הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"המטרה להשאר בדרג א' ולייצר שחקני נבחרת"

גרשון התייחס לקיץ המוצלח של האיגוד. הלוי: "לא ננוח כעת"

רועי כהן
רועי כהן  21.08.19 - 13:03
(אלן שיבר)
(אלן שיבר)
תחילת כתבה

אין ספק שהקיץ שעבר על נבחרות ישראל הצעירות לא רק השאיר טעם של עוד, אלא גם הוכיח שלכדורסל הישראלי יש עתיד ורוד. אמנם ההצלחה עדיין לא הגיעה לנבחרת הבוגרת, אבל איגוד הכדורסל יכול להתגאות באליפות אירופה לנבחרות עתודה, אליפות אירופה בדרג ב' לנבחרות נוער והישארות בדרג א' עם הקדטים. כעת, מתייצבים ראשי האיגוד מול המיקרופונים כדי לסכם את הקיץ המוצלח.

עמירם הלוי פתח את מסיבת העיתונאים: "מאז שאני באיגוד הכדורסל אני לא זוכר מסע"ת כזו ואני חושב שבהחלט ישנן את כל הסיבות להתגאות במה שעשינו השנה. ברור לכולם שזה לא נולד בקיץ אחד. זו עבודה מתמשכת לאורך שנים, אבל אם יודעים מה רוצים ניתן להגיע להישגים. אנחנו לא מתכוונים לנוח על זרי הדפנה כי ברור לנו שמחר יש מחזור חדש ומחרתיים עוד אחד. עד שקוטפים פירות יש המון עבודה בדרך ואני מאמין שאם נמשיך, גם נגיע להישגים".

"אנחנו אירחנו בשנתיים האחרונות שלוש אליפויות אירופה בישראל", המשיך יו"ר איגוד הכדורסל. "מעבר להצלחות המקצועיות, זו בהחלט תעודת כבוד לאיגוד הכדורסל, שמצליח להביא את האירועים האלה הנה ולעשות אותם בצורה שכל אירופה מדברת עליה. היום אנחנו רק צריכים לבקש וזה יגיע לכאן. אני רוצה להודות לפיני גרשון, שמתמסר לעבודה הזאת בצורה יוצאת דופן, ולעמוס פרישמן שמנווט את כל הנושא המקצועי".

עמוס פרישמן הוסיף אחריו: "הכל התחיל כשהקמנו את האקדמיה למצוינות, אחד הדברים היותר טובים שעשה איגוד הכדורסל. אני עדיין חושב שחייבת להיות אקדמיה, אבל מכיוון שלא הצלחנו להביא את השחקנים הטובים ביותר, זה ירד מהפרק. כשנכנסתי לתפקיד, ניסיתי להתוות קו לפיו כל אחד יתעסק בתחום האחריות שלו. בשנים האחרונות, זה יוצר סדר וארגון".

"אני חושב שאנחנו באיגוד הכדורסל הבנו שאנחנו חייבים לעבוד בשיתוף פעולה עם מחלקות הנוער. הקמנו וועדת נוער שמתכנסת אחת לחודש ודנה בכל הבעיות של מחלקות הנוער. יש לנו שיתוף פעולה עם הוועד האולימפי. השנה גם מינינו פסיכולוגיים לנבחרות בפעם הראשונה. המאמנים קצת חששו, אבל בסופו של דבר זה הוכיח את עצמו ונמשיך עם זה".

"אבל אחד הדברים החשובים שעברו מתחת לגשר - פתרנו את נושא החיילים המצטיינים. אין יותר את הבעיות שהיו עם הצבא, השחקן מצד אחד תורם ומצד שני יכול כמעט כל בוקר לקבל מעטפת מקצועית. הקמנו מסגרות לאיגוד מגילאי 13 והלאה, דבר שלא היה פעם. לכל מסגרת יש מספר מאמנים שעוברים תחת הפיקוח המקצועי של פיני".

