הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אימפריה נופלת מהר: גם נבחרת ספרד תודח כבר בשלב הבתים?

ב-2002 הייתה זו צרפת שהגיעה כאלופת העולם ומצאה את עצמה מודחת בבושת פנים, וב-2010 זו הייתה איטליה שעפה אחרי שלושה משחקים. האם גם ספרד תיכנס לרשימה השחורה של האלופות?

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  18.06.14 - 16:35
תחילת כתבה

פחות משבוע אחרי שנפתח המונדיאל, וכבר הערב (רביעי) עומד הגביע העולמי בברזיל בפני רעידת אדמה אפשרית. נבחרת ספרד, זו שהפכה לשושלת בלתי מנוצחת, זו שזכתה ביורו 2008, במונדיאל 2010 ושוב ביורו 2012, עומדת בפני הדחה. בלי יותר מדי חוכמות, אם הספרדים יפסידו לצ'ילה ב-22:00 במראקנה, ובמקביל ההולנדים ינצחו את נבחרת אוסטרליה, ויסנטה דל בוסקה וחניכיו יעופו הביתה. האמת, זה יהיה אפילו גרוע יותר. הם יישארו בברזיל וייאלצו להתכונן למשחק השלישי וחסר החשיבות מול אוסטרליה. לא הכנות לשמינית הגמר, אלא הכנות למשחק על המקום השלישי בבית המוקדם.

אבל נבחרת ספרד היא לא ראשונה שמוצאת עצמה במצב כזה, וליתר דיוק בשלושת המונדיאלים האחרונים שתי אלופות עולם כבר היו עם הגב לקיר. צרפת, אלופת 1998, מצאה עצמה באותו המצב ב-2002, ואיטליה – אלופת 2006 – הייתה חייבת ניצחון במחזור השלישי בשלב הבתים במונדיאל 2010 בדרום אפריקה.

הבשורה עבור הספרדים, לא ממש מעודדת. שתיהן, צרפת ואיטליה, לא הצליחו לנצח במשחק המכריע ונפרדו מהטורניר היוקרתי כבר לאחר שלושה משחקים, זו בבושת פנים, וזו באכזבה. בספרד, המצב קצת שונה, שכן לא מדובר במחזור האחרון, אך בהחלט מדובר במשחק שיכול לחרוץ גורלות עבור אלופת העולם הנוכחית.

צרפת מציגה: אפס ניצחונות, אפס שערים

צרפת מודל 2002 הגיעה למונדיאל בדרום קוריאה ויפן כפייבוריטית ברורה. הנבחרת של רוז'ה לאמר זכתה רק ארבע שנים לפני כן במונדיאל, וגם ביורו 2000 חגג תואר נוסף בטורניר גדול. דור הזהב של זידאן, הנרי, טרזגה והחברים היה נראה בלתי מנוצח, והבית הנוח יחסית עם סנגל, אורוגוואי ודנמרק לא היה אמור להוות מכשול בדרך לשמינית הגמר.

משחק הבכורה בישר רעות. הצרפתים הפסידו 1:0 לסנגל של פפה בובה דיופ, וגם במשחק השני לא הצליחו לכבוש ונפרדו ב-0:0 מאורוגוואי. אחרי שני מחזורים, טבלת הבית נראתה כך: דנמרק עם 4 נקודות, סנגל עם 4 נקודות, אורגוואי עם נקודה, צרפת עם נקודה.

במחזור המכריע פגשו הצרפתים את הדנים בידיעה שניצחון בשני שערים יבטיח להם עלייה, וכשנראה שגם ניצחון מינימלי ייתן להם את הכרטיס לשמינית הגמר. על המגרש העניינים הלכו אחרת. דניס רומדאל (22) וג'ון דאל תומאסון (67) כבשו פעמיים, לא התחשבו בלחץ הצרפתי והשאירו את אלופת העולם ללא שער זכות לרפואה בגביע העולם.

מהקל אל הקשה: ההדחה המביכה של איטליה

שמונה שנים אחרי הפארסה הצרפתית, הגיע תורם של האיטלקים. הנבחרת של מרצ'לו ליפי הוגרלה לבית הכי קל שיש, לצד סלובקיה, פראגוואי וניו זילנד. פחות מ-7 נקודות, יחשבו לאכזבה. הכל היה על הנייר, בפועל הדברים הלכו הרבה יותר קשה. את שני המשחקים הראשונים קנבארו וחבריו סיימו בתיקו – 1:1 נגד פראגוואי ו-1:1 נגד ניו זילנד. למרות זאת, במשחק השלישי הכל היה תלוי בהם: ניצחון מול סלובקיה והם בשמינית הגמר.

טבלת הבית לאחר שני משחקים הייתה צמודה במיוחד. פראגוואי (4 נקודות), איטליה (2 נקודות), ניו זילנד (2 נקודות) וסלובקיה עם נקודה בלבד. אחרי 25 דקות כבש רוברט ויטק את הראשון של הסלובקים והדהים את כל יושבי האליס פארק ביוהנסבורג. בדקה ה-73 ההלם הפך לכפול ומכופל עם שערו השני של ויטק. עד הסיום צמצמו האיטלקים, הסלובקים כבשו את השלישי וגם שער של קוואלירלה בתוספת הזמן קבע 3:2 מביך ולא יותר מכך. אלופת העולם חזרה לארץ המגף אחרי פחות משבועיים.