קטש תובע את האיגוד: "התנהגו בי בבריונות"

מאמן הנבחרת דורש כ-300 אלף ש"ח: "יחס מבזה ומשפיל"

רועי כהן
רועי כהן  25.06.20 - 12:06
תחילת כתבה

מאמן נבחרת ישראל עודד קטש הגיש היום (חמישי) כתב תביעה חריף וקשה כנגד איגוד הכדורסל בעקבות העובדה שלטענתו הוא הוצא לחופשה ללא תשלום באופן חד צדדי לאחר פרוץ משבר הקורונה. סכום התביעה עומד על כ-290 אלף ש"ח בגין הפרשי שכר, הפרשות לקרן פנסיה ועוגמת נפש. בשל כך, הסיכוי שהוא יישאר כמאמן הנבחרת נמוך והמועמדים המובילים להחליפו הם פיני גרשון וגיא גודס.

"לאחר בירור משפטי סביב הוצאתי לחל"ת בתקופת משבר הקורונה ובעקבות חילוקי דעות עם האיגוד ומאמצים לפתור את המחלוקת בהדברות ישירה, הרגשתי צורך ואף מחויבות לפנות לדרך אחרת כדי לעמוד על זכויותי כעובד וכמאמן. למען הסר ספק, בכוונתי לאמן ולשרת את נבחרת ישראל עד השלמת המשימה שלקחתי על עצמי ולקיים את חלקי בחוזה", מסר קטש.

בכתב תביעה המתפרש על פני 119 עמודים מגולל סדרת פעולות בהן, לטענתו, האיגוד נגד בצורה לא חוקית בעניינו. קטש טוען כי לנבחרת לא תוכננה כל פעילות בין חודש פברואר 2020 ועד נובמבר 2020, כך שמשבר הקורונה לא הביא לשיבוש כלשהו בעבודתו. מעבר לכך, הוא המשיך לבצע את עבודתו כרגיל, מהמחשב הנייד בביתו וההודעה על כך שהוצא לחל"ת נשלחה לכתובת דוא"ל בה קטש לא משתמש ונעשתה באופן חד צדדי, מבלי לקבל את הסכמתו.

גם לאחר החזרה לפעילות, כך נטען בתביעה, האיגוד לא הודיע לקטש על החזרתו מחל"ת, אלא ל"שימוע טרם הארכת חל"ת", בו הוחלט להמשיך את השעייתו ללא הגבלת זמן. עוד לפני התביעה היה ניסיון להגיע לפשרה בנוגע לתשלומים, אך זה לא צלח ולכן הוחלט על הגשת תביעה.

קטש טוען בתביעה להפרה חמורה של החוזה עימו, הוצאתו לחל"ת ללא הגבלת זמן, שכמוה כפיטורים, וניסיון להתיר את החוזה בדרך ערמומית. עוד נטען כי למאמן נגרם נזק תדמיתי ונפשי והיחס אליו היה מבזה ומשפיל. לסיום נכתב בתביעה כי האיגוד נהג בקטש ב"ביריונות, תוך שאינו מהסס... לבצע שורה של הפרות ועוולות אזרחיות ואף עברות פליליות של ניכוי אסור משכר". בתביעה מבקש קטש גם להגן על המאמנים האחרים באיגוד כדי למנוע "כאוס כולל בענף הכדורסל".

מאיגוד הכדורסל נמסר בתגובה: "איגוד הכדורסל הוציא 530 עובדים לחל"ת, כפי שעשה המשק הישראלי כולו בזמן משבר הקורונה,  בהם שופטים, מאמנים ועובדים באקדמיה של האיגוד וכך גם את עודד קטש, שאין הבדל בינו לבין העובדים האחרים שצוינו פה וההליך נעשה באופן חוקי. צר לנו שעודד קטש, שקיבל מהאיגוד את המינוי היוקרתי ביותר בכדורסל הישראלי ולתנאים הטובים ביותר של מאמן לאומי מאז ומעולם, בחר ללכת להליך משפטי ולתת לו פומבי וזאת בזמן שהתקיימו פגישות בין הצדדים במטרה להגיע להבנות".