"יש תהליך באיגוד הכדורסל. השנה הוא בא לידי ביטוי בקיץ יוצא מן הכלל, אבל מה שחשוב זה שיש דרך. הדבר החשוב זה להמשיך לייצר וליצור המשכיות. מה קורה איתם הלאה? אין פתרון קסם. גילינו את הבעיות שהיו ותקפנו אותם, אני לא חושב שהחלטה כזאת או אחרת תפתור את הבעיות של השחקן הישראלי. יש את ההחלטות של וועדת שרעבי, לא הסכמנו ולא לקחנו חלק בזה. יש פה היקף גדול של בעיות שצריך לתקוף אותם ולהגיע לפתרון".

פיני גרשון אמר: "אנחנו מנסים לשמור על מסורת ולהיכנס לכל מקום שאנחנו יכולים כדי לייצר שחקני כדורסל. זה לא דבר קל, אבל אם יצא מזה שחקן אחד עשינו את שלנו. יש 25,000 שחקני כדורסל שמשחקים במחלקות הנוער ולא רשומים באיגוד הכדורסל. מספר הילדים שבוחרים בכדורסל גבוה מכדורגל. אבל אני לא פה כדי להגדיל את מספר המשתתפים, אלא להגיע למצוינות. תפקידנו לייצר כמה שיותר שחקנים לנבחרת ישראל. יש היום בנבחרת 9 שחקנים שבשנים האחרונות עברו דרך נבחרת העתודה, וזו הצלחה".

לגבי המעבר מנוער לבוגרים אמר גרשון: "הצלחנו לייצר אוצר שחקנים לנבחרות ישראל והמעבר הזה בין הדור הקודם לדור החדש, שהוא די חד, לא יורגש. נכון שלפעמים מחזור אחד יכול לפגוע בכל השרשרת, חששנו שזה יקרה עם נבחרת הקדטים בקיץ הנוכחי, אבל הצלחנו לעשות אליפות טובה והדור הבא לערכתי יהיה אפילו טוב יותר. ברמה האישית אני מקווה שהמאמנים שהובילו אותנו ימשיכו גם בשנה הבאה. חשבתי שרק בעוד 70 שנה ניקח אליפות אירופה בעתודה, אבל בא אריאל וירק לי בפרצוף".

"אני מאמן הישגי, אני רוצה תארים, אבל בסוף המטרה היא להביא שחקנים לנבחרת ישראל, ואם המאמנים מצליחים בכל המסגרות למרות הנתונים הפיזיים, עשינו את שלנו. השחקנים האלה צריכים להתמודד כל הזמן ברמה הגבוהה. ככה הם ישתפרו ויהיו שחקנים טובים יותר".
 
על רמת האימון הוסיף: "הוצאנו תכנית מסודרת לכל גיל, לכל מועדון ולכל מאמן. אנחנו חושבים שכדי לעשות שחקנים יותר טובים, אנחנו חייבים להרים את רמת האימון. השחקנים לא מתאמנים מספיק ולא מתאמנים ברמה גבוהה. בטח ובטח שברמה האישית. לצערי משפחות מוציאות היום הרבה מאוד כסף על מאמנים אישיים. לדעתי, ברוב המקרים הם לא עוזרים לילד. כשהוא מגיע לאיגוד הכדורסל עם מאמן וסוכן, אנחנו כבר בתחתית הפרמידה".

גרשון סיכם והתייחס גם לנבחרת הבוגרת: "אנחנו מנסים לעזור לאגודות לייצר יותר שחקנים, ובסופו של דבר אנחנו מרוויחים מזה. לצערי יש מועדונים שבמקום לתת לשחקן להשתפר, הם מחביאים אותו. מועדונים לא רוצים לשלוח שחקנים לאקדמיה ואי אפשר להשיג את אחד משלושת המאמנים הטובים בארץ עם 10,000 שקל, לכן אין אקדמיה יותר. הנבחרת הבוגרת? המטרה הראשונה היא להגיע לאליפות אירופה. השאלה היא עם איזה שחקנים יופיעו הנבחרות האחרות. כשנהיה שם יהיה לנו מספיק זמן להתנהל כדי שתהיה לנו נבחרת טובה".