ענף החתירה מחפש שם חדש. יש לכם רעיונות?

האיגוד פנה לאקדמיה ללשון כדי לקבל שם יחודי שיימנע בילבול. טקבקו לנו

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  22.12.13 - 15:56
מחפש שם לענף. דני פרידמן (צילום: ביבי תקשורת)
מחפש שם לענף. דני פרידמן (צילום: ביבי תקשורת)
תחילת כתבה

אם הכל ילך כשורה, במשחקים האולימפיים בריו 2016 יהיה לראשונה נציג ישראלי בענף החתירה האולימפי. אולם, איך באמת קוראים לענף הזה, שבו לא מעט אנשים מתבלבלים בינו לבין ענף הקיאקים, שסיפק לישראל מדליה אולימפית (מיכאל קלגנוב זכה בארד בסידני 2000). איגוד החתירה פנה לאחרונה לאקדמיה ללשון עברית בבקשה למצוא שם ייחודי לענף המתפתח.

הוועד האולימפי מבדיל בקלות בין הענפים קאנו/קיאק (canoe/kayak) וחתירה (Rowing), אך בשפה העברית השם "חתירה" מיוחס למגוון שלם של ענפי ספורט שונים, לרבות סגנון השחייה הפופולארי.

על מנת להבדיל בין ענף ה-Rowing לאחרים, הוחלט לקרוא לו "חתירה אקדמית", אך זה לא מונע את הבילבול. יש לציין שבמשחקים האולימפיים יש מגוון רב של תחרויות חתירה, כאשר בין היתר מתחרים יחידים, זוגות ורביעיות. דני פרידמן, שמדורג כעת במקום התשיעי בעולם, צפוי לקחת חלק במשחקים בריו בעוד כשנתיים וחצי.

"העברית עדיין לוקה בחסר בתחום", הסביר יו"ר איגוד החתירה ומנהל מרכז דניאל לחתירה בתל אביב, איתן גלוזמן, "הדבר משבש את התקשורת וגורם לטעויות. רבים טועים ומבלבלים בין סירת החתירה לקיאק. הגיע הזמן לעשות הבחנה גם בעברית ולתת כבוד לענף ספורט חשוב ורב מסורת זה".