המחדל: סגל עלוב, בלי שיטה ובניה סהרורית סביב יוסי בניון

חיפה קרסה, מופתעים? לקפטן אין מקום אפילו בהרכב, אבל רק סטנוייביץ' סירב להבין זאת. רוב השחקנים מביישים את החולצה ולא מתקרבים לדורות הקודמים. פרימו ראה אימפריה מתמוטטת ויש לו גם הצעה מקורית למחליף

משה פרימו
משה פרימו  28.12.14 - 15:20
פירמידות על קופסאות גפרורים (דני מרון)
פירמידות על קופסאות גפרורים (דני מרון)
תחילת כתבה

לא נפלתי מהכיסא, כמו שאיש באמת לא הופתע היום מעזיבתו של אלכסנדר סטנוייביץ'. ההפתעה היא שזה הגיע חודשיים מאוחר מדי.

כשמכבי חיפה יצאה בקיץ למחנה האימון באירופה, השחקנים התלהבו מהמאמן החדש כאילו ראו מישהו מכוכב אחר והציפיות של התקשורת והאוהדים היו עצומות עד שפגשו את המציאות. כבר בגביע הטוטו ובתחילת משחקי הליגה ראינו שבחירת הסגל לא ראויה ואין שום סיכוי שהירוקים ייתנו פייט למכבי ת"א. וללא סיכוי לפייט שכזה בין שני המועדונים המפוארים בארץ, אז חבל על הזמן של כולם.

לא מוכרים 17 אלף מנויים כדי להיות במקום ה-8. הקבוצה לא הפסיקה להיכשל ולמרות שהמאמן הסרבי הוא ללא ספק ג'נטלמן ענק וטיפוס נהדר, הוא אחד המאמנים הכי כושלים שהיו פה. הטעות הכי גדולה שלו היתה לבנות קבוצה סביב יוסי בניון. המאמן כנראה לא ידע, או סירב להכיר בכושרו ויכולותיו הנוכחיות. בניון הוא אחד השחקנים הכי גדולים בהיסטוריה, אבל לא בשלוש השנים האחרונות.

לפני שבוע אמר סטנוייביץ' כי "רק אני אקבע מי יגיע למכבי חיפה". בשיחה שערכתי עם יעקב שחר אתמול לפני המשחק מול בית"ר ירושלים הוא אמר לי: "המאמן יכול לבקש להביא כל אחד, אבל רק אני אקבע מי יגיע למכבי חיפה, כמו כל בעלים של קבוצה באירופה". באותה שיחה הבנתי שמערכת היחסים בין השניים היא לא כתמול שלשום, ולכן אחרי הפסד מביש מול 27 אלף אוהדים לא הפתיע שהמאמן יצא מכליו, הוציא עצבים על גיורא אנטמן והשוער שלו, ואחרי 24 שעות התפטר או מפוטר - זה לא משנה.

מישהו היה צריך לספר לסרבי איך עובדים נכון עם כוכב בשלהי הקריירה. בשנת 2000 לדרור קשטן, מאמן הפועל ת"א, היה שחקן לא פחות גדול מבניון וקראו לו שלום תקווה. הוא גם היה בשלהי הקריירה וחזר מחו"ל. קשטן הוותיק השתמש בו כל משחק ל-20-30 דקות ובדקות האלו הוא הביא להפועל דאבל.

יוסי בניון כיום הוא לא שחקן הרכב למכבי חיפה. הוא לא בכושר, הוא פגיע פיזית ואין לו מספרים. אוהדי מכבי חיפה חשבו שהוא התשובה לערן זהבי. אולי גם המאמן ושחר חשבו כך וזו הטעות הכי גדולה, אבל זו לא הסיבה היחידה. תראו מי משחק העונה במכבי חיפה. אוראל דגני הבינוני, מיצ'ל האיטי, אידריסו הכושל וחלוצים כמו אבוחצירה, עמאשה ותורג'מן. יש היום 25 שחקנים בסגל של מכבי חיפה. בשביל להתמודד מול מכבי ת"א, 20  מהם צריכים לעזוב את המועדון כי הם לא מתאימים לאתוס ולשם המפואר של מכבי חיפה.

בדורות הקודמים, החל מברוך ממן, רוני רוזנטל, זאהי ארמלי, דרך ראובן עטר, אייל ברקוביץ, חיים רביבו וטל בנין ועד ליוסי בניון בשיאו. ביחד עם זרים כמו פראליה, רוסו, יעקובו, קנדאורוב וז'וטאטואס ועוד. כל הסגל היום מבייש את השמות האלו כשהם לובשים את החולצות הנוכחיות בצבע הירוק. השחקנים היום לא היו מגיעים בכלל לקבוצות האלו של חיפה. הם לא מדגדגים את השמות הללו.

מה הלאה?
לאחר התפטרות של 3 מאמנים בזה אחר זה, יעקב שחר צריך לחשוב מה טוב למועדון. ברגע שלא ניתן להביא את ערן זהבי שמשנה את פני הקבוצה, צריך ללכת על הקו של מחלקת הנוער המצויינת. לא ניתן לבדוק במחשב, אבל לו מוחמד גאדיר ואיסמעיל ריאן היו היום במכבי חיפה עם הירש, כוכב וחוגי, המצב היה לא פחות טוב ולא היה צריך תקציב של 60 מיליון. השחקנים האלו לא קיבלו מספיק צ'אנס להוכיח את עצמם.

שחר נכווה מאוד בשנים האחרונות. שימו לב איזה שחקנים כשלו בחיפה: ידין, דגני, ימפולסקי, אידריסו, בוליאט, מיצ'ל, שאראנוב והם רק קצה הרשימה. הם לא יותר טובים ממה ששחר מייצר במחלקת הנוער. שחר צריך לבוא לקהל ולומר כי הוא יוצא לקרב עם השחקנים הללו ויחד עם חיזוק נכון אפשר להתמודד בצמרת. הקהל, שהוא הדבר הכי ענק במכבי חיפה העונה, יבין כי אם כל שבוע יהיו חמישה שחקני בית ועוד רכש איכותי (כמו השוער סטויקוביץ', למשל) הוא ייתן קרדיט לקבוצה ולמאמן כשהיום יש 10 שחקני רכש ורק טוואטחה בהרכב.

את מי צריך למנות למאמן?
זה בכלל לא חשוב מי צריך להיות המאמן אחרי שלושה כישלונות רצופים. יעקב שחר צריך לחשוב היטב אם זה רוני לוי או גיא לוזון, שני הבכירים שלא עובדים כרגע. שניהם מצויינים, אבל כל אחד מהם מגיע עם אופי שונה לחלוטין. שחר צריך להחליט האם הקשיחות והיסודיות שהביאו לו 3 אליפויות עם רוני לוי יחזרו או שדווקא כדאי לתת לגיא לוזון את המושכות, שהצליח עם הנבחרת אולימפית, טיפח צעירים והפסיד את אליפות בלגיה רק בגלל הקיזוז.

עם כל הכבוד הרב לשניים הללו, יש לי עוד מחשבה: שחר צריך להבין שעכשיו צריך מישהו בסמי עופר שהכל קטן עליו, או שהוא עבר דברים קשים ומשברים בקריירה. אז נכון שהוא עבר את גיל 70, אבל רק דרור קשטן עם המשמעת האדירה שלו יכול להציל לחיפה את העונה ולהחזיר אותה למקום הראוי לה.