טביב הורשע בפרשת הנער, בגין תקיפה והשמדת ראיות

בית המשפט פסק לחובת בעלי בית"ר, שצפוי לקבל עבודות שירות על העימות עם אוהד הפועל. טביב: "אני רגוע. אני קורבן לאלימות. היום זה אני, מחר אתם". ההתאחדות: "על פניו זו עבירה עם קלון, אבל נבחן את הדברים אחרי גזר הדין"

רועי זריהן ומוטי פשכצקי  26.06.14 - 10:18
תחילת כתבה

אלי טביב הורשע בפרשת הנער. אחרי שנתיים של דיונים, הבעלים של בית"ר הגיע הבוקר (חמישי) לבית המשפט השלום בתל אביב, שם שמע את פסק הדין של השופט דניאל בארי, שקבע: טביב תקף עם מאבטחו את אוהד הפועל תל אביב גיא חסין, בימים בהם שימש כבעלים של האדומים. טביב הורשע בכל הסעיפים המיוחסים לו - תקיפה בנסיבות מחמירות בצוותא ובהשמדת ראיות. גם מאבטחו של טביב הורשע, אך רק בסעיף של תקיפה בנסיבות מחמירות.

לא ברור כרגע מה יהיה העונש שייגזר על טביב בגין הרשעתו, אולם למרות הסעיפים החמורים, ההערכות הן שעל הבעלים של בית"ר ייגזרו עבודות שירות. נראה כי אם יש משהו אחד שעמד לזכותו של טביב הוא היעדר עבר הפלילי (מהרשעתו הקודמת עברו 7 שנים), וזו הסיבה שבגללה הפרקליטות ביקשה לגזור עליו עבודות שירות ולא מאסר. ב-9 ביולי יתקיים דיון נוסף, בו יבקש נציגו של טביב, עו"ד ציון אמיר, לשלוח את המורשע לתסקיר שירות המבחן, במטרה להמיר את עבודות השירות בעונש אלטרנטיבי, כדוגמת הרצאות בנושא אלימות. אגב, התנאי הבסיסי שמורשע צריך לעמוד בו בכדי להמיר את עונשו בתסקיר שירות המבחן הוא הבעת חרטה, משהו שטביב לא עשה עד היום. להיפך, הבעלים המשיך לטעון לאורך כל המשפט כי הוא חף מפשע.

"אני רגוע, זה בסדר", אמר אלי טביב המחויך אחרי הקראת פסק הדין, "אני מקבל את ההכרעה, נלמד את החומר ונחליט. הייתי קורבן לאלימות מזה 7 חודשים, עם רימונים ואבנים. נלחמתי באלימות ואני אמשיך. היום זה קרה לי, מחר זה יכול לקרות לכל אחד מכם. מצפה מכם שתמשיכו לגנות ולהילחם נגד האלימות למרות החלטת בית המשפט. זה לא ישפיע על המשך דרכי. אמשיך להיות בעלים של בית"ר, אני מאמין בצדק. האוהדים יכולים להיות רגועים".

טביב סיים עם מסר לנער ולמשפחתו: "שההורים שלו יתנו לו חינוך. הוא גדל בצהלה, אז הוא יכול להרשות לעצמו לעשות מה הוא רוצה. במקום לשים אותו מאחורי סורג ובריח, אז אני צריך לעמוד פה ולבזבז את הזמן שלי פה בבית המשפט. אבל זה בית המשפט וזו ההחלטה. התמודדתי עם כל כך הרבה דברים קשים".

גם נציגת הפרקליטות, עו"ד מוריה גרין, רמזה באותו הכיוון. "אנו רואים משנה חומרה בעבירות של השמדת ראיות ושיבוש הליכי משפט. ביקשנו לשלוח את שני הנאמנים לממונה על עבודות שירות על מנת לבדוק את כשירותם. נחכה להכרעת הדין ונלמד אותה".

ומה תהיה השפעת ההרשעה על עתידו של טביב בבית"ר? כנראה אפסית, לפחות כרגע. נכון לעכשיו בית"ר מנוהלת כרגיל, וטביב יכול לעבוד באופן חופשי, לפחות עד אשר יינתן גזר הדין. בנוסף, על פי תקנון ההתאחדות, לנשיאות בית הדין העליון ישנה סמכות לקבוע שאדם שהורשע יוכל להמשיך ולשמש כבעלי הקבוצה, אך ישנם כללים ברורים ומעט שיקול דעת.

