"את מה שמכבי הבינה, בפולין הבינו מזמן"

עודד גביש בעד המאמנים הזרים, מחמיא למאור מליקסון וגם להפועל ב"ש: "לא צריכה לפחד לדבר על אירופה"

זיו אברג'יל  30.12.13 - 14:01
נהנם מהחיים בפולין ועוקב אחרי ב"ש
נהנם מהחיים בפולין ועוקב אחרי ב"ש
תחילת כתבה

אחרי שלוש עונות מוצלחות בהפועל באר שבע חתם הקיץ עודד גביש בשלאסק ורוצלאב הפולנית. גביש מעט שונה בנוף של הכדורגלן הישראלי עשה את כל הדרך לפולין דרך עבודה קשה באימוני הקבוצה וגם מעבר להם. גם כעת, בפגרה שהחלה ב-15 בדצמבר, הוא שומר על כושר בארץ ועובד עם שני מאמנים. האחד, לכושר וגופני ואתלטיקה והשני להיבטים של המשחק.

גביש, 24, חתם הקיץ ל-3 עונות בקבוצה מצפון מערב פולין, שרק לפני שנתיים זכתה באליפות ובעונה שעברה סיימה במקום השני. העונה, אחרי 21 מחזורים, שלאסק במקום ה-13 עם 24 נקודות. "העונה הנוכחית של הקבוצה פחות טובה. פתחנו את העונה בשני מפעלים הליגה האירופית ובליגה הפולנית. התחלפו בעלים לקבוצה, וזה גרם לאי שקט במועדון". בליגה הפולנית יש קיזוז בסיום העונה הסדירה. אחרי הפגרה יישארו עוד 11 משחקים לסיום העונה הסדירה ואז עוד 7 משחקי פלייאוף. "המטרה להתברג במקום שמוביל לאירופה, מקום רביעי ואולי אף חמישי תלוי במחזיקת הגביע".

כשמדברים על הליגה הפולנית והכדורגלן הישראלי עולה מיד שמו של מאור מליקסון חברו של גביש מימי ב"ש. "מליקסון פתח את הדלת להרבה ישראלים. מאוד אוהבים אותו כאן, בכל מקום מכירים אותו. הרבה שחקנים מוויסלה שאלו אותי עליו כששיחקנו נגדם", מספר גביש ומוסיף מעט גם על הצד המקצועי והניהולי של קבוצתו: "כשהגעתי להתרשם מהמועדון כל מה שמאור אמר התברר לי כנכון. זה מתחיל מחמישה מאמנים שנמצאים בכל עת על המגרש. צוות צילום שמצלם כל אימון ומשחק. אנחנו מקבלים סטטיסטיקות לאחר משחקים. לפני שהגעתי לשם עשו ניתוחים של המשחקים שלי בארץ. בישראל הממוצע שלי היה 9 ק"מ למשחק ובפולין הגעתי ל-11. שיפרתי את אחוז המסירות המדויקות שלי מ-70 אחוז ל-85 אחוז".

העונה, גביש שותף ב-6 משחקי ליגה. הוא פתח בהרכב בשלושה משחקים ומאז עלה מהספסל בשלושה נוספים. "בשיחה הראשונה שלי עם המאמן נאמר לי שבגלל שלא עשיתי את ההכנה, ישלבו אותי לאט. נכנסתי להרכב במהרה בעקבות פציעה של הבלם האיטלקי, אבל כשהא חזר איבדתי את מקומי. לא אמציא תירוצים, ובטח שלא אגיד שהסכמתי עם זה – בייחוד כאשר לא הפסדנו באף משחק שבו פתחתי.

גביש אופטימי להמשך: "מבחינתי, עבודה נכונה, סבלנות וכח רצון הם בלתי מנוצחים. המטרה הייתה להשתלב בחלק השני של העונה שמתחיל בפברואר. אי מגיע לחלק הזה עם 10 הופעות והרבה יותר נסיון, וזו פלטפורמה טובה להתחיל לשחק ולהוביל את הקבוצה. סבלנות היא שם המשחק".

מי שמסייעת לו להתגבר על הקשיים בחו"ל היא החברה שני, שהצטרפה לאחר חודש של התאקלמות, והייתה על הקו תל אביב-ורוצלאב בחודשים האחרונים. "ככל שזה יותר קשה - ההצלחה מתוקה יותר. בלי משמעת עצמית אי אפשר להצליח". מה שעוד מסייע לו בפולין הקרה והרחוקה היא שמירה על המסורת היהודית: "קיימת קהילה יהודית בעיר. אני מבקר בבית הכנסת מידי יום שישי ויש גם לא מעט אנשי עסקים ישראלים וסטודנטים ישראלים שמתגוררים כאן. הם גם לפעמים מגיעים למשחקי הקבוצה".

כמו כל שחקן ישראלי שיוצא החוצה גם גביש חווה על בשרו את הפערים בין הכדורגלן האירופי לישראלי: "השחקנים שמשחקים שם ברמה יותר גבוהה מאשר בישראל. אתה חייב להשתדרג אחרת לא תעמוד בקצב שלהם. רוב המאמנים שם הם זרים. גרמנים, צ'כים, ספרדים. המאמן שלי מצ'כיה, סטניסלב לוואי, אימן בהאנובר ואף שיחק שם. מה שבמכבי תל אביב הבינו בשנתיים האחרונות, בפולין הבינו כבר מזמן. הגיעו מאמנים שהעלו את הרמה של הליגה ושל הכדורגלן הפולני. האינטנסיביות של הליגה קשה מאוד".

כרגע המטרה שלי להפוך לשחקן הרכב קבוע ודומיננטי בקבוצה, ואני בטוח שכשזה יגיע אז גם הנבחרת תהייה על הפרק", מתייחס הבלם לעתידו בכחול-לבן.

האקסית, ב"ש, חווה את עונת השיא שלה בשנים האחרונות. גביש לא מופתע: "אלישע בנה קבוצה מדהימה. אני בקשר קרוב עם רוב השחקנים ועם הרבה מאוד אוהדים. אני רואה את כל המשחקים באינטרנט. אין מאושר ממני על ההצלחה של הקבוצה. שחקנים כמו ברדה ובוזגלו לא היו בבאר שבע שנים. בכלל, ברדה הוא אגדה בבלגיה. יש איתי שני שחקנים ששיחקו בבלגיה וסיפרו לי כמה הוא היה שחקן מוביל שם. זה שהוא בא לבאר שבע זה מהלך גדול של אלונה".

בכלל, גביש בטוח שאלונה ברקת וקבוצתה לא צריכים לחשוש לכוון גבוה. "באר שבע לא צריכה לפחד לדבר על אף מטרה. החברים בקבוצה אומרים לי שאם הם יהיו בפער סביר בסוף העונה אז אליפות זאת לא מילה גסה. המטרה מבחינתם היא להגיע לאירופה. לקהל של באר שבע מגיע תארים, אליפויות וגביעים".