מרגיש בבית: ג'וקוביץ' זכה בפעם השמינית באוסטרליה

יריב מוכשר (דומיניק תים) ופיגור 2:1 במערכות לא מנעו מהסרבי תואר גראנד סלאם מספר 17, ואת המקום הראשון בעולם. הפסד 3 לאוסטרי בגמר מייג'ור, שלטון הטיטאנים נמשך

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  02.02.20 - 14:47
תחילת כתבה

אין מקום בו נובאק ג'וקוביץ' מרגיש טוב יותר מאשר המגרש המרכזי במלבורן, והיום (ראשון) הוא הוכיח את זה שוב. הסרבי גבר 4:6, 6:4, 6:2, 3:6, 4:6 על דומיניק תים בגמר אליפות אוסטרליה הפתוחה וזכה בתואר בפעם השמינית בקריירה והשביעית בעשור האחרון, יותר מכל אחד אחר, תוך שהוא מפסיד שלוש מערכות בסך הכל בכל הטורניר.

אחרי הניצחון הקל יחסית רוג'ר פדרר בשלוש מערכות בחצי, הסרבי נאלץ להזיע הפעם, וברגעים מסויימים אף נראה היה שהוא בדרך להפסד, אבל בכל פעם הוא מצא את הדרך לצאת מהבור אליו נכנס. תים ספג הפסד שלישי בגמר גראנד סלאם ומתחיל לטפח תדמית של לוזר במשחקים המכריעים, למרות שהשלים טורניר לא רע מבחינתו והישג שיא בתחרות.

המשחק עצמו היה הפכפך, כאשר אף אחד מהטניסאים לא הצליח לשמור על יציבות עד הסיום. ג'וקוביץ' היה דומיננטי בהתחלה, אבל במערכה השניה פתאום נראה היה שהוא מאבד כח כשרק בפיגור 4:0 במערכה השלישית אחרי פסק זמן קצר, הוא התאושש. אבל מי שהספיד אותו, התבדה במהרה. הוא חזר לעצמו עם 3:6 במערכה הרביעית ובחמישית שוב היה בשליטה, שבר כבר בפתיחה והשאיר את תים מתוסכל מול ההגשות שלו.

משמעות הניצחון של ג'וקוביץ' היא ששלטון הטיטאנים בטניס נמשך. מאז 2016, אז זכו סטאן ואוורינקה ואנדי מארי בגראנד סלאמים, התארים הלכו לידיים של השלושה: נובאק ג'וקוביץ' עם 17, רפאל נדאל עם 19 ורוג'ר פדרר עם 20, והרצף אמור להימשך ברולאן גארוס, שם השור הספרדי שולט ללא עוררין.

מהלך המשחק
כבר בפתיחה נולה הבהיר שהוא לא מתכוון לשמש בשר תותחים לאוסטרי, כפי ששימשו נדאל וזברב, כשחזר מ-30:0, שבר את תים במשחקון ההגשה הראשון שלו והשלים 0:3 מהיר. אבל אם חשבתם שהאוסטרי יוותר בקלות, טעיתם ובגדול: תים עלה סוף סוף על לוח התוצאות במשחקון הרביעי, ומשם המשיך כל הדרך ל-4:4 מרשים - אך שגיאה כפולה עלתה לו ביוקר ובתום מערכה צמודה ומותחת, נולה יצא עם ידו על העליונה.

עם פתיחת המערכה השנייה, תים כבר נכנס לקצב שהביא אותו עד למעמד הגמר - תחילה עם שמירה על ההגשות שלו, ולאחר מכן עם שבירה במשחקון השלישי - אך זה לא מנע מג'וקוביץ' לשבור חזרה, לחזור ל-4:4 ולהשאיר את סיכויי הניצחון במערכה השנייה בחיים. אלא שהפעם האוסטרי לא נכנע בקלות, שבר שוב והשלים ניצחון שקבע 1:1 במערכות.

תים לקח איתו את המומנטום מהמערכה השניה אל השלישית וניצל ריפיון אצל ג'וקוביץ' כדי לנצח את ארבעת המשחקונים הראשונים במערכה השלישית, תוך כדי שהוא שובר את ההגשות של הסרבי פעמיים. ג'וקוביץ' עוד הראה סימנים של מאבק עם שמירה על ההגשות והצלת שלוש נקודות מערכה במשחקון השמיני, אבל בסופו של דבר נכנע והתקרב עד כדי מערכה מהפסד בגמר.

לעומת המערכות הקודמות, פתיחת המערכה הרביעית הייתה בניחוח קצת אחר. ג'וקוביץ' שמר על ההגשות, תים לא נכנע גם כן והמשחק נותר מאוזן - עד שנולה העלה הילוך. הסרבי שבר את יריבו, עלה ל-3:5 ושייט כל הדרך לניצחון במערכה הרביעית ולמערכה חמישית ומכרעת. יספיק בשביל הנפת גראנד סלאם מספר 17 בקריירה? בקרוב נדע.

נדמה היה שמשהו דעך בתים בעקבות ההפסד במערכה הרביעית. הוא איבד את ההגשות בנקודה השבירה הראשונה במשחקון השלישי ולאחר מכן לא ניצל שתי נקודות שבירה כדי להיקלע לפיגור 3:1. לא אחד כמו ג'וקוביץ' לא ינצל את המצב הזה, ועם משחק עקבי מהקו האחורי הוא שמח על ההגשות ובסופו של דבר גם הגיש למשחק בדרך לניצחון 4:6 במערכה ו-2:3 בהתמודדות. גראנד סלאם 17 לסרבי, שנשאר השליט הבלעדי של הטורניר במלבורן.