נבל, אב נאצי, וגיבור עולמי? סיפורו של דיטמאר הופ

אוהדי באיירן שרו שהוא "בן ז***", הוא בנו של מי שהוביל שריפה של בתי כנסת ומסמל את כל מה שסולדים ממנו בבונדסליגה. אבל הבוס של הופנהיים, דיטמאר הופ, גם סירב לכסף רב כדי להעניק בלעדיות על חיסון שהחברה שלו מפתחת לקורונה ועשוי לסיים את המשבר

עידן ויניצקי
עידן ויניצקי  18.03.20 - 17:30
תחילת כתבה

פעם, בימים בהם עוד שיחקו כדורגל באירופה, אירחה הופנהיים את באיירן מינכן. האלופה מבוואריה יצאה לכר הדשא בריין-נקר ארנה כמו מלוע של תותח והובילה 0:3 תוך רבע שעה, בדרך ליתרון 0:6 אחרי 62 דקות. ואז, החל הבלגן.

  • 23:40, כל לילה ב-5SPORT: "עוברים את זה ביחד"

האולטראס של באיירן, שמחים ומאושרים ביציע האורחים, החלו לקלל את הבעלים של הופנהיים, דיטמאר הופ. הם אפילו הניפו שלט עליו נכתב "הכל אותו דבר... דיטמאר הופ נשאר בן של זונה".

תחילה, הכרוז ביקש מהם להפסיק. כשזה לא עזר, השופט עצר את המשחק והשחקנים של באיירן ניגשו לקהל שלהם והתחננו. אחר כך כולם ירדו לחדרי ההלבשה ואז חזרו והעבירו את רבע השעה האחרונה בהתמסרויות סתמיות במרכז המגרש, שולחים מסר לאוהדים: אם אתם מתנהגים ככה, אז אין משחק.

האוהדים מצדם, הבהירו שוב שהם מתעבים את הופ, מיליארדר שהיה אחד מחמשת המייסדים של חברת SAP ופעל בדיוק ההיפך מכל מה שהכדורגל הגרמני רוצה לראות ומשיטת ה-50+1 המפורסמת, שמעניקה כוח לאוהדים (הופ מחזיק ב-96 אחוז מהופנהיים והשקיע בה כ-350 מיליון יורו לאורך השנים). איש שלקח קבוצה מעיירה פצפונת כמו הופנהיים, בה גדל ואשר במדיה שיחק כשעוד הייתה קבוצת חובבים שולית לפני שנים רבות והפך אותה לכוח בבונדסליגה רק כי מתחשק לו. אה כן, ומישהו שאבא שלו היה נאצי, שהוביל כמפקד ב-SA את שריפת בתי הכנסת בהופנהיים בליל הבדולח.

זוכרים את כל זה? ברור שאתם זוכרים, כי זה קרה רק לפני שבועיים וחצי, ב-29 בפברואר, בזמנים בהם הכל (יחסית) עוד נראה לנו שפוי. בהחלטת שחקנים אחת, על הדרך בה הם רוצים להתמודד עם קהל סורר, נדמה היה שאנחנו רואים משהו שיהפוך לטרנד חדש בכדורגל העולמי לטיפול בעניינים כאלה. על הדרך, דיטמאר הופ הפך לשם הכי מדובר בגרמניה שוב ודמותו השנויה במחלוקת צצה לנגד עיניהם של חובבי הכדורגל ברחבי העולם.

היום לעומת זאת, שבועיים וחצי אחרי, כדורגל אין, אבל השם של הופ עדיין חזק מאוד בכותרות, מסיבות אחרות לגמרי: הוא מנסה להציל את העולם.

על פי המגזין פורבס, הופ ניצב במקום ה-96 מבין עשירי העולם, עם שווי מוערך של כ-13.4 מיליארד דולר. ב-1996 הוא העביר את רוב המניות שלו ב-SAP לקרן מיוחדת בשליטתו, בשם "קרן דיטמאר הופ" ודרכה, החל להשקיע בדברים שונים. כך משך למשל את קבוצת הכדורגל של הופנהיים מהליגה השמינית, שם שיחקה בעונת 1989/1990, ועד להופעה היסטורית בשלב הבתים של ליגת האלופות אשתקד.

בנוסף, הופ, שעשה מאמצים רבים (גם אם לא תמיד מוצלחים) להתרחק מהעבר המשפחתי האפל, כמו גם מתדמית המיליארדר המנותק, השקיע את כספו ומרצו (למעלה מ-700 מיליון יורו עד היום) בתכניות שונות של חינוך, חברה וגם, רפואה.

אחת החברות הללו היא CureVac, שהוקמה בשנת 2000 בעיר טיבינגן, בה שוכנת אוניברסיטת טיבינגן המפורסמת. החברה צברה לעצמה עוד ועוד מוניטין לאורך העשור וחצי הראשונים של המילניום, עד שבנובמבר 2015 חברו יחד ביל ואשתו מלינדה גייטס, ודיטמאר הופ והשקיעו בחברה לא פחות מ-110 מיליון דולר, חצי מהשווי הקיים שלה עד לאותו רגע.

