כוננות ספיגה: ההגנה תתרסק להפועל גם מול מכבי תל אביב?

קולין הוקפא, איליץ' הושעה, רן בן שמעון ממשיך לעשות שינויים בלתי פוסקים בחלק האחורי ומזגזג בלי סוף בין עמוס לקליימן בשער. רגע לפני הדרבי מול מכבי ת"א, הפועל תל אביב מציגה: נאום (אין) ההגנה

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  17.03.14 - 10:45
איליץ' והרוש. ההגנה מחרבת הכל (אלן שיבר)
איליץ' והרוש. ההגנה מחרבת הכל (אלן שיבר)
תחילת כתבה"אם היינו מקבלים נקודות על טעויות של שחקני הגנה היינו במקום הראשון בטבלה", "ההגנה שלנו על הפנים, קטסטרופה", "אנחנו סופגים שערים יותר מדי בקלות", "אנחנו חשופים". כל אותן אמירות קשות הן רק חלק מהתחושות בהפועל תל אביב בתקופה האחרונה, ומבטאות בצורה מדויקת את התסכול והייאוש מהחלק האחורי. אם תשאלו כל אחד משחקני ואנשי האדומים מה המילה שבה השתמשו יותר מכל לאחרונה תקבלו תשובה חד משמעית: הגנה. במשחקים האחרונים הגנת הפועל נחשפה במערומיה כשהשיא הגיע בדמות רביעייה מאשדוד לפני שבוע בלבד.

המספרים מדברים בעד עצמם: הקבוצה של רן בן שמעון ספגו עד כה העונה 35 שערים; יותר מכל קבוצות ליגת העל להוציא את הפועל עכו, מכבי פ"ת, הפועל רמה"ש, ובני יהודה. המשותף לכולן: הן מתמודדות על הירידה ולא מפנטזות על צמרת כמו האדומים. בחודורוב כבר הבינו שמשחק ההגנה הוא המכה החדשה/ישנה שלהם, וכעת עומדים בפני סימן שאלה גדול: איך עם הגנה כזאת מתמודדים בדרבי מול מכבי תל אביב?

"אם להפועל הייתה הגנה אחרת היא לא הייתה נמצאת במצב הזה, אלא בצמרת הגבוהה", קבע בהחלטיות אקס האדומים עומרי אפק. גם יעקב הלל, מי שמכיר מקרוב מאוד את המערכת האדומה, בטוח: "אין ספק שמשחק ההגנה של הפועל הרבה פחות טוב ממה שציפו. אם מסתכלים על שחקני ההגנה אז אין ספק שיש כמה בעיות. קולין לא היה מספיק טוב והקפיאו אותו וגם איליץ' לא מספק את הסחורה, בטח לא לזר".
 
לדעת אפק הבעיה העיקרית היא ששחקני ההגנה לא מתאימים לסגנון המשחק של בן שמעון. "להפועל יש הנעת כדור מצוינת, אבל כשכל השחקנים מצטרפים קדימה, צריכים להיות מאחורה שחקנים בעלי יכולות הגנתיות, כאלה שיודעים לעצור תנועות עומק, לעשות את הפאול הנכון ולקרוא מהלכים של שחקנים מהירים שמגיעים מולם. צריך מהירות ואינטליגנציית משחק בהגנה, ובהפועל אין את זה", הוא מסביר.

רכבת ההפתעות

נקודה נוספת שצריך לקחת בחשבון היא השינויים הרבים שערך המאמן בחולייה האחורית. בן שמעון שיתף השנה עשרה שחקנים שונים בהגנה: אוראל דגני, ברנקו איליץ', יורגן קולין, ליאור לוי, אברהם צ'קול, שמעון הרוש, יגאל אנטבי, זאביק חיימוביץ', שון מלכה ובראיין גרזיצ'יץ' (השניים האחרונים שותפו בהגנה במהלך משחקים); שלא נדבר על רביעיות ההגנה השונות שהרכיב וחיבר ב-25 המחזורים שחלפו. המאמן שיחק עם 14 חוליות הגנה שונות, מה שאומר, מן הסתם, שאחרי שני-שליש מהעונה, הוא עדיין לא הצליח לייצב את הרביעייה האחת שאיתה ירוץ. 

