"בגלל דברים שקרו יש כאלה שלא אוהבים אותי. זה טבעי"

גיא פניני, קפטן קבוצת השנה של 2014, מסכם שנה מלאה בעליות וירידות ומספר על הפציעה, מצב הישראלים במכבי וגם על יחסי האהבה/שנאה עם הקהל: "מי שלא אוהב אותי זו זכותו, אני לא סובל מחוסר אהבה"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  01.01.15 - 14:14
תחילת כתבה

טראבל - זו השורה התחתונה של העונה המטורפת שעברה על מכבי ת"א ב-2014. זה התחיל עם גביע, המשיך עם פיינל פור מרגש והסתיים עם אליפות. לא פלא שגולשי האתר וצופי ערוץ הספורט בחרו בחבורה של דייויד בלאט (הקודמת) לקבוצת השנה.

מי זוכר היום את פתיחת העונה החלשה, ההפסדים בליגה ובאירופה ואפילו השמועות על מעמדו המעורער של בלאט - במקום זה, כולנו ניקח איתנו את נס מילאנו, החיבוק המרגש בין טייריס רייס לבן שלו וכמובן את הקאמבק מול צסק"א בחצי הגמר והטירוף הגדול בגמר. לכבוד הבחירה במכבי תל אביב לקבוצת השנה - הקפטן גיא פניני הגיע למשדר המיוחד לסיכום השנה וסיפק לא מעט התבטאויות מעניינות.

איך עברה עלייך שנת 2014?
"השנה שעברה הייתה לא פשוטה. היא התחילה לא טוב מבחינתי, לא הייתי ברוטציה בתחילת העונה אבל לאט לאט, עם המון עבודה קשה הצלחתי להגיע לאן שהגעתי וזה הסתיים עם שלושה תארים. הדרך הזאת שעברתי גרמה לי להתמתן, וכמובן שלהנפת גביע אירופה יש חלק מאוד גדול בהתמתנות שלי. אני לא מתחרט כמעט לע שום דבר שעשיתי בשנה האחרונה".

גם בשנה האחרונה המשכת להיות דמות שנויה במחלוקת
"נכון, אבל אני לא סובל מחוסר אהבה. יש המון אנשים שאוהבים אותי והמון שלא, מי שלא מתחבר אליי ולא אוהב אותי זו זכותו. זה לא נראה לי הגיוני שכולם יאהבו אותו, אז טבעי שיש כאלה שפחות מחבבים את 'גיא פניני'. קרו דברים בעבר, ועשיתי דברים בעבר שבזכותם אני 'זוכה' לחוסר האהדה, אבל זו היסטוריה. מה שהיה היה, ואני בסך הכל משתדל ללמוד מטעויות".

יש כאלו שיאמרו שהפציעה שלך היא סוג של קארמה
"מי שאומר דברים כאלה הוא כנראה לא ספורטאי ולא יודע מה זה להיות ספורטאי. פציעות זה לא דבר שאתה מאחל לו ורוצה שיקרה אבל הכל בסדר, גם את זה אני אעבור ואחזור חזק. אני מאמין שזה ייקרה עד סוף העונה".

מה היה המהלך של 2014?
"אני חושב שהסל של טייריס רייס בחצי מול צסק"א זה המהלך הכי גדול של העונה. ללא ספק זה גם היה המשחק הכי גדול של העונה. קשה להסביר את התחושה הזאת של המהפך הזה. שתי דקות לסיום כשאתה בפיגור ואתה רואה את כל הואהדים שהגיעו ואתה יודע שאכזבת אותם, כל מה שעובר בראש זה מה הם יעשו עכשיו במילאנו, הם באו לראות גמר, ואז פתאום המהפך הזה - פשוט מדהים".

מה עובר בראש כשמניפים את גביע אירופה?
"כל הקריירה עוברת לך במאית שנייה. אתה נזכר בכל העבודה הקשה, כל ההשקעה וכל הדברים שויתרת עליהם בחיים כדי להיות ספורטאי ולהגיע לרגע הזה. הכל מתנקז לרגע ההנפה".

מה גרם למכבי של השנה שעברה להתחבר ככה?
"זו שאלת השאלות. אני חושב שבשורה התחתונה היה לנו בעונה שעברה חומר אנושי מדהים שעבר ביחד הרבה והצליח לצאת ממצבים וסיטואציות קשות. הצלחנו לקחת את כל הרגעים הקשים ולהפוך אותם לדברים טובים.

מכבי תל אביב היא עדיין קבוצה ישראלית?
"אני חושב שהתמונות ממילאנו מדברות בעד עצמן. כש-8,000 איש מגיעים לצפון איטליה וצובעים את העיר בצהוב זה מראה עד כמה אנשים עדיין מתחברים לקבוצה. מכבי אף פעם לא איבדה את האהדה בארץ. נכון, יש אנשים שפחות מתחברים אלינו ותמיד יהיו כאלו, אבל עדיין אוהבים אותנו בארץ".

אתה באמת מאמין שאין ישראלים טובים שיכולים לשחק במכבי?
"הלוואי והיו 12 שחקנים דוברי עברית במכבי אבל כנראה שאין בארץ. אני חושב שיש כאן בארץ חומר שחקנים טוב, וראינו את זה בנבחרות. אבל יש שחקנים שעשו את השיקולים שלהם והלכו למקומות אחרים. מי שעשה את השיקולים האלה בחר את הדרך שלו, האחרים כנראה לא מספיק טובים. אני סומך על ההנהלה בקטע הזה. מכבי רוצה להיות הקבוצה הכי טובה גם בליגה וגם באירופה."

מה אתה אומר על פרשת אלכס טיוס ונבחרת ישראל?
"כמובן שהייתי רוצה לראות את טיוס בנבחרת אבל אי אפשר לחייב אותו. בסופו של דבר הנבחרת זו זכות גדולה וכיף גדול, כל שחקן צריך לשאוף להגיע לשם אבל מי שלא רוצה לשחק אני לא חושב שצריך להכריח אותו. מי שלא מגיע, הפיספוס הוא שלו ולא של הנברחת, כי הנבחרת היא מעל הכל".

מה יהיה עם מכבי בשנה הקרובה?
"הכל יכול לקרות, בייחוד בספורט. גם השנה אנחנו יכולים להניף את גביע אירופה אבל יש לנו דרך לעשות. יש לנו פוטנציאל, בזה אין ספק, לדעתי אפילו יותר פוטנציאל מהשנה שעבר".

לסיום - מה אתה אומר על דייויד בלאט והקשיים שלו ב-NBA?
"קודם כל, כנראה שהתקשורת בארץ היא לא הכי גרועה, גם בארה"ב מחפשים כל הזמן את הנפילות הקטנות ומחכים מעבר לפינה. מהכירותי עם דייויד אני יודע שהוא יצליח לנהל את המשבר הזה. אני בטוח שכמו במכבי, גם בקליבלנד הוא יצליח לעבור את התקופה הקשה ואני חושב שהוא יסיים את העונה כמו שהוא סיים את העונה האחרונה עם מכבי - עם תואר".