רגל אחת בסלובניה: מה צריך לקרות כדי שישראל תעפיל?

רק סנסציה אדירה תמנע מהנבחרת את הכרטיס לאליפות אירופה, אם היא תגבור על סלובקיה בשבת

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  05.09.12 - 22:37
תחילת כתבה

אחרי עליות ומורדות, עושה רושם שנבחרת ישראל בדרך הנכונה להופעה 11 ברציפות באליפות אירופה בכדורסל. הנבחרת של אריק שיבק גברה הערב (רביעי) 75:92 על איסלנד וכאשר נותרו שני המשחקים האחרונים בבית 1, הסיכויים להעפיל נוטים לטובתה.

לנבחרת יש שני מסלולים דרכם היא יכולה להגיע לסלובניה ב-2013: מקום 2 וכרטיס אוטומטי, או מקום 3 ותלות במתרחש בבתים האחרים. כדי שהחבורה של שיבק אכן תזכה באותו כרטיס אוטמטי נכסף, התנאים פשוטים למדי - ניצחונות בשני המשחקים הנותרים מול סלובקיה בבית בשבת ובחוץ על סרביה החזקה בשבוע הבא.

עד כאן הכל קל ויפה, אבל העניינים מסתבכים במצב בו ישראל גוברת על סלובקיה אבל לא מצליחה להשיג את הניצחון בסרביה, ועקב כך מסיימת במקום השלישי. בגלל שהבית הישראלי כולל 6 נבחרות בניגוד לשאר הבתים בהם יש 5, שני המשחקים מול הנבחרת האחרונה בבית נמחקים מהמאזן. לכן, היא תסיים עם רקורד של 4:4, והפרש סלים חיובי ביותר.

בשלב הזה אנחנו מתחילים לחפש את שני הבתים מתוך ה-5 הנותרים, בהם לקבוצה שתסיים במקום השלישי יהיה מאזן פחות טוב, מה שיבטיח לנבחרת את הכרטיס (כזכור, 4 נבחרות שמסיימות במקום ה-3 מעפילות מתוך 6 בתים).

הסיכויים שבית 2 יספק לנו מודחת די טובים. שבדיה יכולה לנצח את שני המשחקים הבאים שלה ובכך לעלות למאזן 3:5, אבל לשם היא היא תצטרך לגבור בשבת על גרמניה שעדיין לא שמטה משחק. מעבר לכך, גם השבדים וגם הבולגרים יכולים לסיים במאזן 4:4, כאשר במצב כזה הפרש הסלים שלהן לא ממש מאיים על ישראל. מצב טוב לישראל בבית הזה.

בבית 3 המצב מצוין עבור ישראל. אוסטריה והונגריה שנלחמות על המקום הרביעי כבר הפסידו 4 משחקים כל אחת, כך שהן לא יכולות לעבור את ישראל. אם זה לא מספיק, לשתיהן מחכה משחק נגד קרואטיה החזקה שטרם הפסידה בקמפיין, וגם כך הפרש הסלים שלהן רחוק מזה של ישראל. רק תרחיש קיצוני ביותר יעניק להן רקורד טוב משל ישראל, ולכן אפשר לסמן וי ראשון.

אפשר לשכוח מבשורה מבית 4. לטביה וגיאורגיה במקומות 3-2 כבר ניצחו 4 משחקים, והן נפגשות זו מול זו בשבת, כך שאחת מהן תשיג את הניצחון החמישי. לשתיהן תהיה הזדמנות לנצח שוב בשבוע הבא כאשר גיאורגיה תשחק נגד הולנד ולטביה מול רומניה, כלומר מול שתי נמושות הבית. תשכחו מזה.

המצב בבית 5 דומה לזה של בית 2. שתי הנבחרות שנלחמות על המקום השלישי, שווייץ ובלגיה, השיגו עד כה 3 נצחונות. לשווייצרים נותר משחק אחד בשבוע הבא אצל פינלנד החזקה, אבל המאזן שלה עמוק במינוס ואין לה סיכוי להיות טובה מישראל. לעומת זאת, הבלגים עם עדיין שני משחקים ביד, כאשר גם במקרה שלהם מחכה פינלנד בלו"ז. ניצחון על הפינים הוא לא קל אבל גם לא בלתי אפשרי. בשורה התחתונה, אפשר לפתח תקוות.

בבית 6 המקום ה-3 די מובטח לטורקיה. השאלה היחידה היא האם היא תנצח את שני המשחקים הבאים שלה ותסיים עם מאזן 3:5, או שתפסיד אחד ואז נעבור למשחקי הפרשים. לטורקים נותר משחק חוץ קל נגד פורטוגל ואז התמודדות לא פשוטה מול צ'כיה בבית. גם כאן יש סיכויים לא רעים, למרות שקשה להמר נגד הטורקים.

בשורה התחתונה, הנבחרת תלויה קודם כל בעצמה. ניצחון על סלובקיה כמעט יבטיח את ההעפלה ליורובסקט, אבל אי אפשר למהר ולצאת בהצהרה שכזאת. שיהיה בהצלחה.