הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אז מי מספר 1? דיוקוביץ' אלוף המאסטרס עם 6:7, 5:7 על פדרר

אחרי למעלה משעתיים של קרב מתיש בלונדון בין שני הטיטאנים הגדולים בסבב, העשן הלבן התפזר ובסיומו חגג הסרבי את ניצחונו בטורניר סוף השנה. דיוקוביץ' גרף 1.76 מיליון דולרים וקטף את התואר הנחשק. רוג'ר פדרר? יחכה לאוסטרליה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  13.11.12 - 00:30
ניצח בתום הצגת טניס אדירה. דיוקוביץ' (gettyimages)
ניצח בתום הצגת טניס אדירה. דיוקוביץ' (gettyimages)

טניס מעולם אחר, אין דרך אחרת להגדיר זאת. נכון, זה לא היה גמר גראנד סלאם, אבל שני הטניסאים הטובים בסבב, נובאק דיוקוביץ' ורוג'ר פדרר, הציגו פשוט משחק נהדר בסיומו היה זה הסרבי שחגג. לאחר שעתיים ו-14 דקות בלונדון, המדורג 1 ניצח 6:7 (6), 5:7 וזכה בפעם השניה בקריירה בטורניר היוקרתי של סוף השנה. בנוסף, הוא גם שילשל לכיסו 1.76 מיליון דולר כפרס עבור היכולת הפנומלית מול השחקן הטוב, המעוטר והשלם בכל הזמנים.

זה התחיל רע מאוד עבור דיוקוביץ', שראה את השוויצרי פותח בסערה ועולה ל-0:3 מהיר. אלא שאם יש טניסאי אחד בסבב אותו אי אפשר להספיד מעולם, הרי שזהו נולה. הסרבי התאושש בדיוק בזמן וחזר למשחק בזכות יכולת אדירה בעיקר מהקו האחורי. ככל שהלכה והתקדמה ההתמודדות הנקודות הפכו להיות איכותיות יותר ויותר ובסט הראשון רק ניואנסים קטנים הבדילו בין שני הטיטאנים. בסופו של דבר, היה זה כאמור דיוקוביץ' שרשם 6:8 בשובר השיוויון בדרך ל-0:1.

המערכה השניה כבר הייתה בכיס של פדרר, ששבר בפתיחה וגרם ליריבו לרדוף אחריו לכל אורכה. אבל דווקא כאשר הוא מגיש במצב של 4:5 כדי לאזן ל-1:1, הוא ביצע מספר טעויות לא אופייניות ופשוט לא היה יכול לעוצמה ולווינריות של הסרבי. בכלל, לא רק שדיוקוביץ' מנע מפדרר עוד תואר ב-2012, הוא גם מנע ממנו לעשות עוד מיני-היסטוריה ולהשוות את הישגו של איוון לנדל, שהיה היחידי שזכה 3 פעמים ברציפות בטורניר גמר הסבב.

מהמשחק הספציפי הזה פדרר ייצא אולי בטעם חמוץ, אבל כל חובבי הטניס ודאי נשארו עם טעם של עוד לקראת השנה הבאה. אם גם רפאל נדאל יחזור לעצמו, ויחד עם תהליך השיפור של אנדי מארי, עושה רושם שארבעת הגדולים ימשיכו לשלוף ציפורניים בכל משחק ומשחק ויילחמו על כל תואר, מקטן עד גדול. השווייצרי, על כל פנים, הוכיח בפעם המי-יודע-כמה שהוא עדיין שייך לרמות הכי גבוהות ושהוא יכול גם לקרוא תיגר על גראנד סלאם נוסף.

אבל הערב הזה שייך לדיוקוביץ'. לא רק שהוא שיפר את מאזן הראש בראש שלו מול פדרר (16:13 לאלוף ווימבלדון האחרון), הוא גם סיים כ"שיאן הניצחונות" של 2012, כאשר הוא משאיר אבק לדויד פרר, מי שהיה בראש הקטגוריה הזו עד כה. בכך, מסיים טניסאי העל והאתלט הנפלא את השנה בדיוק כפי שהיא החלה. הוא היה הראשון להניף גראנד סלאם ב-2012 (אוסטרליה) והוא גם האחרון לחייך עם זכיה במאסטרס קאפ והתבססות בראש הדירוג העולמי. אמנם, אם תשאלו אותו, זה ודאי לא יספק אותו. טניסאי כמוהו מסוגל להרבה יותר. נתראה ב-2013.

