הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"החלטת האיגוד לשתף בנות היא לשם כותרות"

ביקורת כנגד המהלך לשילוב כדורסלניות. סואץ-קרני תמכה: "לא החלטה ערכית"

איתי קאשי
איתי קאשי  24.06.22 - 13:32
קרדיט: מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל
קרדיט: מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל

איגוד הכדורסל הודיע השבוע על שינוי בתקנון אשר יאפשר השתתפות של עד 2 שחקניות בקבוצות ילדים וקטסל לבנים. על פניו, ההחלטה נראתה כמהלך פורץ דרך בשילוב ילדות ונערות וצעירות בקבוצות כדורסל, אך המהלך לא התקבל בנחת רוח, ואתמול (חמישי) הודיע ארגון "ישראל חופשית", עמותה לקידום מדיניות ליברלית, על כך שמדובר בהחלטה מקוממת, ואם לא תשונה, העמותה תפעל כנגדה בזירה המשפטית.

"ההצהרה למעשה דורשת מקבוצות להצהיר האם הקבוצה מוכנה לשלב ילדות בשורותיה, והאם הקבוצה מוכנה לשחק נגד קבוצות המשלבות ילדות, "נכתב בהודעה לעיתונות מטעם הארגון, "כלומר, קבוצות ליגת הקט-סל יכולות לסרב לשחק מול קבוצות שיש בהן בנות, בתנאי שיודיעו מראש. באיגוד הסבירו כי יבקשו להימנע מראש מסיטואציה כזאת בפועל באמצעות שיבוצים נכונים, אולם לא הבהירו מי יישא בתוצאות במקרה שקבוצה דתית אכן תפגוש שחקנית ותסרב לשחק איתה".

ליעד סואץ קרני, לשעבר קפטנית נבחרת ישראל וכיום מאמנת מנטלית עבור ספורטאיות תמכה בהודעת "ישראל חופשית", ומסרה: "באיגוד הגיבו ללחץ הציבורי ובחרו לשים פלסטר, מקומם שאין החלטה ערכית. הצעד הראשוני שעשו הוא ניסיון לא רע, אבל בהחלט לא מספיק".

הודעת האיגוד מגיעה לאחר הסיקור התקשורתי הרחב סביב סיפורה של איילה ימין, הכדורסלנית בת ה-11 מקיבוץ צרעה. איילה, הבת היחידה בקבוצתה שעלתה לשחק במסגרת ליגת הקטסל נגד קבוצת אליצור אפרת- קיבלה הוראה מהשופט כי עליה לרדת מהמגרש. הסיבה: בקבוצה הדתית לא מוכנים לשחק איתה. אמה של הכדורסלנית, עדית ימין, ביקשה להבין מה הסיפור וגילתה שהתקנון אכן מאפשר להוריד בנות מהמגרש בשל היותן נשים- במידה והקבוצה הדתית לא מעוניינת.

בתוך כך, מנכ''ל "ישראל חופשית", אורי קידר, הוסיף: "החלטת איגוד הכדורסל נועדה לייצר כותרות, אבל לא מתמודדת עם הסוגייה עצמה ואין בה פתרון מהותי. בלית ברירה נראה שאיגוד הכדורסל לא מותיר לנו ברירה אחרת אלא לפנות לערכאות משפטיות, שיבהירו לאיגוד מעל לכל ספק שאסור לו להתפשר על זכויותיהן של השחקניות הצעירות".