כסף ומסיבות: האמת מאחורי אי הגעתו של שאראס למכבי

התמיכה של פדרמן, הסירוב מצד בלאט, ההצעה "המעליבה" בקיץ והפחד מבלאגן סביב הכוכב. שלף חושף ("יש לו לוביסטים בקבוצה, בלאט חשב שהוא לא מתאים"). וויצ'יץ' מצהיר ("רצינו אותו'') והערב הוא שוב נגד מכבי. דו"ח גלדסטון

רועי גלדסטון  16.01.14 - 14:39
שאראס. הזר הכי ישראלי שהיה פה
שאראס. הזר הכי ישראלי שהיה פה
תחילת כתבה

מכבי ת"א תפגוש הערב בקובנה את ז'לגיריס ואחד, שארונס יאסיקיבצ'יוס. אמנם האגדה הליטאית והצהובים נפגשו כבר הרבה פעמים מאז שעזב את היכל נוקיה, אבל זו בהחלט הזדמנות מצויינת לנסות להבין את התהליכים שמתרחשים מאחורי הקלעים במכבי מאז עזיבתו של מי שנחשב בעיני רבים לזר הכי גדול שנחת פה. 

הצל של שאראס מרחף כבר שנים מעל ההיכל לכן השאלות הראשונות שקופצות לראש הן, מדוע הוא לא חזר לקדנציה נוספת והאם יש סיכוי שזה עוד יקרה?

בשביל להבין את הנושא הזה צריך קודם כל להבין את האישיות של שאראס או יותר את האישיות האניגמטית שלו, אליה וקוץ בה אם תרצו. בשנת 2000, הליטאי חתם בברצלונה ושיחק שם 3 עונות, כשבעונת 2002/3 הוא זכה עם הקטאלונים באליפות היורוליג. בסוף אותה עונה, שאראס סיים את דרכו בברצלונה. הדיווחים הרשמיים דיברו על מחלוקות כספיות, אבל עיתונאים מקומיים ידעו לספר על התנגשות חזיתית בין הגארד למאמן, סווטיסלאב פסיץ'.

הפיצוץ הזה הביא את שאראס לישראל - והשאר היסטוריה. מאז, שיחק הליטאי בליגה הטובה בעולם, חתם על חוזה עתק עם פאנאתינייקוס כולל זכיה איתה ביורוליג, עבר בריטאס וילנה, פנרבחצ'ה-אולקר, שוב פאנאתינייקוס, ברצלונה וכיום, כאמור הוא משחק בז'לגיריס.

"הוא הווינר הכי גדול שהכרתי"

אז כמו שאתם מבינים, האישיות של שאראס מורכבת מאוד. "שאראס הוא הדבר הכי טוב שאתה יכול לקבל בעמדת הגארד", מספר ניקולה וויצ'יץ', חברו לקבוצה הגדולה ההיא במכבי, וכיום מנהל הצהובים, ''הוא אישיות, מנהיג גדול, מאמן על המגרש ומישהו שנותן רוח גבית במשחקים. הוא הווינר הכי גדול שאי פעם שיחקתי איתו ואפילו יותר מכך, הווינר הכי גדול שאי פעם פגשתי".

אז מדוע שמו של שאראס עולה בכל קיץ, אבל בסופו של דבר, הוא לא חוזר. מה מונע בעצם את הקאמבק? גור שלף, מנהלה של מכבי לשעבר, ומי ששיחק עם שאראס מנסה להסביר: "במכבי יש סגנון כזה, שמנסים להחזיר את מי שפעם היה כוכב. תמיד אומרים, 'אם הוא יחזור זה יהיה כמו שהיה אז' ולשאראס יש גם הרבה לוביסטים, מקורבים שנמצאים בקירבת הקבוצה, באים לאימונים ומפעילים לחץ. יהיה להם מגניב ששאראס יהיה פה בסביבה, אז הם תמיד היו 'חופרים' לדייויד פדרמן, כדי שלא יהיה להם משעמם. גם בשנים של ג'רמי פארגו ודורון פרקינס הם ניסו להחזיר אותו".

