לא מאמין באגדות

ג'וקוביץ' לא התחשב בסיכוי אולי האחרון של פדרר לזכות בפעם ה-8 בווימבלדון וניצח במשחק שייכנס להיסטוריה של הטניס. בלי שום סנטימנטים, הסרבי חזר מפיגור 1:0 בדרך ל-7:6, 4:6, 6:7, 7:5, 4:6. על הדרך הוא קטף את הגראנד סלאם ה-7 שלו. יצא מלך, אנגליה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  06.07.14 - 20:08
תחילת כתבה

העיניים אולי נשואות כולן לברזיל בתקופה האחרונה, אבל מי שפזל ללונדון היום (ראשון) זכה לצפות בגמר ענק, הכי גדול שיש. הכי גדול? מדהים, פנומנלי, היסטורי, חסר תקדים, מטורף, נפלא, נהדר. תזרקו לאוויר כל מילה שתרצו, כנראה שאף אחת מהן לא תצליח לתאר את מה שהתחולל הערב בממלכה.רוג'ר פדרר, מי שהיה פעם הטניסאי הטוב בעולם ללא עוררין ודעך בשנים האחרונות התמודד בגמר ווימבלדון מול נובאק ג'וקוביץ', אחד השחקנים הטובים בעולם בשנים האחרונות. השוויצרי עוד דילג בקלילות בהתחלה, אך בסופו של דבר, ידו של הסרבי היתה על עליונה והוא זכה בתואר השני שלו על מגרשי הדשא בממלכה ותואר גרנד סלאם שביעי בקריירה עם 7:6, 4:6, 6:7, 7:5, 4:6. 2:3 במערכות. עם הזכייה, הוא עלה בחזרה למקום הראשון בעולם.

ג'וקוביץ' עבר תקופה לא קלה. הוא הגיע לגמר טורניר גרנד סלאם 4 פעמים ב-5 הטורנירים האחרונים, וזו הפעם הראשונה מתוכן שהוא זוכה. למרות הכל, זה ניצחון מתוק מתוק עבורו שכן מדובר באחד היריבים הטובים על מגרשי הדשא ואחת הדמויות הכי משמעותיות בהיסטוריית הטניס העולמי.

גם על הקווים עמדו מאמנים בעלי שם שבוודאי היו רוצים לתת איזו חבטה קלה. שני הטניסאים הבכירים הצטרפו לגל מינוי המאמנים שהיו בעבר טניסאי-על. בוריס בקר זכה לראשונה עם נולה בגרנד סלאם אחרי שגרף בעצמו 6 זכיות בעבר ומדלית זהב אולימפית. סטפן אדברג שחובק בארון 6 תארי גרנד סלאם ליחידים ועוד 3 בזוגות, קיווה כל כך שפדרר יוכיח לכולם שהוא עדיין לא אמר את המילה האחרונה, אבל נחל אכזבה.

אף אחד לא יכול לקחת מפדרר את העובדה שכשהוא מגיע חד לטורניר, הכל יכול לקרות, גם כשהוא "זקן" המתמודדים. השוויצרי נתן פייט אדיר והזכיר בכל כך הרבה רגעים את הטניסאי ההוא, שחלש על כל המגרשים, שדילג מעל כל נקודה, שהחזיר וחבט ודייק והותיר אותנו פעורי פה פעם אחר פעם. הוא שלח לדשא של נולה לא פחות מ-29 אייסים לעומת 12 בלבד של הסרבי וסיפק טניס מרגש, דינמי וחכם. כזה שכבר קשה למצוא היום.

פדרר "תקוע" על 17 תארי גרנד סלאם אחרי שהצליח לזכות רק בגרנד סלאם אחד ב-18 טורנירי המייג'ור האחרונים. יכול להיות שזו היתה ההזדמנות האחרונה עבורו לעבור את פיט סמפראס שזכה בדיוק כמוהו ב-7 תארים בווימבלדון ובכלל - לזכות בתואר גרנד סלאם. אגב, דווקא היום לפני 11 שנים בדיוק זכה פדרר בגרנד סלאם הראשון בקריירה, על המגרשים בווימבלדון. זו היתה יכולה להיות סגירת מעגל מופלאה.

מהלך המשחק
פתיחת המשחק היתה נהדרת, כצפוי: שני השחקנים סיפקו נקודות נהדרות, שמרו על ההגשות ולוח התוצאות הראה על 2:2. הטניס המשיך להיות איכותי במיוחד - פדרר עלה הרבה לרשת, נולה הגיב במשחק עוצמתי מהקו האחורי. 4:4. שני השחקנים שמרו שוב על משחקוני ההגשה - והדרך לשובר השיוויון היתה בלתי נמנעת. פדרר עלה ל-0:3, אך ג'וקוביץ' והשיג נקודת מערכה על ההגשה שלו. אלא שהשווייצרי איזן חזרה ל-6:6 ועם המומנטום ניצח 7:9 וזה 0:1 במערכות.

ג'וקוביץ' עלה חד מאוד למערכה השניה, השיג שבירה ראשונה במשחק ועלה ל-1:2. לאחר מכן, הוא הצליח לשמור על ההגשה בסיומו של משחקון ארוך וקשה במיוחד, בדרך ל-1:3. מכאן, שוב, שני השחקנים שמרו על ההגשות עם משחק נפלא וג'וקוביץ' הגיע למצב בו הוא מגיש לניצחון במערכה במצב של 4:5. נולה נקלע למבוכה כאשר פדרר השיג נקודת שבירה, אבל יצא ממנה כמו גדול. 4:6 במערכה השניה, 1:1 בסך הכל.

המערכה השלישית נפתחה כרגיל בשוויון כוחות. השניים שמרו על המשחקונים שלהם, כשפדרר ממשיך להפגיז באייסים. במצב של 5:5, נולה הגיע פעמיים לנקודות שבירה, אבל לא הצליח לנצל אותן ופדרר סגר עניין עם אייסים בדרך לשובר שיוויון נוסף. נולה עלה מהר ליתרון בשובר בשוויון וניצל טעויות של השוויצרי בדרך ל-4:7 ו-1:2 במערכות.

במערכה הרביעית, ג'וקוביץ' הגיע ל-4 נקודות שבירה כבר במשחקון הרביעי והצליח לשבור את השוויצרי בדרך ל-1:3. אבל השווייצרי התעורר ושבר לראשונה במשחק בדרך ל-3:2. למרות השבירה, פדרר לא הצליח להשוות במשחקון הבא, נשבר ונולה עלה ל-2:4. פדרר הבלתי נגמר חזר לעניינים שבר בעצמו והנדנדה נמשכה. במצב של 4:5, ג'וקוביץ' כבר הגיע לנקודת אליפות, אבל אייס נוסף של פדרר הפך את הקערה והוא הישווה, 5:5. השויצרי לא עצר, שבר וניצח את המשחקון שלו בדרך ל-5:7 ו-2:2 מדהים במערכות.

המערכה החמישית נפתחה בשוויון כוחות מוחלט. השניים הגיעו למצב של 4:4, ג'וקוביץ' עלה ליתרון 4:5 במשחקון ההגשות שלו. במשחקון הבא היה תורו של פדרר להגיש, אך נולה הצליח לשבור ולנצל נקודת אליפות בדרך ל-4:6 במערכה, 2:3 בקרב ואליפות ווימבלדון שנייה בקריירה.