חילופי הדורות: מאמנים ותיקים עזבו, מבית"ר נשאר רק השם

דרור קשטן התפטר מבני יהודה ואלי כהן נזרק על ידי טביב, שניקה בתוך שלושה חודשים את הכוורת שבנה במו ידיו. עמרי אפק מסכם מחזור ולא יתפלא אם קשטן וטביב יתאחדו בעיר הבירה. וגם: מילה טובה לגוזלן, זגורי ודאבור הצעירים

עומרי אפק
עומרי אפק  03.12.13 - 12:10
נפרדנו כך...
נפרדנו כך...
תחילת כתבה

בית"ר י-ם - הסגל חלש, הקהל אנטי ומאמן כבר אין

אם הופתענו ביום ראשון מעזיבתו של דרור קשטן, אז היום אלי טביב ניקה וטיאטא סופית את הכוורת הניהולית שהוא בעצמו הקים אחרי 3 חודשים בלבד, בדיוק כמו שקרה לו בהפועל תל אביב. שוב יעקב אסייג ודוד אמסלם מוצאים עצמם בראש המערכת של הקבוצות שלהם בזמן משבר. היה ברור ששעון החול של אולי כהן מתקתק למרות העזיבה הלא מכובדת של חיים רביבו, מבחינת רביבו עצמו. הקבוצה של אלי כהן נראתה רע מאוד מקצועית דווקא אחרי שצברה מספיק נקודות כדי להתחיל לשחק כדורגל.

כל משחקי האגו והכח נראים כמו גן ילדים בבית"ר ואלי טביב שרק לפני שבוע נכנס וגיבה את אלי כהן ואיים לשחרר את השחקנים, לא מצליח להוכיח עקביות אפילו במשך שבוע. אין ספק שרוני לוי מועמד ראוי גם לבני יהודה וגם לבית"ר ירושלים, אבל הוא כבר הלך פעם אחת מבית"ר בגלל סגל שלא היה מספיק טוב לטעמו. בשורה התחתונה הקבוצה הזאת נשארה רק שם גדול, כל השאר ברמה של ליגה נמוכה. טביב יודע שעכשיו הוא ימלא את טדי מול מכבי, אבל זה בית"ר "שוק" ירושלים". אמנם טביב וקשטן נפרדו בתביעה משפטית אבל אי אפשר לדעת בכדורגל ההזוי שלנו אם עוד יפגשו דרכיהם.

בני יהודה - אסור לקשטן לעזוב את הכדורגל

כואב. כואב הלב לראות את דרור קשטן מסיים ככה בבני יהודה. האיש שהנחיל לי ולעוד דורות של שחקנים ערכים של כדורגל, מקצוענות, הערכה למקצוע, ושאפתנות. בלעדיו אין סיכוי שהייתי מגיע לנבחרת ישראל ולשחק שנתיים בספרד. אני מניח שבניגוד להרבה עצות שקיבל, מהר מאוד יחזור לו הגעגוע למגרש. אסור לוותר עליו בכדורגל. הוא נכס. אולי בסיטואציה כזו אחרת נראה אותו כבר העונה בביתר י"ם או במקום אחר. האיש שהוביל את בני יהודה בשתי קדנציות למקום הרביעי (ובאחת מהן לאירופה) הפך למאמן "שאיבד את זה" פתאום העונה.

אולי הגיע הזמן שבעלי קבוצה ירים את הכפפה ויציע לו משרת מאמן על או מנהל מקצועי שעובד עם המאמנים מהבוגרים ומטה ועם השחקנים. גם להתוות דרך וגם במגרש עצמו כדי להנחיל את מה שיש לו לדורות הבאים. יעקב אסייג שמכיר את המועדון והציל את הקבוצה פעם אחת חייב לאפס את השחקנים ומהר. אל תופתעו אם בנוסף למאמן חדש יגיעו שלושה שחקנים לפחות בינואר. הגנה, קישור וחלוץ.

