הקבוצות לאיגוד: העבירו את כל הרווחים מהגביע

פרסום ראשון: הבעלים ממורמרים וכבר שוקלים להקים מפעל גביע חלופי

רועי גלדסטון  09.02.15 - 12:02
הקבוצות רוצות את כל הרווחים. הלפרין ורנדל (אלן שיבר)
הקבוצות רוצות את כל הרווחים. הלפרין ורנדל (אלן שיבר)
פרסום ראשון
תחילת כתבה

בשבוע הבא יתקיימו משחקי חצי גמר וגמר גביע המדינה בכדורסל, באולם הארנה בירושלים. על פי הערכות, 225 אלף שקלים מתוך ההכנסות יחולקו בין הקבוצות המשתתפות, כאשר יתר ההכנסות - כמיליון שקלים וחצי עד 2 מיליון, על פי הערכות, יכנסו לקופת איגוד הכדורסל, כפי שהיה בעבר. האם השנה יהיה שינוי?

לאתר ערוץ הספורט נודע לראשונה כי יו"ר מנהלת הליגה שמואל פרנקל שלח מכתב רשמי ליו"ר האיגוד עמירם הלוי, ובו הוא מציין כי הקבוצות הסמיכו אותו לבקש את כלל ההכנסות מהאירוע. להלן עיקרי המכתב ששלח פרנקל: "כל קבוצות ליגת העל בכדורסל לרבות ארבע הקבוצות אשר משתתפות בחצי גמר הגביע הסמיכו את מנהלת הליגה לפנות אליכם בשמן, בדרישה להעביר לקבוצות את הרווחים מאירועי חצי הגמר וגמר גביע המדינה בכדורסל".

המכתב של יושב ראש המנהלת נמשך בזו הלשון: "כידוע, קבוצות ליגת העל הן מושכות הקהל, הרייטינג ונותני החסות לחצאי הגמר ולגמר הגביע, ועל כן הקבוצות עומדות על קבלת הרווחים מהפקת האירוע".

חלק מבעלי הקבוצות ציינו כי חבל שהאיגוד לא נוהג כפי שנוהגת המנהלת, שמחלקת את כל הרווחים בין הקבוצות שמשתתפות בגמר. כזכור, אשתקד חולקו 1.8 מיליון שקלים למכבי ת"א ומכבי חיפה - שתי הקבוצות ששיחקו במעמד הגמר. בנוסף, חלק מהבעלים טענו כי אין סיבה שהאיגוד ייקח לעצמו את הרווחים, מכיוון שהקבוצות מעבירות ביחד כ-5-6 מיליון שקלים בשנה לאיגוד עבור שיפוט, רישום וכדומה.

בעקבות המרמור על כך שהאיגוד מחלק לקבוצות רק כ-10 אחוזים מהרווחים, חלק מהבעלים כבר מקיימים שיחות לגבי האפשרות להקים בעתיד מפעל גביע חלופי. אחד מהנוגעים בדבר אמר לאתר ערוץ הספורט: "אם נקים מפעל שכזה, נחלק בין הקבוצות 100% מסך הרווחים ולא נרגיש מרומים".

עמירם הלוי, יו"ר האיגוד, מסר את התגובה הבאה: "מדובר בהחלטה של חלוקת הכנסות שעברה בעבר בהנהלת איגוד הכדורסל. זה אופן החלוקה מתוקף התקנון ואם למישהו יש בעיה, הוא יכול לפנות לאיגוד הכדורסל". בלי קשר לזה, מנהלת הליגה ואיגוד הכדורסל הולכים לבוררות בנוגע למספר נושאים כספיים שלא מגיעים לידי פתרון, כך שההתנגחות בנושא הגביע, ככל הנראה, היא רק יריית הפתיחה.

בעניין אחר, איגוד הכדורסל קיבל היום את אישור המנהל התקין מרשם העמותות והתאגידים.