אנגלידיס: ג'ורדי תורם הרבה, אך מכבי לא בנויה על בן אדם אחד

הנה מישהו שלא שומעים כל יום: יד ימינו של מיץ' גולדהאר ואחד האנשים הכי חזקים אצל האלופה הגיע ל"מאיר רוני", דיבר על סוזה ("עדיין לא יודעים לגבי עתידו") וגם על אבי לוזון ("לא ימשיך בתפקידו, זה כבר בטוח"). ראיון לא שגרתי

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  10.05.14 - 13:00
תחילת כתבהרגע אחרי שמכבי ת"א חגג האליפות שניה ברציפות, ורגע לפני שהשחקנים והאוהדים נפגשים על במה אחת בגני יהושוע לרגל החגיגות הרשמיות, התפנה נציגו של הבעלים מיץ' גולדהאר כדי לענות על כמה שאלות. יד ימינו של גולדהאר אינו מרבה לדבר בתקשורות, אך אמש (שישי) הוא התארח בתכנית "מאיר ורוני" ודיבר על עתיד הצהובים, על התקשורת, תקציב המועדון ואפילו על ההתאחדות לכדורגל ואבי לוזון.

אמש פורסם לראשונה באתר ערוץ הספורט כי המנהל המקצועי של מכבי ת"א, ג'ורדי קרויף מנהל משא ומתן מתקדם עם פאוק היוונית. "לא שמעתי על זה, לא חושב שזה נכון", ענה אנגלידיס, "שוחחתי איתו והוא אמר לי שזה לא נכון, אני מאמין שהוא יישאר. אסור לשכוח שכדורגל הוא עסק דינמי, אנשים באים והולכים. הדבר הכי חשוב לזכור זה שהמועדון לא תלוי במישהו אחד. ג'ורדי הוא מנהל מקצועי מוצלח, והוא הצליח גם בזכות זה שכולם סביבו הצליחו. כולם עושים את העבודה שלהם כמו שצריך".

"אנחנו רוצים שאנשים שאנחנו חושבים שהם טובים יישארו, אבל אם הם הולכים - ננסה למצוא להם את המחליפים הכי טובים. יש לנו מערכת יחסים פתוחה עם כל עובדי המועדון", סיכם נציג הבעלים.

על התחלופה בצוות המקצועי (אוסקר, אולי גם סוזה וג'ורדי)
"זה לא מצב אידיאלי לאבד חלק מהצוות המקצועי, אבל זה משהו נורמלי בעסקים שבעלי תפקידים עוזבים. בסופו של דבר, אתה צריך חזון ודרך כדי להרים ארגון טוב. עדיין יש לנו דרך ארוכה לעשות, אבל אנחנו מאמינם שיש לנו מבנה טוב ובסופו של דבר זה מה שמתווה את הדרך. לכל אחד, בכל תפקיד, יש תקופת הסתגלות שונה - השאלה היא כמה הם מקצוענים. זה תלוי מאיפה אתה, ואם אתה טוב במה שאתה עושה אתה תסתגל במהרה. בכל עסק אנשי מפתח עוזבים, אבל תמיד מוצאים להם מחליף - והלב ממשיך לפעום".

על עתידו של  פאולו סוזה
"נדע בשבועות הקרובים מה קורה איתו, אני מאמין שהוא יישאר ואז כולם ידעו. הוא עשה העונה עבודה טובה והוא אוהב להיות כאן. לקראת העונה הבאה הוא רוצה לעשות מספר שינויים, אבל זה כדורגל והכל יכול להיות. אני לא יוכל לומר שהוא ישאר ב-100 אחוז. אנחנו חייבים להיות מוכנים לכל מצב, אבל אנחנו רוצים שהוא יישאר".

השאלה שמטרידה מכביסטים רבים: אוסקר או סוזה, מי טוב יותר?
"לא יודע, אני לא מאמן כדורגל. הם שני אנשים שונים עם שתי גישות שונות. שניהם מוצלחים, כל אחד בדרכו, כך שאני לא רוצה להשוות".

מי ימנה את המאמן, אם וכאשר?
"יש לנו מבנה מסוים, שאומר שמינוי מאמן כולל החלטה של הבעלים, המנכ"ל והמנהל המקצועי. בסופו של דבר, הבעלים הוא זה שמחליט".

מאמן ישראלי?
"כל הדלתות פתוחות. אין ביטוח שאומר שלא נמנה מאמנים ישראלים. המועדון מנסה להביא את האנשים הטובים ביותר ואנחנו נחפש את האיש המתאים. זה יהיה טיפשי לשלול משהו מראש. כרגע, בכל מקרה, אנחנו לא מחפשים שום מאמן. לא עשינו איזשהו דיון בנושא, אבל יש לנו כמה רעיונות ואפשרויות למקרה שסוזה יעזוב, למרות שאנחנו מקווים שהוא ימשיך".

