נפרדנו, טראח

זה אולי קצת עצוב או מקומם, אך זו המציאות העגומה של הכדורגל הישראלי: אלי כהן לא היה המאמן הראשון שנזרק בצורה משפילה. לוני, קשטן, נמני, וכמובן טביב היו בסרט הזה. הנה שבעת מקרי הגירושין המכוערים מכולם, אפילו ברבנות לא רואים דברים כאלה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  03.12.13 - 20:00
זה שמפטר, אלו שהלכו. גוטמן, טביב וקשטן
זה שמפטר, אלו שהלכו. גוטמן, טביב וקשטן
תחילת כתבה

אלי כהן הגיע הבוקר (שלישי) כרגיל לאימון בית"ר ירושלים, לבש את בגדי האימון והתכונן לעוד יום בעבודה. אלא שלאלי טביב היו תכניות אחרות - והוא החליט לסיים את הקשר בין המאמן לבין הקבוצה. והדרך, כידוע, היתה משפילה במיוחד: הבעלים בחר לפטר את כהן על ידי נציגיו, ואפילו לא טרח להגיע לשיחה פנים-אל-פנים. המקרה הזה החזיר אותנו קצת אחורה, שכן פיטורים מכוערים הם ממש לא תופעה זרה לכדורגל הישראלי. אז נזכרנו, ממש על קצה הקרחון, בשבעת מקרי הקיצון הבוטים ביותר - בהם המאמן ארז את חפציו ועזב חפוי ראש. וגם אם אתם לא מסכימים איתנו, זה בסדר. טקבקו לנו מקרים "קשים" יותר, אם זכורים לכם.

7. אוקטובר 2010: גל חצור מפטר את אלי מחפוד מהפועל פ"ת
כל המאמנים בעולם, ללא יוצא מהכלל, יגידו שתמיד יש את המחצית השנייה. אבל במקרה של אלי מחפוד, זה ממש לא היה נכון. בזמן שהמאמן ניסה להרביץ ציונות בחדר ההלבשה, במחצית של הדרבי מול מכבי פ"ת, ביציע הכבוד כבר התקבלה ההחלטה.

הבעלים גל חצור העביר את המסר הברור למנכ"ל אלי צפריר - תודיע למחפוד עם סיום המשחק שיחזיר את המפתחות. בסופו של דבר, הפועל פ"ת אכן הובסה 4:1, אבל זה כבר לא שינה כלום. הגורל של מחפוד נחרץ מזמן.

6. ינואר 2007: דניאל יאמר מפטר את אלי גוטמן ממכבי נתניה
באמצע ריצת הבוקר, הטלפון של גוטמן צילצל במפתיע. המאמן ענה ושמע את קולו של קובי בלדב, שזירז אותו להגיע בדחיפות למשרדים. עוד לפני שהוא הספיק להיכנס לשיחה עם דניאל יאמר, הודיעה הנהלת הקבוצה קבל עם ועדה: ראובן עטר הוא מאמן נתניה.

גוטמן עצמו היה המום, גם אייל ברקוביץ' שהיה אחראי לצוות המקצועי וגילה על המהלך מהתקשורת. זה היה הסמל של ההתנהלות המוזרה של הבעלים הגרמני באצטדיון הקופסא, התנהלות שממנה המועדון מעיר היהלומים לא הצליח עדיין להתאושש.

5. מרץ 2011: פרוספר אזגי מפטר את גיא עזורי מהפועל אשקלון
אחת הסאגות הכי הזויות בכדורגל הישראלי - ולא חסרות סאגות הזויות בביצה שלנו. פרוספר אזגי, הבעלים הססגוני של אשקלון, החליט להיפרד מהמאמן גיא עזורי. עד כאן הכל טוב ויפה, אבל את הבלאגן בהמשך גם הגששים לא היו מצליחים לתסרט.