"ברצלונה נחמדה אבל ת"א היא מספר 1. הוא מלך פה"

ויש גם את הצלע השניה בטנגו ולגביה נשאלת גם שאלה: מדוע שאראס רוצה לחזור? האם לא כדאי לו לשמור על המיתוס מפעם? הרי ברור לכולם שהוא לא יחזור להיות השחקן שהוא היה. לשלף יש את התשובה. "הוא מאוד אוהב את המדינה, כיף לו פה. הוא מלך כאן, אתה יודע את זה וכולם יודעים את זה. יש לו עסקים פה, והדלתות נפתחות בפניו מעצמן בכל מקום. גם יש כאלה בהנהלה שאוהבים אותו ולא רואים את הדברים הפחות טובים. זה גם טוב לקהל ולמינויים. מבחינתו ובכלל מבחינת כל שחקן זר, אין מקום כמו תל אביב. לא היה ולא יהיה, זה גן עדן מכל הבחינות. ברצלונה זו עיר נחמדה שנעים לטוס ולבקר בה, גם מילאנו. אבל לחיות? תל אביב היא מספר 1 בהליכה".

שלף צודק. רק לפני כמה חודשים תיאו פאפאלוקאס ואשתו חשבו להשתקע בישראל. כן כן, אותו פאפאלוקאס שהושפל ולא קיבל צ'אנס. אותו גארד שלא הגיע כאן לעשירית מכמות האהבה שלה זוכה שאראס. יותר מזה, היווני כבר ערך סיורי נדל"ן בישראל ואילו ביוון המצב קשה. "בשביל 100 אלף יורו ביוון של היום יחטפו אותך גם אם קוראים לך פאפאלוקאס. מה יש לו לחפש שם?" אמר מקורב ליווני. 

אז החלטנו לשאול את שלף, מדוע מכבי ת"א לא החזירה את שאראס, הרי היו הזדמנויות ב-3 הקיצים האחרונים. "תראה, הוא לא איש קל", הודה מנהל מכבי לשעבר. ''כשאתה מנסה לעצב דרך חדשה עם צורת עבודה וצורת משחק כלשהי ופתאום נוחתת לך פה אגדה כזו אז אתה, כצוות מקצועי, לא יכול לעשות את מה שאתה רוצה".

"זה לא שבלאט לא אוהב אותו, אבל הוא פשוט לא מתאים להגנה שלו"

אם לא הבנתם בדיוק למה הכוונה, אז הנה תשובה ספציפית יותר. "אם לדייויד בלאט חשובה ההגנה, אז לשאראס זה לא מתאים. זה לא ששאראס פראייר בהגנה. הוא ישמור חזק, ויקריב עבירה אם מישהו עובר אותו ויקריב גם 4-5 עבירות במשחק, אבל אתה יודעים.. זה לא שדייויד לא אוהב את שאראס. זה פשוט לא מתאים לשיטה שלו, להגנה שלו, לרצון שלו לקחת שחקנים בגילאים צעירים וגילאי ביניים כמו ריקי היקמן, יוגב אוחיון, דווין סמית' ולבנות עליהם לכמה שנים".

חשוב לציין כי יש לא מעט אנשים במכבי שלא אוהבים מה ששאראס מביא איתו חוץ כמובן מהיכולת הפנומנלית על המגרש. "הוא מביא איתו הרבה דברים מחוץ למגרש וזה לא דברים קלים להתנהל איתם", הוסיף שלף. ''הוא הילד הרע במובן הטוב של המילה על המגרש. אבל למכבי הוא מביא עוד דברים. חברים, מסיבות וכל הג'ונגל מסביב".

גם חברו הטוב של שאראס, ניקולה וויצ'יץ' מודה כי "שאראס ידע לחגוג אחרי ניצחונות, וגם זה חשוב". ויש גם עניין המעמד. "הרי אם הוא חוזר הוא לא כמו חצי חבר הנהלה הוא כמו חבר הנהלה שלם. זה מגניב לאוהדים, וזה יוצר באזז אבל אתה יודע איזה כאב ראש זה לצוות מקצועי?'', חושף שלף, שהיה חלק מהנהלת הצהובים.

"זה לא נפל על כסף, זה לא היה העניין"

אז מי בהנהלה רוצה שהוא יחזור? זה די פשוט. "אין לי ספק שדייויד פדרמן תמיד בעד. הוא אוהב את השמות האלה פארקר, שאראס, ניקולה. הוא הרי ניצח אותנו (את מכבי) פעמיים בהצלבה לפני שנתיים מול פאנאתינייקוס וישר פדרמן אמר 'הנה, הוא מצוין'.  