"טביב הורשע בכל העבירות שלו, ומה שתעשה עם זה ההתאחדות לכדורגל תעשה הנהתאחדות לכדורגל. אין בהרשעה הזאת סעיף של קלון אלא החלטה של ההתאחדות", הוסיפה עו"ד גרין. אז מה אומרים בהתאחדות? במחלקה המשפטים טוענים כי "עבירה של השמדת ראיות יש עמה קלון, אך רק מגזר הדין יהיה ניתן ללמוד על כך".

"המחלקה המשפטית של ההתאחדות לכדורגל תקבל לידיה את הכרעת הדין ותפנה את הממצאים לנשיאות בית הדין העליון, ההתאחדות לכדורגל אינה יכולה לבחון לפני מתן גזר הדין, שצפוי להתקבל בחודש ספטמבר, מאחר שמחר טביב ביקש את תסקיר שירות המבחן, אליו התנגדה נחרצות הפרקליטות", אמרו בנוסף בהתאחדות.

עורך דינו של טביב, ציון אמיר, אמר: "נקרא את החלטת הדין, נלמד אותה ונשקול את הצעדים שלנו. נמתין לעונש. התובעת הודיעה שהעונש המקסימלי יהיה עבודת שירות על הנאשמים. הוא הורשע בעבירות שיוחסו לו, אבל חשוב שנגיד היום - גם השופט והתביעה סבורים שטביב היה במשך תקופה ארוכה קורבן למעשים אלימים, איומים קשים, השלכת רימונים. מי שחשוב לו לשמור על עולם ספורט נקי מאלימות חשוב שיזכור שאלי טביב היה הקורבן המרכזי של ההתנהלות הזו. טביב ימשיך לפעול למען הקהילה וקידום הספורט ובית"ר ירושלים".

ומה יהיה פסק הדין בנוגע לרכש?

עד היום השקיע אלי טביב 14 מיליון שקלים בבית"ר, והקיץ כבר החתים שלושה שחקנים. עוד לפני שגילה כי הורשע בבית המשפט, טביב שידר עסקים כרגיל, ואחרי שצירף את חנן ממן וזרקו קוראץ' וסיכם את תנאיו של הבלם הספרדי ססאר ארסו, שאמור לנחות - הורה להגיש הצעה כספית לשני קשרים אחוריים - שחקניה של סושו ושרלרואה.

הרכש המיועד הראשון הוא ניית'ן סינקאלה, קשר אחורי בן 23, ששיחק בעונה האחרונה כמושאל במדי סושו מהליגה הצרפתית. ב-2009 הוא בילה תקופת השאלה קצרה בקבוצת הנוער של קרית שמונה, ובהמשך עבר בחוזה ל-3 שנים למזמבה הקונגולזית, אחת הקבוצות הטובות באפריקה. יש לו שער אחד ב-22 הופעות במדי נבחרת זמביה, ובעונה החולפת לקח חלק ב-15 משחקים בצרפת.

סינקאלה, שהיה שותף לזכייה הסנסציונית וההיסטורית של זמביה באליפות אפריקה ב-2013, הוא השחקן המועדף על יד הצוות המקצועי, אולם שכרו הגבוה והעובדה שקבוצתו בקונגו צפויה לדרוש דמי השאלה, עשויים לגרום לכך שקורצקי יצטרך לוותר עליו.

השחקן הנוסף והזול מבין השניים הוא אברהם קומדור, קשר אחורי גנאי בן 29, ששיחק בעונה החולפת בשרלרואה הבלגית, במדיה כבש שער אחד ב-16 משחקים בכל המסגרות. הוא החל את דרכו בהארטס אוף ליונס בארצו, המשיך לסיינט ג'ורג' האתיופית וב-2008 עבר לבודצ'נוסט פודגוריצה ממונטנגרו. סוכנו דודו דהאן הראה קטעי וידאו לאלי טביב איתו נפגש אמש, והבעלים התלהב.

ביום ראשון תערוך בית"ר מסיבת עיתונאים ובשני יתקיים אימון הפתיחה הרשמי של העונה. אופיר קריאף ואלי דסה מבקשים לפתוח את חוזיהם, אולם אנשי בית"ר טרם ישבו איתם. כרגע ישנם פערים במו"מ עם זאביק חיימוביץ' ולא מן הנמנע שבית"ר תביא זר נוסף בתפקיד הבלם, אם יימצא מועמד מתאים.

סוכן השחקנים דדה חדד הציע לבית"ר את בלם ראשון לציון, גל מאיו. הירושלמים מחפשים בלם עם רגל שמאל, שיכול לשחק גם כמגן, ומאיו הצעיר שגדל בהפועל ת"א יוכל לפדות את כרטיסו תמורת 30 אלף שקלים בלבד, אם תגיע הצעה מליגת העל.