הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מהתותחנים עד לקרקס: אליפות הארץ בקטלבלס

כל מה שרציתם לדעת על ענף שעשה עליה מרוסיה וסוחף מתחרים בישראל

דניאל שחק
דניאל שחק  28.11.14 - 13:12
נעים להכיר...
נעים להכיר...

תגיות: קטלבלס

תחילת כתבה

ההיסטוריה של הקטלבלס מתחילה בשדות הקרב של רוסיה הצארית, שם הטלת כדורי ברזל אל תוך התותחים הייתה שגרת פעולתם של חיילי התותחנים בצבא פיוטר הראשון. הקושי להרים כדור במשקל של "פוד" (16 קילו) הביא את אחד החיילים לכדי המצאה גאונית - חיבור ידית אל כדור הברזל, המקלה על תהליך ההטלה. ההמצאה החדשה של התותחן היצירתי מצאה חן בעיני מספר חיילים בחיל, אשר החלו לבצע תרגילי ספורט עם הכדור.

כך נולד ענף הקטלבלס כספורט וכשעשוע לקרקס, ולאחר תהפוכות רבות נקבעו חוקים מדויקים לענף ספורטיבי זה ואליפויות מקומיות ועולמיות נפתחו במקומות שונים. הענף תפס תאוצה עם הגעתו לארצות הברית בשנות ה-90 של המאה הקודמת. הענף המיוחד הגיע לישראל בשנים האחרונות, בתחילה כמכשיר עזר לענפי ספורט שונים, אך תפס תאוצה עד שעמד בזכות עצמו כענף ספורט המתאים לגברים ונשים מכל הגילאים.

בארץ קיימות מספר נבחרות פעילות לענף. כאן גם קיים הייצוג הגדול ביותר לענף במזרח התיכון כולו, עם הנבחרת הגדולה ביותר שנוסדה על ידי חברי "תנועת הערבות", נבחרת "ביחד". חברי הנבחרת, הפועלים למען ערכים של שיתוף פעולה וערבות הדדית, הפכו את הספורט היחידני לספורט קבוצתי מתוך אמונה כי דווקא האימונים בקבוצה והדאגה האחד לשני הם שמביאים את הנבחרת להישגים גבוהים ולזכיה במקומות הראשונים בתחרויות ואליפויות. באליפות הארץ השניה אף הגדילו לעשות כשזכו ברוב מדליות הזהב.

את רוח הערבות ההדדית ניתן היה לראות באליפות הארץ הראשונה, אז תרמה נבחרת "ביחד" מתמודדים לנבחרות להן חסרו מתחרים. ענף הקטלבלס מיוצג בארץ על ידי איגוד IKSF, שתחת חסותו נערכו שתי אליפויות ארציות.

האליפות השלישית בקטלבלס תתקיים בשבת (29 בנובמבר) בקרוספיט חיפה, וממנה תתגבש לראשונה נבחרת שתייצג את ישראל באליפות אירופה. באליפות זו יתחרו המתמודדים לפי כל הכללים הרשמיים של הענף.