ליגת ווינר
קבוצה מש’ הפרש נק’
1 מכבי ראשל"צ 18 107 31
2 מ.כ. חולון 19 65 29
3 הפועל אשדוד 19 49 26
4 א.ס. רמה"ש 18 49 25
5 הפועל ראשל"צ 19 40 24
6 מ.כ. באר שבע 19 8 18
7 עירוני רחובות 19 -14 17
8 מכבי קרית מוצקין 19 -23 16
9 א.כ. נס ציונה 19 -43 15
10 בני הרצליה 19 -51 13
11 הפועל קרית אונו 19 -46 12
12 מכבי דימונה 19 -141 0

סערה בכדוריד. אהרון לא יעמוד לדין למרות העבירה הברוטאלית

שחקן מכבי ראשל"צ בעט בסמולר במתכוון: "אני מתחרט על התגובה". האיגוד: "אי אפשר לשנות החלטות שופטים"

אסף אקרמן
אסף אקרמן  15.05.13 - 22:29
תחילת כתבה

האגרסיביות, שמגיעה לעיתים לכדי אלימות, בכדוריד הישראלי ובמיוחד בדרבים של ראשון לציון היא לא דבר חדש, אבל יממה אחרי משחק מספר 2  בסדרת הגמר שהיה אלים במיוחד על ידי שני הצדדים, בהפועל ראשל"צ עולים להתקפה. במועדון תוקפים חזיתית את הפיבוט של מכבי עמיר אהרון בעקבות עבירה חמורה שביצע לטענתם על אבישי סמולר במחצית השנייה (בעיטה לעבר אזור המפשעה), שחייבה כרטיס אדום.

שופטי המשחק יורם פרץ ושלמה כהן (בכירי השופטים בארץ) שרקו לעבירה רגילה במהלך המשחק, אך הערב העבירו לאיגוד נספח לדו"ח השיפוט בו הם מציינים לא ראו את העבירה החמורה, אך אחרי מבט בשידורי הטלוויזיה הם חושבים כי צריך להעמיד את אהרון לדין משמעתי. האיגוד לא קיבל את עמדת השופטים עקב העובדה שהעבירה בוצעה כחלק מהמשחק הפעיל לנגד עיני השופטים, שפספסו אותה. באיגוד אף הביעו ביקורת כנגד כל ארבעת אנשי המזכירות שלא ראו דבר ולא הפנו את תשומת הלב של השופטים לעניין. "יש שם עוד 8 עיניים וכולם שתקו או שלא היו להם ביצים לדבר", אמר גורם באיגוד.

בדף הפייסבוק של הפועל ראשון לציון נכתבו מילים קשות נגד החלטת האיגוד: "יו"ר האיגוד והיועץ המשפטי באוזלת יד נוראית, שמים ללעג את בריאות השחקנים והלכה למעשה מקדשים כל מעשה למען ניצחון. אנחנו מודים קבל עם ועדה שזוהי פשיטת רגל של המערכת ואוזלת יד מבישה! אין לאף אחד הזכות המוסרית כעת להטיף לאי אלימות או לצאת בסיסמאות ריקות מתוכן של די לאלימות ולא לסמים".

עמיר אהרון הודה כי אכן ביצע עבירה קשה ומסר בתגובה רשמית לאתר ערוץ הספורט: "האירוע היה תגובה מיותרת מבחינתי ואני מצטער שקרתה. זה היה כחלק משרשרת אירועים שקרו במהלך המשחק כנגדי והמצלמה לא קלטה אותם, כמו למשל שסמולר חבט בכתפי וצעק לעברי במחצית השנייה לאחר שהבקיע ללא קשר למשחק. אבל כאמור זה לא מצדיק את תגובתי ואני מתחרט עליה". יש לציין כי גם בצד של הצהובים היו טענות לצד של הפועל כשבסיום המשחק יותם טל הכה עם שני אגרופיו את פאבל פולאקוביץ' ממכבי ראשל"צ ללא תגובה של אף אחד מהשופטים. את משחק מספר 3 שיתקיים ביום שישי בבית מכבי ישפטו הצמד אלדד פלד ויוסי ימיני.

מאיגוד הכדוריד נמסר בתגובה: "איגוד הכדוריד מגנה ומביע שאט נפש מהפעולה האלימה והלא ספורטיבית של שחקן מכבי ראשל"צ עמיר אהרון כנגד אבישי סמולר. למרבה הצער, העבירה, למרות שהיתה בסמיכות למיקום הכדור, חמקה מעיני השופטים ואנשי המזכירות במשחק, ועל פי תקנון וחוקת המשחק אין באפשרות השופטים להיוועץ, לבדוק או לשנות החלטותיהם בתום המשחק או במהלכו באמצעות צפייה בתצלומי טלוויזיה. אישור פעולה שכזו מחייב שינוי בתקנון ובחוקת המשחק. על פי חוות דעתו של היועץ המשפטי לא ניתן להעמיד לדין שחקן שעבר עבירה במהלך וכחלק מהמשחק וחמקה מעיני השופטים. שידורי הטלוויזיה אינם מהווים חומר לערעור על החלטות שופטים שהתקבלו בזמן משחק ואינם מאפשרים פסיקה אחרת, סמכותו של היועץ המשפטי להתערב בהחלטות השופטים בזמן המשחק מוגבלת ביותר ואין מטרתה לתקן טעויות שיפוט, אלא לכל היותר בכדי להשלים ולהתייחס לאירועים שאינם חלק מהמשחק ולא כך הדבר במקרה כאן".

"הנהלת האיגוד תדון בישיבתה הקרובה האם יש מקום להוספה בתקנון המשחקים אפשרות לשימוש בצילומים במקרים של עבירות חמורות וכדומה. האיגוד מצפה מקבוצת מכבי ראשל"צ, קבוצתו של השחקן עמיר אהרון, לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה כנגד השחקן ולהעמידו לדין משמעתי פנימי זאת בכדי למגר תופעה שכזו ולהרתיע שחקנים אחרים בקבוצתם ובשאר הקבוצות, ובעיקר כדי להעמיד השחקן על טעותו ופעולתו החמורה".