יש עוד פנומן שווייצרי: ואוורינקה בגמר מלבורן

המדורג 8, שהדיח את דיוקוביץ', עבר גם את תומאס ברדיץ' עם 3:6, 7:6, 6:7, 6:7. בקרב על התואר יחכה לו פדרר או נדאל

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  23.01.14 - 10:42
גמר מייג'ור ראשון בקריירה. ואוורינקה (gettyimages)
גמר מייג'ור ראשון בקריירה. ואוורינקה (gettyimages)
תחילת כתבה

הפנומן השוויצרי העפיל (חמישי) לגמר אליפות אוסטרליה הפתוחה. לא מדובר, עדיין, ברוג'ר פדרר אלא בבן ארצו סטניסלאס ואוורינקה, הפתעת הטורניר, שעבר את תומאס ברדיץ' (צ'כיה, 7) עם 3:6, 7:6, 6:7, 6:7 ורשם גמר גראנד סלאם ראשון בקריירה. בקרב על התואר יחכה למנצח במפגש המסקרן בין המדורג 1 רפאל נדאל לבין פדרר, הטניסאי המעוטר בהיסטוריה ואלילו של ואוורינקה.

זה היה המפגש ה-14 בין ואוורינקה לברדיץ'. השוויצרי רשם היום את הניצחון התשיעי על היריב מצ'כיה (ורביעי ברציפות), אבל ללא ספק הגדול והחשוב מכולם. מלבד הכרטיס לגמר, ואוורינקה יקבל בונוס וצפוי להתקדם משמעותית בדירוג, כשהוא עשוי להעפיל עד למקום השלישי בעולם. אם יפגוש את פדרר בגמר כל שוויצרי, המנצח יעלה למקום השלישי, ואם יפסיד לבן ארצו, ואוורינקה יתייצב במקום החמישי. אגב, הפסד של פדרר לנדאל בחצי הגמר ידרדר אותו עד למקום השמיני.

הדרך לפיינל פור

ואוורינקה עבר לא מעט משוכות, כאשר הקשה מכולן היא כמובן נובאק דיוקוביץ' (2 בעולם), עליו גבר סטאס 6:2, 4:6, 2:6, 6:3, 7:9. עוד קודם לכן, השווייצרי הדיח את טומי רוברדו (0:3), ואשק פוספיסיל (פרש לפני המשחק), אלחנדרו פאייה (1:3), אנדריי גולובב (פרש). ברדיץ' העיף ברבע הגמר את דויד פרר אחרי 1:6, 4:6, 6:2, 4:6. הצ'כי גם ניצח את קווין אנדרסון (0:3), דאמיר דז'ומהור (0:3), קני דה שייפר (0:3) ואלכסנדר נדבייסוב (0:3).

מהלך המשחק 

כצפוי, המשחק נפתח בצורה שקולה. ואוורינקה אמנם התקשה במשחקון ההגשה הראשון שלו, אבל לא נשבר. השניים שמרו על הסרב עד ל-3:4 ובמשחקון השמיני הגיע הרגע של השוויצרי, שהשיג שתי נקודות שבירה וניצל כבר את הראשונה בדרך ל-3:5. ואוורינקה הגיש למערכה ולא נכשל, הסט הראשון שלו עם 3:6.

המערכה השניה נפתחה בדיוק באותה צורה. ואוורינקה וברדיץ' הגישו מצוין ושמרו די בקלות על הסרב. במצב של 3:3 השוויצרי עשה שתי נקודות גדולות והשיג נקודת שבירה, אבל ברדיץ' עמד בלחץ ועלה ל-3:4. השניים לא עשו טעוית עד 6:6 ויצאו להיאבק בשובר שיוויון עם הרבה משמעות להמשךף המשחק. ברדיץ' היה הראשון להשיג מיני ברייק בדרך ל-1:4 מבטיח. את הביטחון הוא תרגם לעוד שבירה קטנה בזכות נקודה אדירה, ובהמשך הוא גם סגר עניין על 1:7 מוחץ בשובר השיוויון ו-6:7 במערכה השניה.

המגמה נמשכה ושבירות לא הגיעו. ואוורינקה נאבק מעט עם הסרב במשחקון השישי אבל לא מעד, וזה 2:3 לשוויצרי. כצפוי, זה נשאר צמוד עד ל-6:6 והשניים הלכו לעוד שובר שיוויון. הפעם ואוורינקה הגיע הרבה יותר מרוכז ועלה ל-1:3 מהיר. ברדיץ' החזיר מיני ברייק, אבל עשה טעות כפולה בזמן הכי גרוע מבחינתו וירד לפיגור 4:3. שתי הגשות מצוינות של ואוורינקה סידרו לו בריחה, ברדיץ' עשה עוד טעות כפולה בהגשה והשוויצרי סגר עניין על 3:7 בטיי ו-6:7 במערכה השלישית.

ואווריקה קיווה לנצל את הדחיפה כדי לשבור כבר בפתיחת המערכה הרביעית, וגם השיג 3 נקודות שבירה, אבל ברדיץ' סיפק הגשות טובות בזמן ואחרי כמה טיפות זיעה הוא עלה ל-0:1. בלי דרמה גדולה, ובלי שבירות, המערכה התנהלה בדיוק כמו השתיים שלפניה. סרב ענק של ברדיץ' קבע 4:5, והעביר את הלחץ על ואוורינקה. השוויצרי לא הניד עפעף ושלח את ההתמודדות לעוד שובר שיוויון. רק אחד רצה כמובן ללכת לסט חמישי, וקוראים לו תומאס ברדיץ', אבל ואוורינקה לחץ חזק יותר, ניצח 4:7 בטיי, 6:7 במערכה ועלה לגמר גראנד סלאם ראשון בקריירה.