הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ה-20 של נדאל או ה-18 של ג'וקוביץ': הכל לקראת הגמר

המאזן בין השניים בגרנד סלאמים ומה ההיסטוריה מספרת על מפגשי העבר בצרפת? כל המספרים לפני הקרב על התואר ברולאן גארוס. מאמנו של הסרבי חימם: "לשור אין סיכוי"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  11.10.20 - 11:40

מצד אחד: מלך החימר, זה שמאיים על תואר הגדול מכולם של רוג'ר פדרר, האיש שרחוק ניצחון אחד מהשוואת שיא מייג'ורים היסטורי. מהצד השני: חיה מנטלית, טניסאי שנוי במחלוקת, אבל כזה שמאיים על השלטון של שני הטובים אי פעם. רולאן גארוס 2020 מתנהל בצורה מאוד לא שגרתית בשל הקורונה, אך היום (ראשון, 16:00) הגמר שלו יפגיש בין שני ענקים של ממש: רפאל נדאל מול נובאק ג'וקוביץ'.

19 תארי גראנד סלאם יש לנדאל וכאמור, הוא רחוק אחד בלבד מהשוואת שיא כל הזמנים בו מחזיק פדרר. באופן סמלי במיוחד, הוא יוכל להגיע לציון הדרך הספקטקולרי הזה על ה"מגרש הביתי" שלו בפאריס בו הניף 12 מ-19 המייג'ורים שלו. אגב, בכל אחת מ-12 הפעמים בהן השור ממאיורקה הופיע בגמר גם ניצח בו, והוא ממש לא מתכוון לפגוע במאזן הזה.

לרוע מזלו של נדאל, מי שיעמוד בדרכו הוא ג'וקוביץ', אחד הטניסאים הבודדים שמחזיקים מולו במאזן חיובי. בגיל 33 הוא מחפש את תואר הגראנד סלאם ה-18 בקריירה שלו ולא יהיה מופרך להגיד שביום מן הימים יעבור גם את נדאל ופדרר במניין התארים. אגב, בפעם האחרונה שהספרדי לא הופיע בגמר רולאן גארוס היה זה נולה שהעיף אותו וגם השיג את הזכיה היחידה שלו בטורניר (2016) עם ניצחון על אנדי מארי.

קצת מספרים לקראת המפגש:
מאזן כל הזמנים בין השניים - 26:29 לג'וקוביץ'
המאזן בגמרים - 11:15 לג'וקוביץ'
המאזן בגמרים של גרנד סלאם - 4:4
המאזן בכלל בגרנד סלאמים - 6:9 לנדאל
המאזן על חימר - 7:17 לנדאל
המאזן ברולאן גארוס - 1:6 לנדאל

יש לציין כי המפגש האחרון בין השניים בגרנד סלאם הצרפתי היה ברבע הגמר 2015, אז ג'וקוביץ' ניצח. אולם, במעמדי גמר ברולאן גארוס נדאל גבר על הסרבי פעמיים בדרך לזכיות ה-7 וה-9 שלו בטורניר. מבין ארבעת הגמרים שלו בפאריס, נולה זכה רק פעם אחת כשגבר בגמר 2016 על אנדי מארי - מה שהיה הגמר האחרון שלו שם. כמו כן, השור יקווה לא לסיים את שנת 2020 בלי אף זכייה במייג'ור, אחרי שלא השתתף באליפות ארה"ב ובאוסטרליה בתחילת השנה הודח ברבע הגמר.

בינתיים, מאמנו של ג'וקוביץ', גוראן איבנישביץ', חימם את האווירה לפני מספר ימים, עוד לפני שהשניים צלחו את משוכות חצי הגמר. "אני סומך על נובאק בגמר ולדעתי לנדאל אין סיכוי בתנאים הללו", הכריז, אבל בהמשך ניסה להפחית את הלהבות: "אולי הגזמתי, אבל נובאק עדיין הפייבוריט. הוא הביא את הגוף, הראש וההכנות שלו לכדי שלמות".

"שיחקתי מול נדאל יותר מכל יריב אחר בקריירה שלי והוא לגמרי היריב הגדול ביותר שלי", הכריז ג'וקוביץ' לקראת הגמר הנוצץ. "היו לנו מפגשים אדירים רבים ולעבר תהיה השפעה בכבוד שניתן אחד לשני והמוטביציה שתהיה לנו לתת את הטוב ביותר שלנו. מקווה שאוכל לשחק את הטניס שלי כי זה מה שיידרש כדי לנצח, אבל הייתי שם, עשיתי את זה ואני יודע מה צריך לעשות".

"כמובן שהתנאים שונים ממה שהתרגלנו אליהם כשהרולאן גארוס נערך באוקטובר ולא במאי ויוני ואני חושב שההזדמנות שלי גדולה יותר במצב הזה", טען נולה. "הפסדתי לנדאל ברוב המשחקים על החימר בפאריס, אבל ב-2015 גברתי עליו בשלוש מערכות ברבע הגמר ואני אנסה להשתמש במשחק הזה מבחינה טקטית נגדו".

אז ככה, זה יהיה המפגש ה-56 בין השניים בסבב ה-ATP כשחלוקת הניצחונות עומדת על 29 של ג'וקוביץ' מול 26 של נדאל. הפעם האחרונה בה נפגשו ראש בראש בגראנד סלאם הייתה בגמר אליפות אוסטרליה 2019 בה ידו של הסרבי הייתה על העליונה ובאופן כללי, הפעם האחרונה בה נדאל ניצח את יריבו באחד מארבעת הטורנירים הגדולים הייתה אי שם ב-2014 בגמר רולאן גארוס.