שמטה תואר: ספרד הפסידה לצ'כיה 3:2 בגמר גביע דייויס

המארחת כבר היתה במרחק נגיעה מהתואר ונזקקה לנצחון של ברדיץ', אבל האחרון נכנע לפרר, שכפה משחק מכריע. אחרי 4 שעות מותחות, המדורג 37 הפך לגיבור לאומי והביא זכייה שניה בהיסטוריה עם 4:6, 6:7, 6:3, 3:6 על אלמגרו

מערכת אתר ערוץ הספורט  18.11.12 - 21:02
תחילת כתבה

מוקדם יותר הערב (ראשון), כשצ'כיה היתה במרחק ניצחון אחד מזכיה בגביע הדייויס במהדורת ה-100 שלו, האולם הרועש בפראג התכונן לחגיגות. אבל אחרי שפרר גבר על ברדיץ' וכפה 2:2 ומשחק חמישי מכריע בגמר, רוחם של הצ'כים ביציעים נפלה לרגע. המחבט הבכיר שלהם נוצח, והזכרונות מההפסד לספרדים בגמר של 2009 שוב צפו ועלו. 

המשימה לנצח בהתמודדות המסקרנת בין האלופה המכהנת לבין הצ'כים המתקאמבקים הוטלה דווקא על כתפיו של ראדק סטפאנק. הצ'כי הוותיק, שנמצא הרבה מעבר לשיאו ועלה למגרש כאנדרדוג, פגש את ניקולאס אלמגרו, ובתום כמעט 4 שעות מותחות במיוחד, המדורג 37 בעולם עשה זאת וניצח 4:6, 6:7, 6:3, 3:6, בדרך לגביע הדייויס השני בתולדות צ'כיה.

סטפאנק - אלמגרו 1:3
הצ'כי הוותיק ידע שכל תקוות האומה מוטלות על כתפיו, ולמרות שאינו נמנה על הצמרת העולמית, הוא סיפק משחק לחימה והפגין נחישות, שהביאו גביע ראשון מאז אותה זכיה ב-1980 של הנבחרת של איוון לנדל. האולם הביתי והאווירה הנהדרת שסיפק הקהל הצ'כי בפראג היו בדיוק אותו אקס פקטור שלו נזקק, ובסופו של דבר זו היתה אותה רוח גבית חזקה מהיציעים שדחפה את סטפאנק לניצחון.

ללא רפאל נדאל הפצוע, האלופה המכהנת נאלצה לסמוך ברגע האמת על אלמגרו, המדורג 11 בעולם. הספרדי אמנם לא ויתר בקלות, אבל שגה יותר מדי פעמים, ונכנע ליריב המבוגר ממנו בכמה שנים טובות ומדורג הרחק מאחוריו. למרות שהשניים אינם נמנים על הצמרת העולמית, הם כן הפיקו קרב לוהט, שגם אם הטניס בו לא היה מהמשובחים שראינו, סיפק את הסחורה ומתח אותנו במשך 4 שעות ארוכות.

מהלך המשחק
כבר במשחקון הראשון השניים הראו שמצפה לנו קרב צמוד במיוחד, אבל סטפאנק הצליח (בקושי) לשמור על ההגשות שלו ועלה ל-0:1. גם המשחקון העוקב התארך, ובסופו אלמגרו איזן. בהמשך גם הספרדי הזיע, אבל שמר על ההגשות שלו כדי להשוות שוב ל-2:2. הריטואל חזר על עצמו עוד פעמיים, והשניים מצאו עצמם ב-4:4 צמוד, ואז, במצב של 4:5 לצ'כי, סטאפנק סוף סוף הצליח לשבור סטפאנק, ועלה ל-4:6 שהקפיץ את הקהל.

גם המערכה השניה לא היתה קלה יותר עבור הצ'כי, והפעם, למרות שנשבר בשלב מוקדם יותר, סטפאנק הצליח להחזיר בשבירה משלו ובסופו של דבר לעלות ל-5:6, אך אלמגרו לא הרים ידיים, נלחם עם כל מה שיש לו, והשווה ל-6:6. אבל דווקא בטיי ברייקר אלמגרו התפרק, ונמחץ בצורה חד צדדית - 0:7, שקבע 0:2 בהתמודדות.

דווקא כשהקהל באירנה בפראג החל לחמם את הגרון ולהתכונן להנפה, אלמגרו החליט שהוא לא נכנע בקלות. במצב של 2:2 הספרדי הצליח להשיג שבירה, ומשם הדרך ל-3:6 היתה קצרה, ופתאום זה רק 2:1 לצ'כיה. סטפאנק כבר החל להראות סימנים של עייפות, אבל אלמגרו פשוט לא ידע לקחת, נשבר במשחקון השני, ונקלע לפיגור 4:1. משם סטפאנק עוד הלחיץ את הקהל כשאיפשר ליריבו לצמק ל-5:3, אבל במאני טיים השלים את העבודה, והפך לגיבור לאומי. 

ברדיץ' - פרר 0:3
פרר, שמדורג חמישי בעולם, לא התקשה במיוחד מול ברדיץ' ושבר כבר במשחקון השני בדרך ל-0:2. משם הוא שמר על היתרון עד למצב של 2:5, הפעיל לחץ גדול על ההגשה של יריבו, עלה ל-0:30 וסגר את המערכה עם שבירה נוספת, 2:6.

המערכה השלישית היתה דומה לראשונה כשהצ'כי שוב נשבר במשחקון ה-2 ונשאר בפיגור עד ל-6:3 בסיום. המערכה האחרונה היתה הרבה יותר צמודה. פרר שבר במשחקון הרביעי ל-1:3 אבל ברדיץ' שזכה לתמיכה מהקהל העלה הילוך שבר בחזרה במשחקון השמיני וקבע 4:4. הוא עלה ל-4:5 אבל אז איבד גובה מול משחק נהדר מהקו האחורי של הספרדי שפשוט זכה ב-3 משחקונים רצוף - 5:7.