CureVac קיימה באותם ימים מחקר מתקדם במיוחד על חיסונים טיפוליים במסגרת המלחמה בסרטן, אבל בימים האחרונים שמה, יחד עם שמו של הופ, עולים בהקשר שונה לחלוטין.

בתחילת החודש, ב-2 במרץ, נערכה פגישה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לבין יו"ר CureVac באותה עת, דניאל מניצ'לה. במהלך הפגישה, על פי דיווחים של כלי תקשורת שונים ברחבי העולם, אותם אף אישר לאחר מכן שר הבריאות של גרמניה, טראמפ ניסה להגיש למניצ'לה הצעה מפתה על מנת שהחברה תעביר את הפעילות שלה לארצות הברית. למה? כי CureVac, בהובלתו ועידודו של הופ, מנסה לפתח בימים אלה חיסון למחלת הקורונה.

מבלי להיכנס ליותר מדי פרטים, רק נגיד שעם או בלי קשר (עם), מניצ'לה הוזז מתפקידו תשעה ימים לאחר הפגישה המדוברת, אותה עזב מבלי לומר מילה. מי שהחליף אותו היה מייסד החברה, אינגמר הור ואילו כריסטוף הטייך, יו"ר קרן ההשקעות של הופ בחברה, ביקש להבהיר: "אנחנו רוצים לפתח חיסון לכל העולם ולא רק למדינות מסוימות".

בממשל האמריקאי מנגד, הכחישו את הטענות לפיהן טראמפ הציע סכום גבוה (מיליארד דולר לפי הדיווחים) על מנת ש-CureVac תמכור את הזכויות לחיסון באופן אקסקלוסיבי לשימוש אמריקאי, אבל זה לא הפריע לחרושת השמועות להימשך, עד שאפילו הופ עצמו החליט לצאת בהצהרה בנוגע לטראמפ: "אם אנחנו רוצים לפתח חיסון אפקטיבי, לא מספיק שהאיש הזה יפנה לאנשים וינסה להגן עליהם. הוא חייב שתהיה לו סולידריות אמיתית איתם". בהמשך הוא הוסיף: "לא יכול להיות מצב בו חברה גרמנית תפתח חיסון נגד הקורונה והוא יהיה בשימוש רק עבור אזרחי ארצות הברית. זה לחלוטין מחוץ לתמונה".

שר הכלכלה של גרמניה, פטר אלטמייר, גיבה את הופ ואמר: "זו הייתה החלטה נהדרת מצדו ומצד הנהלת CureVac. עם ההחלטה הזו, להציע את החיסון לכולם, הם שלחו מסר ברור לכולם לגבי הרגשות והתחושות שלהם בנוגע למשבר הזה. גרמניה היא לא למכירה".

אולי גרמניה לא, אבל אם תשאלו את באיירן, הרי שזה בדיוק מה שהופ עשה בכדורגל שלהם. בא עם הכסף הגדול והזיז הצידה את המתחרים. צחוק הגורל.

הופ אופטימי כרגע. החיסון ש-CureVac מפתחת אמור להיות מוכן בסתיו הקרוב, אחרי שכבר נוסה על בעלי חיים. אם זה אכן יקרה, הוא יוכל לסייע בצורה קריטית כאשר הטמפרטורות שוב יתחילו להתקרר, תקופה בה מומחים רבים מאמינים שגל הידבקות ענק חדש יתחיל. "אם נצליח לפתח בקרוב חיסון אפקטיבי נגד הקורונה, נדאג שהוא יגיע, יגן ויעזור לאנשים בכל רחבי העולם", הוא הבטיח.

פתאום, מי שרק לפני כמה שבועות עוד נחשב לנבל הגדול של הכדורגל הגרמני בעיניי האולטראס (המחאה של אוהדי באיירן הייתה בין היתר כי שבועיים קודם לכן, על האוהדים של דורטמונד נאסר להגיע במשך שנתיים למשחקי החוץ בהופנהיים בגלל השלטים שלהם נגד הופ) ומי שהשחקנים של באיירן הגדולה הסכימו לצאת למען הגנתו נגד הקהל שלהם ולייצר תקדים היסטורי בכדורגל העולמי, הפך לאיש הכי מדובר וחשוב וזה עוד לפני שהוא יספק לעולם את החיסון המיוחל, אם וכאשר.

במידה שזה אכן יצליח, גם לשרופים שבאוהדי באיירן או דורטמונד יהיה קשה לקרוא לדיטמאר הופ "עדיין בן זונה" והאיש שאבא שלו עזר לניסיון ההשתלטות הכי אכזרי ומטונף אי פעם על העולם, יכול להפוך לגיבור בינלאומי.