הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

משנה מיקום, משנה מזל

סיפורם של השחקנים שהחליפו תפקיד והקריירה שלהם נסקה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  05.04.20 - 19:43
לפעמים בחיים כל מה שצריך לעשות זה לשנות מקום על מנת לממש את הפוטנציאל הטמון בך ובסופו של דבר להצליח. השחקנים הבאים התחילו את הקריירה ברגל שמאל ולאחר הכוונה ועין טובה של מאמניהם, הצליחו לעלות לגדולה. למרות שיש כדורגלנים רבים שבמהלך הקריירה החליפו עמדה והצליחו להישאר רלוונטים גם בגיל קצת יותר מתקדם - חאבייר מסצ'ראנו, לותר מתיאוס וריאן גיגס. כמו כן, שחקנים שהיו בטופ העולמי ועשו הסבה ששמרה עליהם ברמות הגבוהות או אפילו לקחה אותם צעד אחד קדימה - פיליפ לאם, כריסטיאנו רונאלדו וסרחיו ראמוס. השחקנים הבאים היו בינוניים במקרה הטוב לפני ששינו את עמדתם במגרש ובסופו של דבר כבשו את כמעט כל הפסגות שהכדורגל העולמי יכול להציע. 

גארת' בייל
הוולשי האקספלוסיבי חייב במידה מסוימת את הקריירה שלו להארי רדנאפ שזיהה את הפוטנציאל הבלתי ממומש בעמדת המגן והחליט לנסות אותו בעמדה קדמית יותר. את חמש העונות הראשונות של הקריירה בייל העביר בתפקיד המגן השמאלי כשבעונתו הרביעית במדי הספרס, המאמן האנגלי היה בבעיית פציעות והוולשי נקרא למלא את החלל בחלק ההתקפי.

בייל קיבל את גושפנקא באופן רשמי במשחק ליגת האלופות נגד אינטר (אלופת אירופה באותה שנה). הקיצוני הנמרץ, חרך את האגף והשפיל את המגן הימני הטוב בעולם דאז עם שלושער אדיר שיזכר תמיד כאחד מהתצוגות האישיות הגדולות בתולדות המפעל. "הדבר המדהים עוד יותר היה כשפגשנו את אינטר לאחר מספר שבועות בוייט הארט ליין, הם לא למדנו את הלקח והשפלנו אותם פעם נוספת": נזכר רדנאפ בתקופה היפה של הקריירה. האיטלקים בחרו להשאיר את מייקון באחד על אחד נגד בייל לאורך כל המשחק בו הוולשי קבר באופן סופי את הקריירה של הברזילאי עם צמד בישולים ופריצות סוחפות באגף השמאלי.

אנדראה פירלו
המאסטרו האיטלקי הגדיר מחדש את עמדת ה'רגיסטה' - פליימיקר מעמדה אחורית, בזכות העין החדה של קרלו מאזונה. הארכיטקט מברשיה הראה ניצוצות של גאונות מגיל צעיר ובסופו של דבר אינטר היא זו שהצליחה לשים עליו את ידה. 22 משחקי ליגה בלבד הספיקו לנראזורי לפני שהתייאשו ממנו ובחרו להשאיל את הקשר בחזרה למועדון ממנו הגיע. באותה עונה, מאזונה החליט לנסות את פירלו בעמדה אחורית יותר ששינתה לו את הקריירה ב-180 מעלות.

אינטר בחרה להיפטר מהאיטלקי המאכזב ומילאן של אנצ'לוטי הייתה הראשונה לקפוץ על המציאה. בתחילה הרוסונרי ניסו את פירלו מאחורי החלוצים ואף באגפים אך החיבור המנצח התרחש כשאנצ'לוטי הבין שהקשר צריך לשחק בעמדה אחורית יותר. באותה תקופה היה נהוג למקם את השחקן היצירתי ביותר בעמדה קדמית שקרובה לחלוצים, אך ההחלטה של המאמן האיטלקי לאמץ את הניסוי של מאזונה התבררה כאחת החשובות בחזרה לגדולה של מילאן. "חלקנו יחד רגעים בלתי נשכחים, אני לעולם לא אשכח את מה שהוא עשה עבור הקריירה שלי. העובדה שעברתי לשחק קרוב יותר להגנה לקחה אותי צעד קדימה": נזכר פירלו בתקופה הזוהרת תחת אנצ'לוטי בה הניפו יחד פעמיים את גביע אירופה.

 

תיירי הנרי
לא הרבה זוכרים זאת אך הנרי שיחק באגף בחמשת העונות הראשונות של הקריירה. יובנטוס הייתה זו שהצליחה לשכנע את הכישרון הצעיר והנחיתה אותו תמורת 12.5 מליון יורו. סכום לא מבוטל בשנת 1998 (ההעברה היקרה ביותר באותה שנה הייתה 21.5 מליון יורו - דנילסון). למרות העתיד הורוד והכסף הרב ששפכו, הגברת הזקנה בחרה להיפרד מהנרי אחרי עונה אחת בלבד. הצרפתי נראה רע מאוד בטורינו ומרצ'לו ליפי בחר למכור אותו לארסנל בכדי שלא יאבד מערכו.

ארסן ונגר שנחשב לאחד מהטובים בעולם לפיתוח צעירים הבין שהנרי הוא שחקן מיוחד ועל מנת שהוא יפרח היהלום חייב לשחק קרוב יותר לשער. "בשלב מסוים, רציתי להכנס למשרד של ונגר ולבקש ממנו להחזיר אותי לאגף": נזכר הנרי בהתחלה הלא פשוטה בפרמייר ליג בה לא הצליח למצוא את השער בשבעת המשחקים הראשונים. "לאחר מכן, אמרתי לעצמי כנראה שארסן יודע מה הוא עושה ואסור לי להיכשל פעם נוספת בזמן כל כך קצר". שמסתכלים לאחור, ההחלטה של ונגר הייתה לא פחות מגאונית והרבה בזכותו הפך הצרפתי לאחד השחקנים הטובים בתולדות ארסנל והליגה האנגלית כשכבש 226 שערים ב-369 הופעות במדי התותחנים.