מדליסט הזהב מהמשחקים בלונדון ואלוף העולם בישראל

קלוד אונסטה, המאמן המעוטר של נבחרת צרפת בכדוריד נחת בארץ וידריך את נבחרת צרפת במכביה: "עדיף להתעסק בספורט מאשר במלחמות"

אסף אקרמן
אסף אקרמן  22.07.13 - 21:07
אונסטה. המוריניו של עולם הכדוריד (באדיבות: אלון סגל, דובר המכביה)
אונסטה. המוריניו של עולם הכדוריד (באדיבות: אלון סגל, דובר המכביה)
תחילת כתבה

קלוד אונסטה הצרפתי, מהמאמנים המובילים והמעוטרים בעולם הכדוריד, שהוביל את נבחרת צרפת לתור הזהב שלה עם זכייה בשתי מדליות זהב במשחקים האולימפיים ב-2008 וב-2012, לזכייה בשתי אליפות עולם ב-2009 וב-2011, נחת היום (שני) בארץ וידריך את נבחרת צרפת במשחקי המכביה ה-19.

"זה לא הביקור הראשון שלי בישראל, הייתי פה בעבר עם נבחרת צרפת ששיחקה במשחק מוקדמות אליפות אירופה 2006 נגד נבחרת ישראל, אבל זה בהחלט מרגש להגיע לכאן שוב", אמר אונסטה, "אני כאיש ספורט חושב שכל הזדמנות שמרכזים בה בני נוער מכל העולם כדי לעסוק בספורט זה ודאי יותר חיובי מאשר לעסוק במלחמות".
 
"הצלחנו לגבש קבוצה שהיא עם עוצמות נפשיות, חברתיות, פסיכולוגיות וספורטיביות", הסביר המאמן המוערך, "ברור שלא קל להיות בטופ לאורך שנים, אבל בנינו משהו ארוך טווח ובהחלט נדיר במושגי ספורט. זה עניין של ליצור תשתית, שמבוססת על אחריות ומקצועיות, ואמון בין הצוות המקצועי לשחקנים. היום אנחנו נהנים מהתוצאות, אבל זו השקעה רבת שנים. מעבר לניצחון ולאליפות זו קבוצה של ספורטאים ומאמנים שחוו חוויות גדולות ביחד. זו תוצאה של תהליך ממושך".
 
"אני חושב שהזכייה האולימפית הראשונה בבייג'ין הייתה המיוחדת מכולם" שיתף אונסטה, "זה היה מומנטום ותואר אולימפי ראשון. הזכייה בלונדון בהחלט ריגשה והייתה מיוחדת. מה האתגר הבא שנותר? אצלנו יש אימרה: 'לא מפסיקים לחפש פטריות גם שאתה מוצא אותן'. גם אנחנו ממשיכים לחפש אתגרים. אגב, אחד ההישגים הגדולים הוא ההצלחה לקדם את הכדוריד בצרפת. לפני 20 שנה, היקף הספורטאים שעסקו בכדורסל היה פי שלושה מאשר בכדוריד, והיום הכל התהפך. בתחילת הדרך היינו הישג לענף הכדוריד בצרפת, והיום הפכנו לסמל לאומי להשקעה ולהצלחה. אנחנו לא שבעים מהצלחות, ובטח רוצים לעמוד שוב על הפודיום ולשיר את ההמנון הצרפתי".
 
אונסטה גם התייחס לפרויקט הלאומי של נבחרת ישראל אותה יפגוש במכביה: "ראיתי את ישראל לאחרונה במשחק מול גרמניה, זה אומנם לא היה משחק טוב כל כך, אבל לאורך הקמפיין ישראל הציגה יכולת לא רעה לפני מה ששמעתי. צריכים סבלנות, כי תהליכים של התפתחות לא קורים ברגע. הכדוריד בסופו של דבר זה ספורט צעיר ביחס לכדורגל, ואני מניח שגם בישראל הוא יתפוס חזק. הפרויקט הלאומי מצריך השקעה ואם יתמידו בתהליך אני בטוח שתבוא גם כאן פריחה".
 
הכדוריד חזר למשחקי המכביה, ובטורניר ישתתפו גם נבחרת מברזיל וצרפת (אמש נבחרת הנוער של ישראל נוצחה מול ברזיל 28:23).