בא בזמן: אופיר דוידזאדה רגיל לנצל כל צ'אנס

הוא עלה במקרה לבוגרים בבאר שבע, התבסס בהרכב, פרח גם בצעירה וממשיך להשתפר כל הזמן. עכשיו המגן השמאלי צריך לכבוש גם את העמדה בנבחרת

זיו אברג'יל  06.09.13 - 11:00
דוידזאדה, ניצל את הצ'אנס? (אלן שיבר)
דוידזאדה, ניצל את הצ'אנס? (אלן שיבר)
תחילת כתבה

בשבת אופיר דוידזאדה צפוי לערוך את הופעת הבכורה שלו בנבחרת הבוגרת של ישראל במשחק מול אזרבייג'אן. המגן בן ה-22 גדל במחלקת הנוער של הפועל באר שבע ומשחק בהרכב בקביעות ב-3.5 העונות האחרונות. עכשיו הוא מקבל את הזדמנות חייו להוכיח את יכולתו, בעיקר עקב חסרונם של הרבה שחקנים אחרים - אם זה רמי גרשון , אבי ריקן וטאלב טוואטחה הפצועים או יואב זיו, שלא משחק לאחרונה בקבוצתו. אבל לדוידזאדה זה כלל לא משנה, כשהוא מקבל הזדמנות הוא יודע לקחת אותה בשתי ידיים. רק תשאלו את שמעון הרוש.

30.1.2010, זה אולי התאריך המשמעותי עד כה בקריירה של אופיר דוידזאדה. משחק שהוא אפילו לא היה בסגל. זה היה המחזור ה-20 בעונת 2009/10, שנת החזרה של הפועל באר שבע לליגת העל. הקבוצה של גיא עזורי יצאה למשחק חוץ בטדי מול בית"ר ירושלים ובדקה ה-95 שמעון הרוש, המגן השמאלי הקבוע, הורחק בכרטיס אדום. דוידזאדה, אז עוד שחקן קבוצת הנוער, אפילו לא נרשם בטופס. גיא עזורי חיפש פתרונות יצירתיים לעמדת המגן השמאלי לקראת המשחק בשבוע לאחר מכן מול מכבי חיפה בקרית אליעזר והחליט לזרוק למים את הכשרון בן ה-18. דוידזאדה אמנם יעדיף לשכוח את אותו המשחק, בו הובסה באר שבע 4:1, אבל מאותו רגע ואילך גילו בבירת הנגב את הפתרון לשנים הבאות. הרוש הפך לשחקן ספסל והשאר שייך להיסטוריה. ייתכן שבלי אותה הרחקה בטדי דוידזאדה היה מסתובב היום בליגות הנמוכות, כמו מרבית חבריו לשנתון, והכשרון שלו לא היה פורץ החוצה.

גיא עזורי, כיום מאמן נבחרת הנשים, נזכר: "אופיר הוא מקצוען אמיתי. כשהעליתי אותו מהנוער לבוגרים בגיל 18 כבר בתחילת דרכו ראיתי את הכשרון שיש בו. אמנם אז הוא היה צנום וחלש גופנית, אבל ראית את היכולת האירובית הגבוהה שלו. איך הוא חי את המשחק, אוהב ללמוד כל הזמן. גם כשזרקתי אותו למים בפעם הראשונה מול חיפה הוא לא עשה במכנסים כמו הרבה שחקנים צעירים .הוא לקח את ההזדמנות שלו בשתי ידיים".

עזורי מאמין שאלי גוטמן לא טעה כשהזמין את דוידזאדה לקראת צמד המשחקים הקרובים: "אני חושב שהוא מוכן לכך, הוא מגיע לנבחרת בעיתוי טוב. אין לי ספק שפתיחת העונה הטובה של באר שבע תעזור לו במשחק מול אזרבייג'אן. קשה לי להגיד שאם המשחק מול רוסיה היה הראשון אם הוא היה מועמד לפתוח גם שם, אבל כאן זה סיפור אחר. משחק מול נבחרת שאנחנו נשלוט בו אצלנו בבית מתאים לשחקן מהסוג שלו, עם מהירות ויציאה טובה מהמקום".