אזגי ועזורי לא הצליחו להגיע לפשרה בנוגע לפיצויי הפיטורין, ובמשך שבועות ארוכים הקרע ביניהם הלך וגדל כשבמקביל הקבוצה אמורה להמשיך ולתפקד. הבעלים אסר על המאמן להעביר את האימונים, כאשר הוא הגדיל ועשה כאשר הוא שלח את עזורי לצפות מהצד בשחקנים מתאמנים. עזורי "הוקפא", אלי מחפוד הגיע מעליו ובסופו של דבר הפך למאמן היחיד. אבל צוחק מי שצוחק אחרון - עזורי זכה בתביעת בוררות כעבור מספר חודשים.

 

4. ינואר 2011: מיץ' גולדהאר מפטר את אבי נמני ממכבי ת"א
לזה אף אחד לא ציפה, לזה גם אף אחד לא האמין: הסמל הכי גדול של הצהובים, אולי אי פעם, נזרק על ידי בחור עשיר ואמיץ מקנדה. אחרי ה-3:0 שספגו הצהובים ממכבי חיפה, החליט גולדהאר כי המנג'ר הוא זה שאשם בכך שהקבוצה - בה הושקעו 100 מיליון שקל - מדשדשת. הדרך היתה המשפילה ביותר: הבעלים התקשר לנמני מארצות הברית והודיע לו על סיום תפקידו. לא בשיחה פנים אל פנים - כפי שבוודאי היה מצופה - כי אם בשלט רחוק.

3. יוני 1996: לוני הרציקוביץ' מפטר את דרור קשטן ממכבי ת"א
התזמון: סיומה של עונת דאבל מופלאה בצהוב. הסיבה: לא ברורה עד היום. באחד מצעדיו הראשונים כבעלי מכבי, זרק לוני את המאמן המעוטר בסופה של אחת העונות הטובות של מכבי תל אביב והחזיר את אברם גרנט - האיש שברח רק עונה קודם לכן לכסף של הפועל חיפה ורובי שפירא.

ואיך זה קרה? בהפתעה גמורה, בוודאי לקשטן לכל אוהדי מכבי - שכן לוני הצהיר מספר פעמים על רצונו לתת למאמן להמשיך. מאחורי הקלעים, אם כן, קרה ההיפך הגמור וההודעה נחתה כרעם ביום בהיר.

2. ינואר 2012: אלי טביב מפטר את דרור קשטן מהפועל ת"א
בקיץ של 2011 אלי טביב הפתיע את כולם. אף אחד לא ציפה שאת הפועל ת"א יחזור לאמן דרור קשטן, המאמן שסידר לאדומים את ההישגים הכי גדולים בתולדותיהם. אבל הבעלים מיהר להצהיר ש"אחרי מו"מ של 5 דקות בטלפון", קשטן הוחזר לספסל של הפועל.

חצי שנה אחר כך, גם הודעת הפיטורים נמשכה 5 דקות. בטלפון. מחו"ל. בזמן שכל עם ישראל צפה במשחק הנבחרת מול לטביה. שבועות של מתיחות בין הבעלים למאמן הסתיימו בכתם לא נעים על הקריירה המעוטרת של המאמן. מאז, אגב, עברה שנה וחצי ו-5 אנשים שונים הספיקו לעמוד על הקווים בהפועל.

1. אוגוסט 2000: לוני הרציקוביץ' מפטר את שלמה שרף ממכבי ת"א
"פה לא בונים, זה לא סולל בונה", אמר בזמנו שרף - עת הגיע למכבי ככוכב גדול אחרי שסיים קדנציה של שמונה שנים בנבחרת. חודשים ספורים ושני משחקי ליגה אחר כך, הוא כבר הודח בבושת פנים. ואלו לא היו התוצאות, או אולי הרכש הכושל: לסיבה האמיתית לגירושין קראו אבי נמני (השחקן).

שרף לא אהב את העובדה שמעמדו של מספר 8 בצהוב היה רם כל כך, אז הוא הציב לבעלים אולטימטום: 'זה או אני, או אבי'. הרציקוביץ', שמלכתחילה לא היה מתומכיו הנלהבים של שרף, "קפץ" על ההזדמנות והראה לשליימ'ה את הדלת.