הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הדרך לבונדסליגה: סיפור המעבר של קוזנצוב

הדחייה הראשונית מהצבא, והפנייה לסילבי ז'אן: "נעשו פה שמיניות באוויר"

איתי קאשי
איתי קאשי  28.01.22 - 14:29
תשחק בקרוב בבונדסליגה. קוזנצוב (שאול גרינפלד)
תשחק בקרוב בבונדסליגה. קוזנצוב (שאול גרינפלד)

בשבוע שעבר אירנה קוזנצוב עשתה צעד גדול בקריירה כאשר חתמה על חוזה ל-3.5 שנים בטורבינה פוטסדאם מהליגה הגרמנית. הבוקר (שישי) קוזנצוב עלתה על הטיסה לגרמניה בדרך להגשמת החלום, אך מעברה של המגנה מרמה''ש לא היה יוצא לפועל אם לא העבודה הקשה שנעשתה מאחוריי הקלעים.

לפני כשבועיים קוזנצוב זומנה למבחנים בגרמניה, שבסופם פוטסדאם הביעו עניין להחתים את הישראלית באופן מיידי. המכשול שעמד בדרך לחתימה הוא אותה בעיה שאיתה התמודדו לא מעט ספורטאים וספורטאיות צעירים לדורותיהם - השירות הצבאי. עקב העובדה שקוזנצוב זכתה למעמד של ספורטאית מצטיינת בלבד, ולא ספורטאית עילוי (קיצור או דחיית שירות צבאי לטובת קריירה בחו''ל) לא איפשרה לכדורגלנית בת ה-19 לבצע את המעבר היוקרתי.

קוזנצוב ידעה שהיא לא יכולה לפספס את ההזדמנות הזו ולחכות עוד שנה, עד לסיום שירותה הצבאי, והחליטה לפנות לשחקנית העבר ואחת הדמויות המשפיעות בכדורגל הנשים בישראל, סילבי ז'אן, על מנת שתוכל לנסות להשיג לה את מעמד ספורטאית העילוי מטעם הצבא: "אירינה אמרה לי שההתאחדות לא הצליחה להשיג לה מעמד של ספורטאית עילוי, ושהיא לא יכולה לחכות עוד שנה עד לסיום השירות", אמרה ז'אן, "הייתי צריכה לעשות שמיניות באוויר כדי להוציא את המהלך הזה לפועל".

ז'אן, בשיתוף עם ח''כ מטעם מפלגת יש עתיד, סימון דווידסון, פנו לגורמים בכירים בצבא ומשרד הספורט עם המטרה להחריג הקצאה נוספת לספורטאית עילוי. לאחר שבוע ארוך של שיחות, קוזנצוב קיבלה אישור רשמי על קיצור השירות, וימים ספורים לאחר מכן חתמה על החוזה בפוטסדאם: "אמרתי לסימון שאנחנו חייבים לעשות את המהלך הזה, זה יכול להיות צעד משמעותי עבור כדורגל הנשים בישראל". קוזנצוב תגיע לאחת הקבוצות המובילות בכדורגל הגרמני, שנמצאת במקום ה-5 בבונדסליגה, 7 נק' פחות מהמוליכה באיירן מינכן.