על ההדחה מהגביע:
"להפסיד זה לא נעים וזה מציק לנו. אבל בין אם תאהבו את זה ובין אם לא, יש לנו תכנית להרבה שנים. נכון שהעונה היתה ההדחה מהגביע אבל אני מאמין שהיה לנו הצלחה גדולה בליגה ובאירופה. העובדה שלא היו לנו עוד משחקי גביע אולי עזרה לנו באירופה. זה קורה".

על התקציב:
"אנחנו מתכננים לתקופה ארוכה, כי זה עסק וככה זה צריך לעבוד. אנחנו עוקבים אחרי החוקים של אופ"א, הכוונה שלנו היא להפוך את מכבי למועדון כדורגל מצליח שמנוהל נכון כלכלית עם תקציב מאוזן שיקדם אותנו באירופה. כרגע, הכוונה היא לא להגדיל את התקציב ולהיסחף כלכלית, אבל במקביל להמשיך להתקדם".

"העונה שברנו את שיא ההכנסות של המועדון. המודל שלנו היא בנפיקה ליסבון - זו קבוצה שהצליחה למקסם את השוק שלה בפורטוגל והתפתחה עם השנים. נכון שישראל זו לא פורטוגל, אבל גם כאן השוק מספיק גדול כדי למשוך אוהדים, ספונסרים, למכור עוד כרטיסים, למכור מוצרים".

על המשחקים באירופה:
"זה יהיה נחמד מאוד להיות בעונה הבאה בצ'מפיונס, אבל המטרה הגדולה שלנו היא כל הזמן לזכות באליפות בישראל. במקביל, אנחנו תמיד נשאף לעשות קמפיין אירופי טוב. אסור לשכוח שהעונה הבאה מתחילה מאפס ויש לנו הרבה עבודה מחדש".

על חיבור המועדון לקהל:
"אנחנו מאוד מחוברים לאוהדים שלנו, הם רוצים לראות הצלחה ואנחנו מצליחים. הם מעריכים את זה שהם רואים התקדמות מאז שבאנו. אני מאמין שהם גאים במועדון ושמחים לראות אותו מתקדם בכל החזיתות, גם מחוץ למגרש".

על האופציה להביא את גילי ורמוט מהפועל ת"א
 "אני לא מתייחס לדברים כאלה, אלו סיפורים של התקשורת. גם אם הסיפור נכון וגם אם מגוחך, אנחנו לא מגיבים. אם קורה משהו, אנחנו מודיעים באופן מסודר".

היחס לתקשורת:
"זה שאנחנו לא מוציאים החוצה רכילות, זה אומר שאנחנו לא משתפים פעולה? זה לא עובד ככה. אנחנו עושים מסיבות עיתונאים, אבל לא מדברים על רכילויות מחדרי ההלבשה ומחדר הישיבות".

על הקמת מנהלת הליגה
"אני מאוד שמח על מה שקורה שם, זה ארגון בבניה. זה חשוב שהוא יקום, כי הוא רק ישפר את הכדורגל בישראל. המטרה של המנהלת היא לשפר את המצב הכלכלי של כל הקבוצות ולהפך את הליגה לתחרותית כמה שיותר. בכל הליגות באירופה, יש חלוקה מסוימת של הרווחים, ואנחנו רצינו להגן על ההכנסות של המועדונים הקטנים יותר".

על כך שמכבי רוצה להגדיל את הנתח שלה
"המועדונים הקטנים לעולם לא יקבלו פחות ממה שמגיע להם. אנחנו רוצים לדאוג לחלוקה נכונה של הכסף מפרסומות מטלווזיה, להגדיל את ההכנסות ושמנהלת תחלק את הכל בצורה פרופורציונליות. בוודאי שמכבי רוצה לקבל נתח גדול יותר, כי הרווחים צריכם להתחלק לפני ההכסנות". אז הפערים יגדלו? "זה לא נכון. זה תהליך שיעזור דווקא למועדונים הקטנים".

אופציית האיצטדיון החדש
"אנחנו רוצים לשפר את התנאים. דיברנו כבר עם הרשויות ואנחנו מאמינם שת"א זקוקה לאיצטדיון טוב וגדול יותר. יש לנו שיחות בנושא עם הגורמים הרלוונטיים, כי אנחנו ליצור את הסביבה הטובה ביותר עבור האוהדים והקבוצה שלנו. למכבי חיפה יש איצטדיון חדש פנומנלי וזה ייתן להם דחיפה ענקית. אנחנו צריכים את זה כמועדון, זה משהו שיכול רק לעזור".

אבי לוזון
"אני תמיד מביט בעובדות. והעובדה היא שהוא תרם הרבה לכדורגל פה. הוא פיתח קשרים טובים עם אופ"א ופלאטיני, הוא השיג ציון דרך מדהים כשהביא את האליפות עד גיל 21. יש מספר דברים שאני לא מסכים איתו, בנושאים שאני מעדיף לא להיכנס אליהם, שמשפיעים כמובן על מכבי תל אביב. הוא לא הולך להמשיך, אז לא משנה אם אני ארצה שהוא ימשיך. הוא  אדם חכם ואני מאמין שהוא יעזוב בראש מורם, ואז יגיע הבן אדם הבא".