הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"עברתי משברים, וגיליתי כמה אני חזקה"

עדן רוטברג על הקשיים מעבר לים, תרבות ספורט באירופה, והנבחרת. ראיון

איתי קאשי
איתי קאשי  22.03.22 - 18:28

צפו במהלכים של רוטברג ממשחק גמר הגביע הבלגי למעלה>>

לאחר שלקחה דאבל מקומי, ונבחרה לשחקנית העונה בקרב המאמנים בליגת העל, עדן רוטברג הרגישה שהיא חייבת לעשות את הצד הבא בקריירה. יומיים בלבד לאחר שהניפה צלחת אליפות עם מכבי ר''ג בסיום עונת 21/20, הגארדית חתמה על חוזה בליאז' פנתרס מהליגה הבלגית, וסוף סוף עשתה את המעבר המיוחל לאירופה. היום (שלישי) כאשר היא שני מחזורים לקראת סיום העונה הסדירה ותחילת הפלייאוף, קפטנית נבחרת ישראל מסתכלת על העונה הראשונה שלה מעבר לים, עם לא מעט תובנות חדשות.

עונה ראשונה באירופה, את יודעת להגיד מה היו הציפיות שלך כשהגעת לקבוצה, ומה קרה בפועל?
הייתי מאוד שלמה עם עצמה, רציתי להתנסות במשהו אחר, ולחוות כדורסל שהוא שונה. החזון שלי היה להביא את עצמי כ"עדן" לקבוצה. ידעתי שאני אהיה משמעותית, ורציתי להוכיח את זה לעצמי, ולכל הליגה בעצם, וזאת משימה לא פשוטה. העונה הזאת הביאה אותי להתמודד עם פחדים ולחצים. בלי שום קשר לכדורסל, למדתי על עצמי בפן האישי, וגם בפן המקצועי, מה אני רוצה יותר מעצמי והקבוצה. אם אני מסתכלת לאחור, אני מבינה שלא באמת ידעתי לקראת מה אני באה. 

את יודעת להצביע על משהו אחד שלמדת על עצמך, על המגרש ומחוץ למגרש?
לא ידעתי כמה אני חזקה, היו לי המון משברים אישיים. הגעתי למדינה ולעיר שלא מדברים בה אנגלית, והעובדה שאני פעם ראשונה לא נמצאת בסביבה לא ישראלית זה לא פשוט. מהבחינה המקצועית אני מאוד חיכיתי לראות מה שונה, אנחנו כל הזמן שומעים כמה הכול יותר טוב מחוץ לישראל כדשזה מגיע לכדורסל נשים, והיום אני יודעת להגיד בלב שלם שיש המון דברים טובים בכדורסל בארץ. אנשים לא מבינים שאם כל הזמן הם ידברו בצורה שלילית על הכדורסל בארץ זה מחלחל. יש שחקניות מצוינות בישראל לפי דעתי.

ומבחינת האווירה באולמות, איך את מתארת את חווית המשחק באירופה?
מה שלקחתי מפה זה כן את התרבות ספורט שיש כאן, שהיא פשוט מדהימה. אנשים מגיעים למשחקים, שותים בירה לפני, ורוב המשחקים האולמות די מלאים, כשחקנית את מרגישה שאת באה להופעה, ואת רוצה לתת הופעה. יש בכל משחק לפחות מינימום של 80-70, אבל זה המינימום שבמינימום. לפני שבוע שיחקנו בגמר גביע והיו למעלה 1,000 איש במשחק, במשחק שהגענו אליו באנדרדוג מוחלט.

ומבחינת החיים האישיים, הגעת לעיר שידעה לא מעט ישראלים, הרבה מהם כדורגלנים בכירים.  איך את מתארת את החיים בעיר?
ליאז' עיר חבל על הזמן. לפני שהגעתי יצרתי קשר עם עדן שמיר ממכבי ת''א ששיחק כאן בסטאנדרד ליאז', והוא קישר אותי למשפחה ישראלית שגרה כאן, והם ממש אימצו אותי. הילדה שלהם בגיל שלי וממש התחברנו, ואני שמחה שיש לי אותם. גם דרכה למדתי לראות כמה החיבור כאן לספורט הוא מדהים, כי גם היא מאוד מחוברת לספורט. היה את המשחק בין ריאל מדריד לפ.ס.ז' לפני שבועיים, ומשחק כזה הופך לאירוע שפשוט כולם רואים, לא רק חובבי כדורגל, ובארץ אנחנו אפילו לא קרובים לזה.

נחזור שנייה לכדורסל. מה היו ההתאמות המקצועיות שהיית צריכה לעשות במעבר?
הכדורסל כאן הוא הרבה יותר מהיר. אני זוכרת שבתחילת שנה לא היה לי אוויר בכל אימון, הייתי ממש גמורה כי הן לא מפסיקות לרוץ. הכדורסל שאנחנו משחקים כאן הוא הרבה יותר שיתופי. ברמת גן הכדורסל ששיחקנו היה יותר "עומד", וזה היה שינוי משמעותי. בארץ גם כל קבוצה מביאה 3 זרות, ואני חושבת שבכל הליגה בבלגיה יש אולי שתי שחקניות מה-WNBA.

את שותפה לרעיון שצריך לצמצם את מספר השחקניות הזרות בארץ?
אני חושבת שהזרות כן מעלות את הרמה, אבל הבעיה זה היחס לישראליות. אני באמת מאוד מעריכות את הזרות ברמה המקצועית, אבל אני חושבת שלא מספיק מעריכים את השחקניות הישראליות. השחקניות הזרות מגיעות לכאן והן נהנות ומרגישות שהן יכולות לעשות הכול, אבל אני חושבת שצריך לתת יותר מקום לשחקניות שיש לנו בארץ.

את מסיימת עונת בכורה די מוצלחת ברמה האישית באירופה: הקלעית השנייה בטיבה בקבוצה, שחקנית חמישייה דומיננטית. את רוצה את עצמך ממשיכה עוד כמה שנים באירופה?

אני מאוד מאוד אשמח, עם כל הקושי והאתגרים שהיו לי, אני ממש נהניתי השנה, זאת ממש חוויה לכל החיים. אני בין שנתיים לשלוש רציתי לצאת לשחק מחוץ לישראל, וסוף סוף מצאתי מקום וסיטואציה שאני חושבת שמתאימה למידות שלי. שנה הבאה אני אהיה בת 24, ויש עוד גורמים שאני צריכה לקחת בחשבון בנושא המשך הקריירה באירופה. כרגע הכיוון הוא להמשיך, אבל זה עוד מוקדם לדעת.

כשאת מסתכלת על הנבחרת אז ראינו איך בהמשך השנה דניאל רבר יצאה לאירופה, יש כמובן את ליאור גרזון שמשחקת במכללות, ואחותה ירדן שתעשה את המעבר לשם בעונה הבאה. מה את חושבת על הפוטנציאל של נבחרת ישראל?

אנחנו חושבת שיש לנו נבחרת טובה, אבל אנחנו צריכות להמשיך להתאמן, ולא לקחת הפסקות מאוד גדולות. יש את אליפות אירופה הקרובה שתהיה בארץ, אבל אני מסתכלת רחוק יותר, ואני רוצה לראות נבחרת מעולה גם בעתיד הרחוק.