ליאור לוי שיחק כמגן השמאלי וגם כמגן הימני וכך גם אברהם צ'קול. אוראל דגני התחיל את דרכו כמגן ימני והוסב לעמדת כבלם, יורגן קולין הספיק לפני שהוקפא לנסות את מזלו גם בתור מגן ימני, ואפילו יגאל אנטבי הוקפץ להרכב ותפקד גם בתפקידו הטבעי כמגן שמאלי וגם כבלם. אם כל זה לא מספיק, גם בעמדת השוער, הכל כך דומיננטית ולרוב המאוד יציבה - בן שמעון לא מצא את 'האחד' שלו, ועושה פינג פונג בין דני עמוס לבין בוריס קליימן. עמוס פתח את העונה בשער, קליימן תפס את מקומו ל- 11 מחזורים, עמוס חזר אל בין הקורות לעוד 11 מחזורים, וכעת שינוי נוסף: לאחר שלושה חודשים על הספסל, קליימן חוזר להרכב ודווקא בדרבי הכל-כך חשוב לאדומים. 

"כל הניסיונות והשינויים מאוד בעיתיים. זה גורם לכך שאין תיאום מוחלט בין השחקנים, אין שקט בהגנה וזה בא לידי ביטוי בספיגת השערים. הרביעייה האחורית צריכה להיות סגורה בעיניים עצומות, וחייבים לרוץ איתה", הסביר הלל והוסיף: "השינויים האלה משפיעים גם על השחקנים, שמגיעים חסרי ביטחון וחסרי שקט למשחק". גם אפק רואה בשינויים התכופים בעיה ומעלה תהייה נוספת: "רן ואסי היו שני בלמים נהדרים והם אנשים אינטליגנטיים שאמורים לדעת להעמיד הגנה שתתאים לסגנון המשחק של הקבוצה, ולכן זה קצת מוזר ותמוה".

מול מכבי יעלה בן שמעון עם החוליה האחורית מספר 15 שלו העונה. בראיין גרזיצ'יץ' יפתח לראשונה העונה כבלם בעקבות ההשעיה של איליץ' וישחק לצד דגני, ציוות שעוד לא היה כמותו העונה. ליאור לוי ושמעון הרוש אמנם ישחקו בעמדות הטבעיות, אולם הנקודה הקריטית ביותר באה מכיוון קליימן שלעולם לא שיחק עם הרביעייה הזאת לפניו. "למרות זאת, הייתי מעדיף את קליימן. הוא שוער בית וצריך לתת לו את הביטחון ואת הצ'אנס, בדיוק כמו שבבית"ר הלכו עם הרוש לאורך כל הדרך, גם בתקופות הפחות טובות שלו", קבע בהחלטיות הלל.

באימון המסכם התעכב המאמן עם הרביעייה האחורית, תידרך אותה באופן פרטני ואף תרגל ארוכות בלימת מצבים נייחים של מכבי עם יציאה מהירה להתקפה. היכולות של החלק הקדמי של הפועל ידועות לכולם, ולא מעט טוענים כי תוצאת המשחק תלויה בעיקר בהגנה. "אם סוזה ישחק עם דור מיכה, טל בן חיים וערן זהבי ביחד להפועל יהיה קשה מאוד. הם יכולים לייצר התקפת מעבר ואחד על אחד שלהגנת הפועל יהיה קשה לעצור", הסביר אפק, אך הוסיף: "במשחקים האחרונים סוזה לא עולה עם שלושתם יחד, ובכלל, מאז פציעת יצחקי ועזיבת דאבור למכבי יש בעיה בחלק הקדמי".

לסיכום, ליעקב הלל ששיחק בדרבי אחד או שניים בחייו, יש טיפ לבן שמעון: "הפועל תהיה חייבת לשנות את משחק ההגנה של הקבוצה כולה. היא תצטרך ללחוץ על מכבי ובמיוחד על אלברמן, ראדי וזהבי שמוסרים קדימה ומוציאים את ההתקפות. אם לא יהיה לחץ על שחקני הקישור אז פריצה, מיכה ובן חיים יקבלו בקלות את הכדורים והפועל תהיה בבעיה".

אז האם ת"א תיצבע באדום או שהצד הצהוב ישמח בפעם החמישית ברציפות? קצת לפני 23:00 נקבל את התשובה. בהפועל כבר מכינים את נאום ההגנה.