"זה לא עניין שלא כסף ולא נפל על זה", חושף שלף. ''הצוות המקצועי חשב שזה לא מתאים, כשכל החבילה הזו לא מתאימה".

אנשים אחרים במכבי מציגים צד אחר. הם טוענים כי הסיבה היא דווקא הפוכה, כלומר כסף ותו לו. תבחרו אתם למי להאמין. על פי הבכירים, גם בקיץ האחרון, שאראס שלח מסרים ברורים שהוא מעוניין לסיים את הקריירה במכבי, ושהכסף הוא לא העניין. אז מכבי הגישה לו הצעה שנעה בין 350 ל-400 אלף דולר נטו, כך על פי אותם בכירים במכבי. הם אומרים ששאראס דחה את ההצעה ואף נעלב מהסכום.

"אם הוא אמר שהוא רוצה לחזור בגלל שהוא אוהב את הארץ ואת המועדון, למה הוא פתאום לא הסכים לסכום ההצעה? אחרי שדחה אותה, הוא כבר לא יחזור לכאן לסיים את הקריירה", אמרו לנו במכבי. 

וויצ'יץ' שומר על מיסתורין בכל הנוגע למגעים מול הליטאי: "זה פשוט לא קרה", ציין המנהל. ''היו דיבורים בשנים האחרונות אני יודע, אבל הוא אגדת כדורסל, הוא בן 37, עדיין משחק ובטח ישחק עוד 3 שנים כי הוא ממש נהנה מזה. הוא רצה לבוא ואנחנו רצינו אותו, אבל זה לא הסתדר".

הדברים לא בדיוק ברורים כפי שהקרואטי מציג אותם. "ההנהלה רוצה אותו ודייויד בלאט לא רוצה", אמר מקורב למערכת. ''דייויד לא בנוי לכוכבים, בטח שלא בסדר גודל הזה. כמו שלא היה בנוי לליאור אליהו הוא לא בנוי לשאראס והרגישו את זה גם כשהיה עוזר של פיני".

''שאראס הוא רוצח שקט", המשיך אותו גורם. ''בלאט יכול לסמן תרגיל של כדור אחרון לסופו בצבע, ואז יבוא שאראס וידפוק שלשה כי זה מה שהוא חושב שיכול לנצח משחק באותו רגע, ודייויד בלאט הרי יכול להשתגע מזה. זה לא טריוויאלי אבל זה אופי שקונים בשבילו כרטיס. הוא מאבד כדורים, לוקח זריקות ומוסר בעין עקומה. זו מסירה שהקהל רץ הביתה כדי לראות ריפליי, כדי להבין איך המסירה בכלל הגיעה. זה שאראס. הוא ווינר ברמות והוא רוצה לנצח משחקים. תן לו את הכדור ביד. הוא לא שומר, לא ממושמע, אבל יכול להכריע משחקים ואין הרבה כאלה באירופה".

"הוא מטפס על קירות בקובנה"

בסופו של דבר כל הסיפור סביב שאראס מתרכז לאופי שלו. לאריאל מקדונלד, למשל, קראו במכבי 'הפוליטיקאי' מי שהיה 'כאילו' המנהיג. זה שידע לדבר למצלמות, להגיד את הדבר הנכון. אחרי הפסדים, הוא ידע להתייצב מול המיקרופונים ולהגיד ש'ביחד הקבוצה תצא מהמשבר' וכדומה, אבל השחקנים עצמם ממש לא הרגישו שמדובר במנהיג. 

"שאראס הוא מסוג השחקנים שגם צועק", הישווה שלף. ''הוא לוקח אחריות ועושה פרצוף רע למי שצריך. לקיחת האחריות היא ברמה הכי גבוהה שיש ואת זה אי אפשר לקחת לו. מנהיג אמיתי, עם ביצים של לבוא ולעשות ולא רק דיבורים. הוא לידר".

ואי אפשר לסיים בלי שאלת השאלות, לפחות עבור רבים מאוהדי מכבי ת"א, האם שאראס באמת מרוצה בקבוצה כמו ז'לגיריס, קבוצה שמכבי תפגוש הערב? "נראה לכם? הוא ווינר. הוא רוצה להיות בקבוצות שמסתערות על תארים. ברצלונה, פאו או מכבי. הוא בטח מטפס שם על קירות", אמר מקורב למכבי ת"א. לפי הדברים שלו אתם עוד יכולים לפנטז על קאמבק ליטאי בהיכל. או אולי לא.