כל מצווה חשובה

כשאין אהבה אפילו גרגיר חול מפריע. הרב גלויברמן לשבת

הרב גלויברמן  21.08.19 - 13:54
פרשת השבוע של הרב גלויברמן
פרשת השבוע של הרב גלויברמן
תחילת כתבה

פרשת השבוע 'עקב' נפתחת במילים "והיה עקב תשמעון את המשפטים האלה ושמרתם ועשיתם אותם". אומרים חז"ל שהמילה עקב המופיעה בפרשה ושעל שמה נקראת אף הפרשה יש לה משמעות עמוקה.

 העקב ברגלו של האדם מסמל את הדרגה נחותה והנמוכה ביותר בגוף מבחינת חיות והרגשה והן מבחינת קומת האדם, שכן העקב הוא התחתון ביותר בגוף האדם. חז"ל אומרים שבמילה 'עקב' רצתה התורה ללמדנו, שגם אם מדובר במצוות שהאדם דש בעקביו, כלומר: מזלזל בהן משום חשיבותם הפחותה, עליו להקפיד עליהן ולקיימן כמצוות חמורות וחשובות שהוא מקפיד עליהן כדבר שבשגרה.

ישנה משמעות גדולה לשימת הלב לפרטים שנראים לנו שוליים לכאורה, אך בשמיים השכר עליהם הוא גדול יותר. שכן גם על פי היגיון, האדם יתאמץ יותר לרדוף ולקיים אחר המצוות הקשות והחמורות, ואילו במצוות שהן קלות, יש נטייה לזלזל ולא להקפיד עליהן. השכר הגדול על מצוות כאלו הנראות לנו לכאורה שוליות, הוא בגלל שלמרות הנטייה לא 'לרדוף' בלהט אחרי מצוות כאלה, אנו בכל זאת מקפידים עליהם כעל מצוות חמורות, הרי שאלוקים משלם על כך שכר גדול.

לכן, האדם הניגש לקיום המצוות, צריך להתחיל מהרגש הפנימי האישי. אף שטענות אלו של חשיבות וקדימה במצוות נשמעות הגיוניות, למעשה אינן אלא עצת היצר הרע שבתוכנו, המנסה דרך המצוות הקלות להביא אותנו למכשולים גדולים יותר. עלינו לדעת שישנן הרבה מצוות קלות שהן בבחינת  'עקב', אך ניתן באמצעותן לעשות נחת רוח גדול בשמים. הקדוש ברוך הוא אף מבטיח בהמשך הפרשה: "והסיר ממך כל חולי" - קיום מצוות קלות ופשוטות, הן סגולה טובה להסרת כל חולי.   

חד וחלק: כשאין אהבה אפילו גרגיר חול מפריע.

הדפס