משם היא כבר לא חזרה: אודרי מסטרה והטרגדיה

הצוללנית החופשית הכי טובה בעולם, יצאה לביקור בים פעם אחת יותר מדי

רון פוגל
רון פוגל  12.12.14 - 11:00
תחילת כתבה

במאית התעודה המוערכת אליסון אלווד היססה כשקיבלה הזמנה מערוץ ESPN לביים סרט על חייה ומותה של אודרי מסטרה הצוללנית ואלופת העולם לשעבר בצלילה חופשית. אלווד לא הכירה את ספורט הצלילה החופשית מעבר לצפייה בסרטו של לוק בסון "הכחול הגדול", קראה כל חומר רקע אפשרי בנושא והחליטה לביים סרט שיעסוק יותר ברוח האנושית וברצון לדחוף את עצמך עד קצה גבול היכולת (ואף מעבר לכך) ופחות בענף הצלילה החופשית. ואכן סרטה "ללא גבולות" הינו תיעוד מצמרר של ניסיונות האדם, הספורטאי להגיע למקומות שאיש עוד לא היה בהם.

  • הקרנת הבכורה של הסרט: שישי ב-19:00 וב-23:00 ב-5GOLD

באמצעות ראיונות וקטעי ארכיון מסופר סיפורה של אודרי מסטרה, בחורה צרפתייה שהתמחתה בלימודי ים, עשתה את התזה שלה על הצוללן פיפין פררס, התאהבה בו ואף נישאה לו. פיפין שהקים התאחדות משלו לצוללים חופשיים הפך מהאליל של מסטרה לעזר שכנגדה כשהיא הפכה לצוללנית החופשייה הטובה בעולם ושברה שוב ושוב את שיא העולם בצלילה חופשית.

ייתכן וגורלה של מסטרה היה שונה מבלי שנכנסה לתמונה טניה סטריטר שבעצמה שברה שיאי עולם בצלילה חופשית והענף הפך לתחרות בין מסטרה השברירית לבין סטריטר הגבוהה והחטובה. בעידודו של פיפין הפכה מסטרה לאובססיבית לגבי שבירת השיא שהציבה סטריטר (160 מ' עומק) וביום מר ונמהר אחד ב-12/10/2002 ברפובליקה הדומיניקאנית ניסתה מסטרה לשבור את השיא בצלילה שממנה לא שבה בחיים.

חלקו השני של הסרט הינו תיעוד מקפיא דם של אותה צלילה ארורה שבדיעבד התבררה כהצטברות של כשלים בטיחותיים. בעקבות מותה של מסטרה הפסיק בעלה לצלול, נכתבו כמה ספרים שניסו להבין מה בדיוק קרה שם  וענף הצלילה החופשית סבל מאובדן ההילה שאפפה אותו. הסרט מציב מראה בפני כל העוסקים בספורט האקסטרים ושואל האם שווה להסתכן ואז להסתכן עוד? האם הרצון לנפץ שיאים ולפרוץ גבולות שווה אובדן חיי אדם? אודרי מסטרה כבר לא תוכל על שאלות אלו.