יבשת משלו: נובאק ג'וקוביץ' אלוף אוסטרליה בפעם החמישית

בפעם החמישית בקריירה, נובאק ג'וקוביץ' הוכתר לאלוף אוסטרליה. העליונות של הסרבי במלבורן המשיכה עם 1:3 על מארי, שהפך אותו לשיאן הזכיות בטורניר בעידן הפתוח. נולה קטף גראנד סלאם מספר 8 בחייו, הבריטי הפסיד במעמד הגמר בפעם הרביעית בקריירה

מערכת אתר ערוץ הספורט  01.02.15 - 14:22
ג'וקוביץ', אוהב את אוסטרליה (GETTYIMAGES)
ג'וקוביץ', אוהב את אוסטרליה (GETTYIMAGES)
תחילת כתבה

לרוג'ר פדרר יש את ווימבלדון, רפאל נדאל שולט ללא עוררין ברולאן גארוס, ונובאק ג'וקוביץ', הצלע השלישית בתור הזהב של הטניס, אוהב יותר מכל את אוסטרליה. המדורג 1 בעולם, הטניסאי הטוב ביותר בתבל, זכה היום (ראשון) בפעם החמישית בקריירה באליפות אוסטרליה הפתוחה, אחרי 6:7, 7:6, 3:6, 0:6 מרשים במיוחד על אנדי מארי. "נולה" הפך בכך לשיאן הזכיות בעידן הפתוח בטורניר הגראנד סלאם הראשון של השנה (לרוי אמרסון יש שש זכיות, אבל האחרונה היתה אי שם בסוף שנות ה-60').

אחרי שאיבד את התואר בשנה שעברה, בעקבות הפסד לסטניסלאס ואוורינקה ברבע הגמר, הסרבי הפנטסטי הגיע חד מאוד למלבורן - והוכיח שוב כי אין מגרש שהוא אוהב יותר מאשר זה על שם רוד לייבר. ג'וקוביץ' ראה את פדרר ונדאל נופלים, וידע כי הלחץ עליו רק גדל עוד יותר, אבל שוב התברר כי היכולות המנטליות שלו לא פחות מרשימות מאלה עם המחבט. בזה אחר זה, ג'וקוביץ' עבר את ראוניץ', ואוורינקה ומארי - שלושה שחקני טופ 10 - עד אשר זכה להניף את הגביע הנכסף.

כעת, לנובאק ג'וקוביץ' יש באמתחתו 8 זכיות בטורנירי גראנד סלאם (5 באוסטרליה, 2 בווימבלדון ו-1 בארצות הברית) - מספר שרק צפוי לצמוח בשנים הקרובות. האם הוא מסוגל לאיים על השיא של פדרר? ימים יגידו. מנגד, הבריטי הבכיר (יעלה למקום הרביעי בעולם) נחל הפסד רביעי בקריירה בגמר אליפות אוסטרליה (שלושה מתוכם מול ג'וקוביץ'), והוא ינסה להכניס לארונו תואר מייג'ור שלישי על החימר בפאריס.

מהלך המשחק
אחרי שני משחקונים די נוחים עבור המגיש, במשחקון השלישי השיג מארי שלוש אפשרויות שבירה. ג'וקוביץ' לא התרגש, זכה בחמש נקודות רצופות ועלה ל-1:2. כבר במשחקון הבא, מארי שילם ביוקר רב. המדורג 1 העלה את הרמה, השיג שבירה ראשונה והציב את עצמו ביתרון מבטיח במערכה הראשונה. מארי הזיע רבות לפני שצימק ל-4:2, ובמשחקון הבא הצליח לשבור בחזרה. וזו לא היתה התפנית האחרונה.

ג'וקוביץ' שבר במשחקון השמיני ועלה ל-3:5, מה שנתן לו את האפשרות להגיש עבור המערכה. אלא שמארי העביר הילוך, סיפק מספר נקודות גדולות ונשאר בחיים (5:4). ההמשך היה פחות משוגע, והמערכה הגיעה לשובר שיוויון. מארי כבר הוביל 2:4, אך ג'וקוביץ' ביצע מהפך מרשים. מארי השווה ל-5:5 וקיבל הזדמנות גדולה להשיג נקודת מערכה, אבל שלח את חבטת הוולי הנוחה החוצה. ג'וקוביץ' אמר תודה רבה וסגר את המערכה הראשונה אחרי 72 דקות של טניס.

מארי שבר כבר במשחקון השני ועלה ל-0:2 מבטיח במערכה השנייה, אבל נשבר מיד בחזרה ואיבד את המומנטום. בניגוד לסקוטי, ג'וקוביץ' שמר על משחקון ההגשה שלו אחרי השבירה, והשווה ל-2:2. במשחקון הבא, ג'וקוביץ' שבר "על האפס" ולקח את ההובלה. בזמן ההפסקה במשחק, במצב של 3:4 לסרבי, שני צופים פרצו למגרש והניפו שלט כלשהו, כאשר את הכיתוב עליו לא ניתן היה לראות מהטלוויזיה. בעקבות המקרה, המשחק הופסק למספר דקות.

אותה הפסקה אולי פגעה בחדות של ג'וקוביץ', כי במשחקון השמיני שבר מארי בחזרה. מארי עלה ל-4:5 והשיג נקודת מערכה על משחקון ההגשה של הסרבי, אבל לא ניצל אותה (5:5). במשחקון הבא הגיע תורו של ג'וקוביץ' לפספס. הסרבי השיג שלוש אפשרויות שבירה, אך מארי התעלה בכל פעם והצליח - בשיניים - לשמור ולעלות ל-5:6. מארי ידע ששבירה תסדר לו זכיה במערכה אבל נולה סיפק משחקון מושלם וקבע 6:6. שובר השיוויון נפתח עם שתי נקודות גדולות של מארי (השניה אחרי ראלי ארוך) ובהמשך - אחרי שגיאה של ג'וקוביץ' - הוא עלה ל-1:3. הסקוטי המשיך במומנטום ועלה ל-2:6 מבטיח. ג'וקוביץ' הציל שתי נקודות מערכה, אבל בשלישית סיפק מארי חבטה עם הרבה רגש וסגר את המערכה.

מארי שבר כבר בפתיחת המערכה השלישית ועלה ל-0:2, אבל ג'וקוביץ', איך לא, שבר חזרה וקבע מהפך (2:3). בהמשך, ג'וקוביץ' שבר בפעם השנייה במערכה והשלים 3:6 ויתרון 1:2 במשחק כולו. ג'וקוביץ' שבר פעמיים עם תחילת המערכה הרביעית, ועלה ל-0:3 מבטיח במיוחד.