קבהא: "לוזון ורפואה? זה לא היה אידיאלי"

במכבי פ"ת מתחילים לעכל את הנס שהתרחש במחזור האחרון. הקשר על צוות האימון: "הם השאירו אותנו ליגה, אבל זה היה קשה". על ההכנה: "ידעתי שתהיה עונה קשה, הקבוצה לא נבניתה טוב". על העתיד: "רוצה לייצג את המגזר בנבחרת"

רועי זריהן  21.05.14 - 18:47
מרוואן קבהא. "מעכשיו אני מאמין בניסים" (אלן שיבר)
מרוואן קבהא. "מעכשיו אני מאמין בניסים" (אלן שיבר)
תחילת כתבהמחזור הסיום של עונת 2013/14, הותיר לא מעט פיות פעורים. בני יהודה ורמת השרון ירדו לליגה הלאומית, בעוד מכבי פ"ת רשמה 3 ניצחונות רצופים שהותירו אותה מעל לקו האדום ועונה נוספת בליגת העל. מרוואן קבהא שמח עם חבריו על ההישארות, אבל מבחינה אישית סיים את העונה בטונים צורמים כאשר הורחק משני המשחקים האחרונים של העונה עקב דברים שאמר לשופט.

אתה מאמין בניסים?

"לפני שנשארנו בליגה לא האמנתי בניסים, אבל אחרי מה שקרה, אני כן מאמין בניסים ומאמין גדול. אחרי ההפסד 4:1 לרמת השרון, כבר חשבנו שירדנו ומה שנשאר לנו זה לא לסיים אחרונים, לא רצינו לפספס את ההזדמנות. המשחק נגד אשדוד היה קל כי עשינו אותו כך, לא כמו שאומרים שאשדוד לא התאמצו. הם פשוט זלזלו בנו וקיבלו שני שערים מהירים. נשארנו הזכות הנחישות והאגרסיביות, זה נס גדול מאלוהים שרצה שנשאר. אני מקווה שאני אשאר במכבי פ"ת, מועדון שיקר לליבי, ושתהיה לנו עונה מוצלחת מכל הבחינות".

בוא נחזור לקיץ הקודם, להכנות לקראת העונה שהסתיימה. ראית סימנים למה שמחכה לכם העונה?

"אם לומר את האמת, כן. ידעתי ודמיינתי לעצמי שככה תראה העונה שלנו פחות או יותר, כי הקבוצה נבנתה לא טוב ובאיחור. לא מעט שחקנים שהגיעו, לא היו בכושר טוב וזה השפיע על העונה כולה, כי מדובר בשחקני הרכב כמו פדרו גלבאן, רועי דיין, ויקטור מרעי, אלרואי כהן ואנוכי, שזה מאוד משמעותי. הקבוצה צעירה מאוד וחסרו שחקנים עם נסיון שאם היו, היינו היום עם 15 נקודות יותר, אבל מצד שני היום אני יכול להגיד לך שאחרי העונה הזאת, החבר'ה הצעירים צברו נסיון והם נכס ויתרון גדול למועדון שמצבו הכלכלי קשה מאוד וזה משהו שאפשר להגיד אחרי שנשארנו בליגה".

כבר הרבה מאוד זמן שאתה מסומן במכבי פתח תקווה כאחד הקשרים המובילים של הכדורגל הישראלי, אבל עדיין לא הצלחת לעשות את הקפיצת מדרגה הזאת. למה? ואיך אתה מסכם את העונה שחלפה מבחינה אישית?

"אני מסכם את העונה שלי כעונה טובה. אני יודע שאני מסוגל להרבה יותר, אבל לא פתחתי את האימונים בזמן ולא עשיתי מחנה אימון, ואחרי שבוע וחצי של אימונים חזרתי לשחק ולנסות לעזור לקבוצה. זה השפיע עליי אבל עדיין הייתה לי עונה טובה, אני יודע ובטוח שאני מסוגל להרבה יותר ואת זה אני אוכיח בעונה הבאה".

מבחינה מקצועית לאן יכול להגיע מרווהאן קבהא?

"אני מאוד מאמין בעצמי וביכולות שלי, ויודע שאני יכול להגשים את החלום שלי ושל אבא שלי ולהגיע לאירופה. זה יגיע לאט לאט עם עבודה קשה ואמונה, אבל בהתחלה אני צריך להגיע לקבוצה גדולה בארץ ואחרי זה לצאת מוכן לחו"ל כדי לא להגיד שיצאתי אלא לעשות דברים יפים ומכובדים. אני חולם להתקדם ולשחק בחו"ל ולהגיע לנבחרת כדי לייצג את המדינה בכלל ואת המגזר הערבי בפרט".

בתור מישהו שגדל במועדון הזה, מה זה להיות שחקן מכבי פתח תקווה?

"תשאל כל מי שגדל ושיחק במועדון, הוא יספר לך על ההרגשה המשפחתית והטובה. יש פה תמיכה מכל האנשים שמסביב, מהנהלה, מהמאמנים ואולי הקהל קטן יחסית, אבל אוהב ודוחף".

זה לא סוד שמשפחת לוזון מעורבת מאוד במכבי פתח תקווה, איך זה משפיע על השחקנים? על הצוות המקצועי?
 
ז"ה לא אמור להשפיע על השחקנים וצוות האימון, אבל זה כן השפיע על המועדון. לפני שנתיים, כשהורידו לנו 3 נקודות שעלו לנו בירידת ליגה בגלל השנאה והעליהום למשפחה, שלא מובנת לי עד היום".

גם מבחינה כלכלית המועדון עבר תקופה לא קלה, כמה זה קשה לתפקד שלא מקבלים משכורות?
 
"זה מאוד קשה לשחק כשאתה לא מקבל את המשכורת בזמן ויש לך התחייבויות. בסוף אתה מקבל אותן, אבל באיחור שלפעמים עובר את גבול הטעם הטוב. אני מקווה שההסתדרות תיקח אחריות משנה הבאה על כל הקבוצות ותדאג לשחקנים באמת. זה משפיע על היכולת במגרש, שחקן כדורגל צריך לקבל את כל התנאים כדי להצליח אז מה אתה מצפה משחקנים שלא מקבלים משכורת בזמן ובאיחור של חודש ולפעמים יותר?"

אחרי העזיבה של משה סיני, בהנהלה החליטו ששני מאמנים יאמנו את הקבוצה (קובי רפואה וייטב לוזון), איך זה עבד מולכם השחקנים? זה מצב אידיאלי?

"לא חשבנו על זה יותר מדי כי הם השלימו אחד את השני, ייטב עבד עם קו ההגנה והקישור וקובי היה עם החלוצים. הם ידעו לחלק את העבודה בניהם, אבל בגדול זה לא מצב אידיאלי לשחקנים ולמועדון. זה בסוף השאיר את הקבוצה בליגה וכנראה ששנה הבאה זה לא יהיה".