"זה רגע ענק עבורי", סיכם נובאק דיוקוביץ' המאושר מיד לאחר הניצחון, "אני שמח שיצא לי לשחק כאן. היה משחק גדול בין שני טניסאים מצוינים ומגיעות מחמאות רבות לרוג'ר פדרר, שזו באמת חוויה לשחק נגדו. מדובר באחד הטורנירים הגדולים כיום בסבב ואני שמח שזכיתי בו. מודה לכולם על התמיכה".

מהלך המשחק

כבר בגיים הראשון פדרר הראה שהוא הגיע חד. השווייצרי לקח חלק את משחקון ההגשה שלו, כאשר דיוקוביץ' לא הצליח למנוע מענה לסרבים שלו. מיד לאחר מכן המגמה נמשכה, השווייצרי שבר "על האפס" ועלה ל-0:2. פדרר עלה ל-0:3 קל, ולאחר מכן - לאחר קרב התשה ומשחקון ארוך במיוחד - דיוקוביץ' סוף סוף עלה על לוח התוצאות וצימק ל-3:1, אחרי נקודה יפהפייה.

הסרבי, שנכנס למשחק, הציג עוד משחקון נפלא על הסרבים של פדרר ושבר חזרה ל-3:2. 'נולה' המשיך ל-3:3 ופדרר התעשת לאחר מכן עם עוד משחקון הגשה קליל, שכלל שני אייסים, ועלה ל-3:4. הרמה הגבוהה נשמרה. דיוקוביץ' איזן ל-4:4 ולאחר מכן גרר את יריבו למשחקון הגשה ארוך במיוחד. בגיים, שלקח כמעט 10 דקות, דיוקוביץ' לא הצליח לנצל שתי נקודת שבירה, אך בשלישית כבר גבר על יריבו, עלה ל-4:5 והגיש כדי לזכות במערכה כולה. הסרבי כבר השיג סט פוינט, אך יכולת מדהימה של פדרר הפכה את הקערה שוב, והוא שבר בדרך ל-5:5.

השניים שמרו על ההגשות שלהם בדרך ל-6:6 ולשובר השיוויון הבלתי נמנע במערכה הזו. הסרבי השיג מיני ברייק ראשון ועלה ל-0:2, פדרר איזן מיד ל-2:2. דיוקוביץ' שוב עמד במצב של נקודת מערכה לטובתו (5:6), אך פדרר, עם משחק הגנה מדהים, איזן ל-6:6. אבל דווקא אז, עם הרוח הגבית, פדרר טעה והסרבי לקח את המערכה הראשונה עם 6:8 בטיי ברייק ו-6:7 לאחר שעה ורבע.

המערכה השניה נפתחה בדיוק היכן שהסתיימה הקודמת. טניס משובח, צמוד, קרבות על כל נקודה. פדרר לא הצליח לנצל שלוש נקודות שבירה על הסרב של דיוקוביץ', אך לבסוף ניצח במשחקון בהזדמנות הרביעית שהייתה לו ועלה ל-0:1. אלוף ווימבלדון שמר על ההגשות ובמשחקונים בטוחים טיפס ל-1:3. דיוקוביץ' שמר גם כן על ההגשה שלו וצימק פעמיים, ל-3:2 ול-4:3.

בגיים השמיני הסרבי היה קרוב במיוחד לשבירה ראשונה, אך החטאה קריטית ולא אופיינית במצב של 40:40 סידרה לפדרר 3:5. דיוקוביץ' ענה במשחקון כמעט מושלם וצימק ל-5:4, והמדורג 2 עלה כדי להגיש לשיוויון 1:1 במערכות. זה נראה טוב כאשר פדרר עלה ל-30:40, אך חטף פיק ברכים בנקודת המערכה, איבד את הראש וגם את המשחקון. דיוקוביץ', עם נקודות נהדרות, איזן ל-5:5. המדורג 1 שוב הוכיח עליונות בנקודות המכריעות ועלה ל-5:6. כאן, משום מה, פדרר כבר נראה די שבור והסרבי השלים ניצחון עם ווינר אדיר. 5:7 בסיום המערכה. איזה משחק.