האמריקנית הבכירה: סופיה קנין היא אלופת אוסטרליה

היסטוריה במלבורן: הטניסאית בת ה-21 זכתה בתואר הגרנד סלאם הראשון בקריירה אחרי מהפך ו-6:4, 2:6, 2:6 על גרביניה מוגורוסה, ותעבור את סרינה וויליאמס בדירוג העולמי. עד הזכייה הזו, הישג השיא של קנין באחד מארבעת הטורנירים הגדולים היה הגעה לסיבוב ה-3

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  01.02.20 - 12:47
תחילת כתבה

סרינה וויליאמס האגדית אמנם כבר הרבה מעבר לשיאה, אבל עושה רושם כי ארצות הברית נמצאת בידיים טובות בכל הקשור לטניס הנשים. בגיל 21 בלבד, פרצה היום (שבת) לתודעה כוכבת חדשה: סופיה קנין זכתה באליפות אוסטרליה הפתוחה אחרי שביצעה מהפך וניצחה בגמר 6:4, 2:6, 2:6 את גרביניה מוגורוסה הספרדיה - תואר הגרנד סלאם הראשון בקריירה. בכך, מלבד הגביע הנכסף וסכום הכסף הנכבד, קנין הבטיחה את עלייתה למקום השביעי בדירוג העולמי, ותהפוך לאמריקנית הבכירה בסבב תוך שהיא עוקפת את סרינה.

בצל הדעיכה של אותה סרינה, טניס הנשים מחפש גיבורה חדשה. הענף אמנם הצמיח כמה כישרונות גדולים בשנים האחרונות, אבל אף אחת לא הצליחה עדיין להשתלט על הסבב באופן יציב. לפיכך, טורניר הגרנד סלאם הראשון של השנה זימן מפגש לא ממש צפוי, אבל גם לא כל כך מפתיע. אחרי מערכה ראשונה שבה ביצעה 15 טעויות בלתי מחויבות ונשברה פעמיים, סופיה קנין הוכיחה כי היא קורצה מהחומר הנכון: היא ביצעה רק עוד 8 טעויות כאלה בשתי המערכות הבאות ביחד, שברה את יריבתה 4 פעמים - פעמיים בכל מערכה - וסיימה טורניר חלומי מבחינתה.

קנין, שדורגה במקום ה-15 לפני הטורניר, זכתה בתואר הגדול הראשון שלה כבר בגמר הראשון שלה. למעשה, היא הופיעה פעמיים בלבד לפני כן באליפות אוסטרליה - ב-2018 וב-2019 - והודחה פעם אחת בסיבוב הראשון ובפעם השנייה בסיבוב השני. הישג השיא שלה בטורניר גרנד סלאם היה הגעה לסיבוב השלישי ב-US OPEN. כעת, היא הפכה לאמריקנית הראשונה מאז 2002 (ג'ניפר קפריאטי) שאינה עונה לשם סרינה וויליאמס שחוגגת במגרש על שם רוד לייבר במלבורן.

מנגד, למוגורוסה בת ה-26 אמנם יש שני תארי גרנד סלאם בארון (אליפות צרפת הפתוחה ו-ווימבלדון), אבל בשנתיים האחרונות היא דעכה בתוצאותיה ובשל כך גם בדירוג (35 ערב הטורניר). היא קוותה להפוך לספרדיה הראשונה אי פעם שזוכה באליפות אוסטרליה הפתוחה, ולשחקנית השלישית בלבד בהיסטוריה ששלושת תארי הגרנד סלאם הראשונים שלה מגיעים על משטחים שונים, אבל לא עמדה בלחץ. היא ביצעה לא פחות משמונה שגיאות כפולות לאורך המשחק, כולל שלוש במשחקון שהתברר כאחרון בגמר. מצד שני, אחרי שבשנה שעברה לא עברה את שלב שמינית הגמר באף אחד מטורנירי הגרנד סלאם, ובשניים מהם אף הודחה כבר בסיבוב הראשון, מוגורוסה בהחלט יכולה להרגיש מעודדת מהצורה שבה פתחה את 2020.

מערכה ראשונה
שתי השחקניות התמודדו היטב עם ה"פרפרים בבטן" ושמרו כל אחת על משחקון ההגשה הראשון. אבל כבר במשחקון השלישי, הגיעה התפנית הראשונה כאשר מוגורוסה שברה את יריבתה. במצב של 2:4 לזכות הספרדיה, קנין הראתה אופי רב כשהצילה חמש אפשרויות שבירה ובמשחקון הבא שברה בעצמה בדרך ל-4:4. עם זאת, מיד לאחר מכן מוגורוסה שברה בפעם השנייה ועמדה בלחץ כשהגישה לזכייה במערכה, בדרך ל-4:6 אחרי קצת יותר מ-50 דקות של טניס.

מערכה שנייה
אחרי שלושה משחקונים שהלכו בקלות יחסית לטובת המגישה, קנין השיגה את השבירה הראשונה והמשיכה ל-1:4 מבטיח. במצב של 2:5 לזכותה ואחרי שלא עמדה מול אפשרות שבירה לחובתה לאורך כל המערכה, קנין שברה בפעם השנייה, קבעה 2:6 וכפתה מערכה מכרעת על התואר. 

מערכה שלישית
אחרי ארבעה משחקונים בשליטה מוחלטת של המגישה, מוגורוסה השיגה שלוש אפשרויות שבירה. קנין לא אמרה נואש, זכתה בחמש נקודות רצופות ושמרה על הגשותיה בדרך ל-2:3. משחקון אחר כך מוגורוסה שוב הייתה ביתרון מבטיח, הפעם 15:40 על ההגשות שלה, אבל שוב הפסידה ארבע נקודות רצופות - ונשברה. קנין שמרה על הגשותיה במשחקון הבא ועלתה ל-2:5. מוגורוסה שוב עלתה ל-15:30 במשחקון השמיני, אבל ביצעה שתי שגיאות כפולות ברציפות והציבה עצמה תחת לחץ. קנין השיגה את נקודת האליפות, מוגורוסה השיבה בשגיאה כפולה נוספת - השמינית שלה במשחק - והאמריקנית קיבלה אור ירוק לפתוח בחגיגות.