מכבי תל אביב - אפשר גם בלי זהבי

מכבי ת"א לא מסוגלת ללא ערן זהבי? שישה שערים בשני משחקים בלעדיו. נכון שהדומיננטיות של הקשר חסרה בהרבה רגעים מתים במשחק אבל זו קבוצה עם עומק אדיר. כשאין את זהבי ,מיכה,יצחקי (על הספסל) ופריצה שלא מתרומם העונה עדיין יש לצהובים את טל בן חיים ומונס דאבור שמשכיחים את זה. במשחק לא גדול, מכבי נתנה שלישיה להפועל חיפה ושלישיה לרעננה - וזה בדיוק האבסורד. דאבור חלוץ שאין כמעט כמותו בישראל ועל מכבי לשמור עליו בכפפות של משי. צנוע, עובד, מבשל ומבקיע.

לטל בן חיים כואבות האוזניים ממה שסוזה עושה לו העונה. סוזה קודח וקודח לו על הקו במשחקים ובאימונים כל הזמן, כל העונה. משגע אותו עד שילמד לשחק חכם. וזה אומר עם הכדור אבל גם בתנועה בלעדיו. בן חיים פתח את המשחק כמו השחקן האדיר שסוזה רוצה לראות. אם הוא יילך עם הכדור גם לשמאל כמו בתחילת המשחק ויוציא כדורי רוחב כאלה מסוכנים זה ישפר אותו כי כניסות מסוכנות לרגל ימין יש לו כבר. זה יעשה בעיה למגינים שלא ידעו איך לשמור אותו. לעדי נימני זה עלה באקמול וחילוף במחצית. מה שחשוב, שגם בתנועה בלי כדור יש שיפור. התנועה שלו לעומק  בשער השלישי שכבש, הסיומת הרכה בנגיעה. בדיוק כמו השער שלו מחזור קודם נגד הפועל חיפה. לגבי סיום המשחק, הורדת ההילוך וההתרופפות במשחק ההגנה סוזה כבר יודע שיש לו בעיה ולא בפעם הראשונה והוא יתן להם בראש השבוע.

מכבי חיפה - תנו לגוזלן צ'אנס

מכבי חיפה ממש לא מבריקה, אבל אחרי ניצחון שלישי ברצף היא כבר רואה את את הצמרת ויכולה להיות מרוצה מהעקשנות והנחישות במחצית השנייה - ועוד מול סגנון משחק שהכי קשה לה מולו. היה נדמה שהשער המפתיע של עכו הוציא את כל השדים מהתקופה הרעה והמשחק של בנאדו היה שבלוני מול יריב מסתגר. בחצי השני משומר וטוואטחה היו הרבה יותר פעילים וכשהם עוזרים להתקפה, לכולם קל יותר.

שלומי אזולאי שחקן נהדר ולא ברור לי למה הוא לא פתח את העונה ולא מקבל הזדמנויות כמו שאר החלוצים ברוטציה. הוא הכי קר רוח ושקט באיזור הרחבה, יותר מכל חלוץ אחר בירוק. ברכות לגוזלן ששוב הוכיח איזה משחק ראש נהדר יש לו, אחרי שעשה זאת בלי סוף בנוער. הניתור והעוצמה שלו הם דבר מיוחד בכדורגל שלנו. זה ייתן לו ולבנאדו בטחון לתת לו צ'אנסים להמשך, בדיוק כמו לאיסמעיל ריאן.

הפועל לאן תל אביב

"לאן" זה המשרד שמוכר כרטיסים למשחקים של הפועל תל אביב? "לאן" צריך להופיע החל מהיום גם על החולצות, בחדר ההלבשה ובכניסה לחדר המאמנים. היה משחק לא רע בכלל של הפועל בקרית שמונה ובכלל, יש המון שערים במשחקים של הפועל בחודש האחרון, תענוג לצופים. אבל האם זה מה שרן בן שמעון רוצה? לא ממש. מעולם הוא לא האמין במשחק מהיר מצד לצד שההגנה חשופה. הוא גם אמר שהוא שונא סוג משחקים כאלה בסגנון "דאלאס נגד פיניקס", אחת האמירות הבודדות החודש שהיתה ביקורת פנימית אמיתית ורלוונטית.
 