במהלך העונה החולפת שמו של המגן נקשר דווקא לאירוע מחוץ למגרש. בעקבות סירובה של הנהלת הקבוצה לשדרג את חוזהו, הוא החרים את אחד האימונים ו"בילה" משחק ליגה אחד ביציע. באותו משחק היה ניתן לחזות באהבת הקהל אליו, כשאוהדים התייצבו לצידו באמצעות שלטים בעדו ונגד החלטת הקבוצה. דוידזאדה התעשת וחזר לאימונים עם הבטחה בקיץ יעלה שוב נושא השדרוג. הקיץ הגיע והנושא שוב עלה. באר שבע שיפרה מעט את הצעתה, אך לא לטעמו של השחקן. הפעם הוא סרב להצעה, אך לא החרים את האימונים ושב להתאמן כמו מקצוען. יש לכך לא מעט סיבות, אבל העיקרית שבהן היא ז'אן טלסניקוב.

השניים סגרו הקיץ מעגל. טלסניקוב היה עוזרו של עזורי באותה עונה, סמל בית"רי בפני עצמו ואקס נבחרת ישראל עם 21 הופעות. כיום, טלסניקוב הוא המאמן למצוינות של דוידזאדה. כחלק משלל תפקידיו בתקופה האחרונה, הוא מעניק שירותי קואצ'ינג לשחקנים שאותם מייצג אבי נמני, ביניהם גם מגן באר שבע. בחודשיים האחרונים השניים בילו שעות רבות יחדיו. פעם בשבוע המגן הצעיר עושה דרכו בשעות הבוקר ברכבת למרכז הארץ, שם הם נפגשים ועובדים על הפן המנטלי של השחקן ושיפור החשיבה החיובית שלו.

"לזכותו של אופיר ייאמר שהוא החליט לשדרג את עצמו", מסביר טלסניקוב. "הוא הרגיש שנוצר איזשהו מעצור בקריירה שלו, שהוא הופך למונוטוני. הוא חיפש להיות מצוין, לא רק טוב כמו הרבה שחקנים אחרים. אני חושב שהוא כשרון בלתי רגיל, אני לא יכול לעבוד עם מישהו שאין לו כשרון".

על הזימון המיוחל לנבחרת אמר טלסניקוב: "אלי גוטמן הוא מאמן יסודי, הוא לא היה מזמין את אופיר אם הוא לא היה חושב שהוא מתאים לרמות האלה. מבחינתי, מה שחשוב זה שמה שהוא עושה בבאר שבע הוא יעשה גם בנבחרת".

מגן העבר יעקב הלל, שלו 7 הופעות בנבחרת ישראל, בטוח כי לשחקן מקום בהרכב של גוטמן בשבת. "בכל שנה שאני רואה אותו אני רואה את ההתקדמות המקצועית שלו. הוא נמצא בקבוצה עם המון לחץ ודרישות. לדעתי הייתה לו שנה טובה מבחינה אישית, בטח במשחקים של הנבחרת הצעירה ברמות הכי גבוהות, שזה לא פחות מהרמה של הנבחרת האזרית בשבת. הוא מקבל הזדמנות והוא צריך לקחת אותה בשתי ידיים".

על הדילמה של גוטמן אם לפתוח איתו, המגן השמאלי הטבעי היחיד בסגל, או להעדיף שחקן הגנה מנוסה אחר על פניו, אמר הלל: "אני תמיד מעדיף מגן שמאלי אמיתי בעמדה הזאת, ולא אלתורים. במשחק הזה ספציפית צריך שחקן כמובן שיכול לתמוך בהתקפה מהאגף". במוצאי השבת הקרובה, אם אכן יפתח כמתוכנן, נדע אם פעם נוספת המגן הצעיר מבאר שבע היה בזמן הנכון ובמקום הנכון.