הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אף מילה על מכבי חיפה: טביב, מכבי ת"א וגיא לוי

ההפסדים של הירוקים כבר הפכו לצפויים, ומול בית"ר ירושלים זה נראה כמו שידור חוזר. עמרי אפק מסביר למה אלי טביב הוא הסקאוט הטוב ביותר בליגת העל, מה הבעיות מהן סובלת מכבי תל אביב ולמה לגיא לוי צפויה נחיתה רכה בתפקידו כמאמן הפועל תל אביב

עומרי אפק
עומרי אפק  09.11.15 - 12:00

יודעים במה אלי טביב כן ראוי בכדורגל? העין מקצועית של בעלי בית"ר ירושלים יותר טובה מהרבה אנשי מקצוע. בחירת השחקנים והמאמנים שלו מעולה, הוא קונה שחקנים בזול ומשביח אותם כדי למכור ביוקר, פוגע בזרים ומוצא מאמנים טובים ברגע הנכון: מנחם קורצקי, גיא לוי ועכשיו סלובודן דראפיץ' ותחתיו שי ברדה.
 
טביב עושה את כל השינויים ונשאר דבוק לצמרת. הוא מוציא את המיץ לכל העולם סביבו, מחכה למציאות בשוק ההעברות ובסופו של דבר יש לבית"ר ירושלים קבוצה טובה. בשורה התחתונה, אני לא חושב שהוא ראוי להיות בעלים של קבוצה בגלל תרבות הניהול וגיליון ההרשעות שלו, אבל את העין המקצועית שלו אפשר להגדיר כעין הנץ.
 
יודעים למה לגיא לוי יש הזדמנות מצוינת להצליח בהפועל ת"א? כי הוא מגיע לקבוצה בנקודת שפל שמשחקת כדורגל רע, ובגלל שהליגה חלשה ושוויונית – אז למרות התוצאות והמיקום בתחתית - האדומים רק שתי נקודות מהפלייאוף העליון. כי הסגל שנבנה בקיץ בינוני מאוד יחסית לתקציב ועכשיו גם הבעלים כנראה מפנים זאת. כי אף שחקן מהקישור ומעלה לא ממצה את הפוטנציאל שלו, אז אין משחק התקפה בכלל. מנקודה כזו, אפשר בעיקר להתרומם.
 
גיא לוי נכנס לוואקום של מועדון שרק רוצה להתאושש וצמא למורה דרך מקצועי ומנטלי, כזה שנכווה כבר בתחילת דרכו החדשה של אמיר כבירי. עכשיו הוא צריך לתת שקט וזמן למאמן החדש שלו כדי להגיע לחוף מבטחים. הבעלים כבר לא חי בפנטזיות על צמרת גבוהה בזמן שלמועדון שלו יש סגל בינוני ולא מאוזן. אחרי עשרה מחזורים השאיפות צנועות והסבלנות קיימת. גיא לוי צריך לדעת לנווט את הספינה הזו - שיש בה המון עובדי סיפון אבל אין לה רב חובל. פלייאוף עליון וכדורגל סביר זו בהחלט שאיפה שהמאמן הטרי יכול וצריך להגשים.

יודעים למה מכבי תל אביב לא משחקת טוב? כי הקבוצה הזו פחות מאומנת, פחות שיטתית ומשחקת בדרך שפחות מתאימה לסגל שלה. עייפות? נכון שיש עומס על חלק מהשחקנים, אבל בואו נשחזר מה היה עד עכשיו - כמה משחקים טובים הקבוצה הזו שיחקה מתחילת העונה עוד לפני העייפות?
 
אצל פאקו ראו שיטתיות, אצל סוזה הכנה טקטית מושלמת ואצל אוסקר רעב ועוצמה בדרך לתואר ראשון בעידן מיץ' גולדהאר. העונה אין לה מאפיין שנותן יתרון מובהק על היריבות. יוקאנוביץ' מחפש משחק יותר מהיר מהגנה להתקפה ומגנים שמצטרפים אבל לצהובים אין שחקנים מספיק מהירים לעשות את זה. לכן, באיבוד כדור הם חשופים מאוד בחזרה להגנה וקו ההגנה לא מצליח להגיב למתפרצות של היריבות, וביצירת ההתקפות מכבי נראית מפוזרת. היא לא לוחצת את היריבות בצורה מאורגנת כמו בשנים עברו ולא מתישה אותן בהנעת כדור עד לדקות האחרונות ולהכרעה.
 
יוקאנוביץ' הגיע עם רזומה מצוין וייתכן שהוא מאמן נהדר, אבל כרגע אין טביעת אצבע שלו בקבוצה.
כמות הפעמים שהוא התראיין וירה חיצי ביקורת על המשחקים של הקבוצה שלו מעניינים תקשורתית, אבל ממש לא בריאים לקבוצה כרגע. מכבי ת"א מחכה שהעומס יירד ויקל עליה משמעותית, אבל היא צריכה להחזיר לעצמה מאפיינים שנתנו לה יתרון על היריבות מלבד הסגל העמוק.