כל היתר היו חיפוש אשם תורן. הפעם היה אשם חדש: קל לשרוק נגד הפועל תל אביב! מה אתם קבוצה קטנה כמו רמת השרון? איפה הסגירה ההגנתית בשער? היא זועקת לשמיים הרבה יותר מאשר עוד סיפורי אלף לילה ולילה. בהפועל יש סבלנות מההנהלה והקהל ובצדק. המועדון מחפש את דרכו בהמון מישורים. ניהולי, מחלקת נוער, שלד בבוגרים, ניטרול מוקשים בחדר הלבשה ושני כוכבים שחוזרים לפעילות אחרי שנתיים בלי כדורגל.

אז מה הלחץ הזה בזמן משחקים לא טובים והתגובות שאחרי? אולי הלחץ הזה על הקווים מחלחל למגרש? בהפועל יש ציפיות להרבה יותר מחמישים אחוזי הצלחה והדחה מאירופה בבושת פנים. הרי הביאו מאמן עם המון ידע בכדורגל, כריזמה ופאסון. יש תקציב שלישי בגודלו בליגה טהביאו כמה כוכבים בקנה מידה ישראלי. אחרי עשרים משחקים רישמיים העונה אין בהפועל כיוון ברור. יש קבוצה שמחפשת את עצמה. יש מאמן שמחפש מה הנוסחה בקבוצה גדולה שמצפים ממנה לשלוט במשחקים. יש שחקנים שהגיעו להוביל ועדיין מחפשים את החדות, את היכולת שזוכרים להם ובעיקר מנהיגות בימים פחות טובים. כרגע אין אותה מספיק במגרש וגם מחוצה לו.

הפועל עדיין יכולה וצריכה להשיג מקום באירופה ובשביל זה ינואר מתקרב.ברור שעם מגינים דומיננטים ועוד  שחקן בחלק ההתקפי הקבוצה היתה טסה לצמרת. אבל מי יודע אם ישחררו כוכבים או יביאו חיזוק? בקיצור הפועל "לאן" תל אביב.

הקאמיקזות של רמת השרון

שאפו לקאמיקזות של חיים שאבו על ניצחון גדול על בני יהודה. רמת השרון הפכה את כל האנרגיות השליליות והמאבקים שהיו בתוך המועדון למלחמות מול היריבה. השבוע יש לה עוד משחק תחתית לוהט מול מכבי פתח תקווה שיש בה הכול חוץ מאגרסיביות וחוסן מנטלי. ייטב לוזון יצטרך לעבוד על זה כדי שהשיטה שהוא מנסה להנחיל תביא תוצאות. בלי קווים צפופים ואגרסיבים של 2-4-4, עם השחקנים האיטיים שיש במכבי פתח תקווה היא יכולה להתפרק כמו בבאר שבע.

ומה עם באר שבע? שקט תעשייתי

יופי של גישה ,יופי של משחק מול מכבי פ"ת ובעיקר יופי של בוזגלו ונאסר. בקיצור - יופי של עונה. השקט תעשייתי בכל הנוגע להצהרות מיותרות על אליפות נמשך ובשבת מצפה משחק קשה בחוץ מול הפועל חיפה הלחוצה שהיא קבוצה מסתגרת ואגרסיבית. שלומי דורה אחרי שלושה הפסדים ויכול להיות שגם תיקו ישרת את הפועל חיפה.

נ.ב.

נוואקמה (עוד הברקה של קורצקי) מרעננה שם חותמת סופית שהוא שווה קבוצה גדולה יותר בסוף העונה. בלבול ולהקתו ממשיכים להביא כבוד לסכנין, מתי ההתנהלות מסביב תביא כבוד לסכנין? הקהל וההנהלה משנים את דעתם כל שבועיים. עכשיו רוצים חוזה ארוך טווח. האם אשדוד מסוגלת לנצח דווקא את הפועל ת"א בחוץ? זה מה שקלינגר צריך כדי לשנות מנטליות החוץ הנוראית שלהם אבל מה זה יעשה ללחץ בהפועל לפני דרבי.

זרקור על:

איתמר ניצן בהצלה ענקית בדקות הסיום שהורידה את בני יהודה למקום האחרון. משתפר במשחקים האחרונים.
ישראל זגורי הוא הקשר הכי אפקטיבי בהפועל. הקופסא בראש לא יציבה אבל זו כבר עבודה בשביל רן בן שמעון.