המכביזם של הכדוריד ספג מכה קלה בכנף

מוליכת הליגה הריחה תואר ראשון אחרי בצורת של עשרות שנים אבל קיבלה שיעור במסורת מראשל"צ בגמר הגביע. תיאבון יש, גם תקציב גדול, אבל רוח לא קונים בכסף. בועטת עם העקב, הפעם מ-6 מ'

קרין שביט  05.03.14 - 10:24
תחילת כתבה

"יש יותר קסום מזה?". מאמן מכבי ת"א, אבי רש, התענג על השקט רגע לפני שהלחץ נכנס בדלת. שעה לפני משחק גמר הגביע הוא ישב והסתכל על חניכיו מתחממים. "ישנתי כמו תינוק", הוא הודה. "אז מה יהיה היום?", שאלו אותו. "מה שהיה אתמול ומה שיהיה מחר", ענה. לצערו של המאמן, הנונשלאנט שהפגין לא הצליח לחלחל לשחקנים. עם 18 ניצחונות ב-18 משחקים בליגה, במכבי ת"א חשבו שהם הולכים להשלים אמש את ההשתלטות הצהובה על הספורט הישראלי עם תואר ראשון מאז 1965, אבל מכבי ראשל"צ הוכיחה להם שאפילו עם תקציב עתק של 3.5 מיליון שקל, אי אפשר לקנות רוח.

קפטן ראשל"צ, יואב נאמן, היה מהשחקנים הראשונים שנכנסו לאולם "מטרווסט" ברעננה. מחדר ההלבשה של קבוצתו בקעו צלילי מוזיקה רועשת, כזו שמכניסה את השחקנים לאווירת מלחמה, וזה היה גם כל ההבדל בין הקבוצות.

במכבי ת"א עשו קמפיין מושקע להבאת אוהדים וההצלחה הייתה מסחררת. התצוגה הצהובה ביציעים הדהדה עוד הרבה אחרי שהקבוצה ירדה מובסת. אחד האוהדים ירד את כל היציע למטה במחצית, עבר את אזור ה-VIP, דילג מעל המאבטחים וביקש תמונה עם רון חולדאי ודגל של מכבי. כל זה על רקע שירת האוהדים: "כל נקודה בעיר שייכת לי, עשיתי יד אחת עם חולדאי, או אה, היום אוסישקין הוא גינה קטנה". בכל רגע שאפשר, נועצים עוד מסמר בארון היריבה האדומה (על אף שהיא בכלל לא קיימת בכדוריד), אבל זו בדיוק הרוח המכביסטית שהייתה חסרה במשחק.

מכביזם בחיתולים
בעוד למכבי ת"א בכדורגל וכדורסל יש מסורת ענפה, הסיפור של מועדון הכדוריד התחיל רק לפני 4 שנים. עד אז, מדובר היה בעוד קבוצה אחת מיני רבות, לא מדגדגת את האחיות הגדולות. אנשי ניהול הגיעו והפיחו רוח חדשה במטרה להפוך את מועדון הכדוריד לשם דבר בספורט הישראלי או במילים אחרות ל-"מכבי ת"א". לאט לאט, נדבך על נדבך, השקיעו כספים, הביאו רכש ובנו קבוצה שדורסת בימים אלה את הליגה. המרחק מההיסטוריה היה כל כך קטן, שמכביסטים כיאה למכביסטים, כבר ראו בדמיונם את עומר דבדה מניף גביע. דמיון לחוד, מציאות לחוד. על המגרש, המחזה היפה של מכבי ת"א זכה להארכה, כזו שעדיין לא ברור מתי תיגמר.
יו"ר מועדון הכדורסל שמעון מזרחי כיבד בנוכחותו את המאורע והתגייס לטובת האגודה. גם ניקולה וויצ'יץ', דייויד בלאט, גיא פניני ודורון ג'מצ'י הגיעו, אבל לא הצליחו לפזר באולם מעט מאבקת הווינריות שלהם. "למה שלא תבוא לאמן פה?", שאל אחד האוהדים את בלאט במחצית, "אני? כדוריד? לא, לא", ענה המאמן. רגע אחרי שבלאט סובב את גבו אמר אותו אוהד: "אם הוא היה על הקווים מצבנו היה אחר".

