הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מים שקטים: המהפך האישי של נוי דריהן

רגע לפני אליפות אירופה, שתכריע את הקרב על טוקיו, נוי דריהן מספרת על ההתקרבות לדת ("מרגיע את הנפש"), המבט החדש על פרשת הרומן של ספיצ'קוב ("למדתי מהדת שכל אחד יקבל את שלו והצדק ייצא לאור") והאמונה העצמית ("טובה במאני טיים"). ראיון שונה

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  23.11.20 - 11:10

תגיות: נוי דריהןשייט

הרבה עבר על גולשת ה-RSX נוי דריהן מאז שזכתה במדליית הארד באליפות העולם באוסטרליה בסוף חודש פברואר. נגיף הקורונה שהתפרץ בכל העולם השפיע באופן טבעי על חייה, נבחרת הנשים התפרקה ודריהן קיבלה את רוני מאיר כמאמן אישי. היא פגשה את בן זוגה, הראתה יכולות נהדרות על הדגם האולימפי החדש, הפויל, כשזכתה במדליית הזהב במשחקים העולמיים, אבל עושה רושם שהתהליך המשמעותי ביותר קרה לה דווקא מחוץ למים.

מאז חודש מאי האחרון הגולשת, שציינה לפני מספר ימים את יום הולדתה ה-21, התקרבה לדת. אם פעם קידוש בארוחה המשפחתית בשישי היה הדבר הקרוב ביותר לדת, היום דריהן כבר שומרת שבת (להוציא את ימי השבת בתחרויות), לא תראו אותה אוכלת צ'יזבורגר, והיא אף פוקדת שיעורי תורה.

"הכל התחיל מזה שקפצו לי כל מיני סרטונים של רבנים באינסטגרם, נכנסתי וראיתי שזה מעניין אותי. אז התחלתי לראות שיעורי תורה ביוטיוב ואפילו ללכת לשיעורי תורה באילת", סיפרה דריהן בשיחה מפורטוגל, שם היא מתכוננת לאליפות אירופה. "אחר כך התחלתי לשים לב יותר לאוכל כשר, לשמור שבת, עם הזמן הוספתי לעצמי גם ברכה על האוכל. אני עושה השתדלות. כמובן שאם אני צריכה להתחרות בשבת אז אני לא שומרת, אבל בשגרת אימונים אני נגיד אבחר שהיום החופשי שלי יהיה בשבת כך שאוכל לשמור".

"אני מרגישה שזה ממש עושה לי רוגע לנפש. להתנתק מהכל, מהטלפון", המשיכה דריהן, "אני חושבת שזה דבר טוב בסך הכל, ואני רואה את הדברים קצת אחרת בזכות זה". כשהיא אומרת "דברים", דריהן מתכוונת בעיקר לפרשת הרומן הרומנטי שהסעירה את נבחרת הנשים, אחרי שהתברר שקטי ספיצ'קוב ומאמן הנבחרת לשעבר פייר לוקה ניהלו מערכת יחסים, וגם למקרה באליפות העולם האחרונה, אז טענה כי בשיוט המדליות ספיצ'קוב חסמה אותה בכוונה בעת הזינוק כדי שלא תזכה בזהב.

"אני כבר לא כועסת על קטי, זה לא המקום שלי", ציינה דריהן, "אם בורא עולם סולח לנו על הכל אז לי אין זכות לכעוס על מישהו אחר ואם מישהו עשה משהו רע, לי אין זכות להעניש אותו. בתחילת הפרשה כעסתי מאוד, אבל עם הזמן, הדרך שעשיתי וגם ההתקרבות לדת לימדו אותי שכל אחד יקבל את שלו, לכל אחד יש את הדינים שלו, והצדק לבד ייצא לאור. אני חושבת שבסוף התוצאות יוכיחו את עצמן והצדק ייעשה אז אין לי מה לנטור טינה ואני לא אעשה לה דווקא. אני מאמינה שאם מישהו עושה משהו רע, זה יגיע לו לבד אז כל הפרשה מאחוריי ואני לא מתעסקת בזה".

אליפות אירופה שתיפתח ביום שלישי בפורטוגל תהיה ההזדמנות האחרונה של דריהן לעשות מהפך במאבק הפנימי-ישראלי על הכרטיס הבודד למשחקים האולימפיים בטוקיו. אחרי אליפות העולם באוסטרליה, אז המבחנים היו אמורים להסתיים, לספיצ'קוב היו 62 נקודות ואילו לדריהן 33. אלא שאחרי הדחייה של המשחקים בטוקיו, באיגוד השייט הודיעו שהם פותחים מחדש את המבחנים והתחרות נמשכת. לגבי הנשים הוחלט שתתווסף תחרות אחת בלבד, אליפות אירופה כאמור, כשרק מי שתגיע בששת המקומות הראשונים תקבל ניקוד שיהיה גדול יותר מהתחרויות הקדומות. במילים אחרות - הכל פתוח.

"אצלנו בענף הרמה יכולה להשתנות כל רגע, וצריך לשלוח לאולימפיאדה את מי שהכי טוב הכי קרוב לתחרות עצמה, אז אני חושבת שזה היה צעד חכם אבל ברור שיש לפרשה חלק בהחלטה" אמרה דריהן, "המאבק על הכרטיס יהיה עד הסוף, של כולנו. אני מאמינה שגם מאיה (מוריס, ש.א) ונגה (גלר, ש.א) רוצות לנצח. אף אחת לא תוותר עד הרגע האחרון".

דריהן קיבלה זריקת עידוד לפני כחודש, כשזכתה במדליית הזהב במשחקים העולמיים בדגם האולימפי שייכנס בפריז 2024, הפויל. "באתי לתחרות הזאת במטרה לזכות במדליה אז הרגשתי שהוכחתי לעצמי שאני מסוגלת לעמוד במטרה שלי. זה היה אירוע ראשון גדול בפויל עם המון מתחרות טובות מכל העולם, אז זה הראה לי ולכולם שאני בין הגולשות הטובות, זה נתן לי הרבה ביטחון. זה גם חשוב לא לתת לבנות האחרות לפתוח פער בפויל".

אבל עם כל הכבוד למשחקים העולמיים, דריהן יודעת שהמשימה האמיתית שלה היא באליפות אירופה. "אני מרגישה שאני מגיעה לתחרות ממש מוכנה, גם מנטאלית, חזקה ובכושר טוב", סיפרה. "אני חושבת שיש לי סיכוי גדול לזכות בכרטיס האולימפי. כמובן שקטי היא גולשת טובה, אני אף פעם לא משוויצה בעצמי, אני אוהבת לתת את עצמי בתחרות, אבל אני לגמרי מאמינה בעצמי, ביכולות שלי ואני מרגישה שאני יכולה לעשות את זה ולזכות בכרטיס".

"זה הכי בוער בי, זה הדבר היחיד שאני מתרכזת בו. זה או שאני מסיימת עם ה-RSX לנצח או שאני ממשיכה לאולימפיאדה, זה לגמרי המאני טיים", הסבירה, "ככל שהתחרות מתקרבת זה יותר מלחיץ, אבל הוכחתי שאני טובה במאני טיים. אני מגיעה בכושר טוב, השאלה איך אהיה בים".