עומדים בין הקורות
שוער מכבי ת"א אלדר שיקלושי ידע שהכול מונח על כתפיו. הוא לא ישן בלילה והגיע לחוץ, אפשר היה לראות את זה בכל תנועה שעשה. בהתחלה הוא התאמן לבדו והסערה שהתחוללה בנפשו התבטאה בירי כדורים לרשת. שיקלושי הוא בכלל שחקן של ראשל"צ שהושאל למכבי ת"א לעונה הנוכחית ונראה שגם הוא לא ממש ידע באיזה צד הוא משחק. ההגנה של הצהובים התפרקה והשוער לא הצליח לעצור את המטח שנורה לכיוונו. פרט לשער ממגרש שלם, הוא לא תרם לקבוצה.

מנגד, יוליאן סטראט, שרק עכשיו בגיל 37 קיבל אזרחות ישראלית, עצר 25 כדורים מתוך 48, 52 אחוזים של תואר. אחרי כל עצירה הוא הרים את הידיים לאוויר, מדרבן את עצמו ומאושר על כל מילימטר של הצלחה. דראגן ג'וקיץ', מאמן הנבחרת, ישב ביציע ומי יודע, אולי הישראלי החדש ילבש כחול-לבן.

פיק ברכיים
הצהובים לא הובילו פעם אחת ומההתחלה היה ברור מה קורה. מכבי נאבקה בכל התקפה, הזיעה את נשמתה על כל שער, בעוד ראשל"צ הצליחה לפרוץ את ההגנה המכביסטית בקלות לא אופיינית. בויאן בוטוליה ונובאק בוסקוביץ' נעצרו לחלוטין והקבוצה הדורסנית הפכה לנדרסת. איציק חליפי שפתח את העונה במכבי ת"א ועבר לראשל"צ כי אבי רש לא מצא לו מקום במועדון הצהוב, הוכיח למאמנו לשעבר שעשה טעות ונתן את משחק חייו. "ברוקדים עם כוכבים לא ראיתי כאלה סיבובים", אמר אוהד ראשל"צ על אחד הבישולים של חליפי. הדיבורים שקברו את ראשל"צ, אלה שטענו כי היא כבר לא אותה קבוצה, נבלעו בבושת פנים בצל הקונפטי.

"הבנת את הסיפור?", שאל אותי אחד מאנשי ראשל"צ, "מכבי ת"א מנצחת כל השנה, ראשון לוקחת גביע". קשה להתחרות עם המסורת של עיר היין בכדוריד. הקבוצות שם זוללות תארים ויודעות בדיוק מה להביא במאני-טיים. למרות פתיחת עונה גרועה, ההגנה של מכבי ראשל"צ התייצבה לאחרונה ועשתה עבודה שצריך ללמד באקדמיות לכדוריד.

"יש לנו ממוצע של 34 שערים למשחק ונעצרנו על 23 - זה מה שקרה לנו", הסביר רש בסיום. ברגע שנאמן הניף את הגביע, רש עמד עם הגב והתעסק בדברים אחרים. הוא לא ראה את הזיקוקים, הקונפטי והשפמים המוזרים של שחקני ראשל"צ. זה כואב מדי.

מכבי ת"א תחכה עוד כמה חודשים לתואר, אבל הפסד כזה רק יכול לעשות לה טוב. היא יודעת עכשיו שהיא פגיעה, היא ספגה סטירת לחי שצריכה להפוך בשורה התחתונה לקריאת השכמה. ימי השליטה של הראשל"ציות עדיין לא חלפו וטוב שכך, כי יריבות ראויות מרימות את הרמה. בסוף הערב, המותג "מכבי ת"א" אולי ספג מכה קלה בכנף, אבל תסמכו עליהם שהפגזת הנגד תהיה קטלנית עוד יותר. עם הכסף, בא התיאבון.