דו קרב מתמשך בבית"ר: חשיפת העדות של טביב והרוש בבוררות

בידי אתר ערוץ הספורט התמלולים המלאים מהמאבק העיקש ביותר הקיץ. הבעלים: "הוא הפר הסכם. שחקנים פוחדים לשבת איתי בגלל לשון הרע שהוציאו עליי". השוער: "מאיימים לחסל לי את הקריירה כי לא הסכמתי לקצץ". איך זה ייגמר?

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  07.08.14 - 10:16
מי ינצח בקרב הזה? הרוש וטביב
מי ינצח בקרב הזה? הרוש וטביב
תחילת כתבה

בעוד כעשרה ימים לכל המאוחר יודיע הבורר יצחק אילוביץ' מי יהיה המנצח הגדול בהליך הבוררות של הקיץ האחרון: אלי טביב או אריאל הרוש. עד כה השניים נפגשו פעמיים, אבל לא החליפו מבטים. גם לחיצת יד לא יכולנו לראות. בחדר הקטן ברחוב הרצל 63, משרדו של הבורר בראשון לציון, טביב והרוש הגישו תמלילים לפני חקירתם על ידי עורכי הדין של כל צד. אתר ערוץ הספורט חושף את התמלילים שהוגשו לבורר, ובהם הוזהרו השניים לומר רק את האמת, כאשר אם לא יעשו כך יהיו צפויים לעונשים הקבועים בחוק.

הצד של אלי טביב
בתמליל שהגיש טביב ובו 33 סעיפים מציין בעלי בית"ר שהקבוצה לא הפרה את ההסכם מול השוער והקפטן לשעבר ואין בדעתו להביא לביטול ההסכם.

בסעיף 8 לתמליל שהגיש טביב בכתב צויין: "נדמה כי הרוש הגיע לנקודה בה השאיפה להתקדם בקריירה המקצועית שלו מעוורת את עיניו והוא אינו מעריך, אינו מכבד ואינו מוקיר את המועדון, מנהליו, בעליו ואת ההשקעה שהעניק לו המועדון". בסעיף 9 כותב טביב: "טענותיו של הרוש כאילו המועדון שם לו למטרה להיפטר ממנו הינן חסרות שחר".

טביב הכחיש שהעביר לשוער מסרים באמצעות מקורב לו שעבד בעבר במועדון, לפיהם אם לא יסכים להפחית משכרו הוא 'יעלה ליציע', 'יתאמן בצד כל העונה' ו'שיפגע לו בנבחרת ובקריירה'. בעלי בית"ר טוען כי הרוש סירב לשבת איתו למו"מ על הארכת חוזהו ובמקביל הוביל נגדו מרד שחקנים, דבר שגרם לו לנזק רב במו"מ מול שחקני רכש חדשים. טביב כתב בסעיף 15: "שחקנים פחדו להתקשר עימי בשל לשון הרע שהוציאו עלי ועל המועדון".

בסעיף 21 כותב טביב: "חרף התנהלותו של הרוש והטענות הקשות העולות כנגד המועדון מצידו, מהם נדמה כי אין דרך חזרה, המועדון מעוניין להמשיך ולכבד את ההסכם בין הצדדים ולהותיר את הרוש בשורות בית"ר ירושלים". בסעיף 22 מוסיף בעלי בית"ר: "יחד עם זאת, התנהלותו המקצועית של הרוש פוגעת בו ובגיבוש הקבוצתי, ואינה מעמידה אותו במקום בו הוא מועמד בשלב זה לתפקיד השוער בסגל הקבוצה". בסיום התמליל דורש טביב "לדחות את תביעת הרוש לאלתר".   

הרוש הגיש גם הוא תצהיר, ובו 66 סעיפים. במקביל הגיש דיסק שמע, בו נשמע עובד לשעבר בבית"ר מספר מה מתכוון טביב לעשות אם לא יקצץ בשכרו.

הצד של אריאל הרוש
בסעיף  7
כותב השוער: "המועדון עושה כל שביכולתו כדי 'לשפר את מצבו' מולי וכדי לעשות זאת המועדון מתנכל אליי ופוגע בי פגיעה מקצועית אדירה באמצעות מניעת השתתפותי באימוני הקבוצה, הדרתי מפעילותה והפקרתי המוחלטת, תוך פגיעה בשמי הטוב ואף אמירות מפורשות וישירות על פיהן אני 'אשב ביציע עד תום העונה' ורבות איומים מפורשים בדבר 'סיכון הקריירה', 'גמירת הנבחרת' וכיוצא בזה, אם לא אתיישר עם הפרות ההסכם על ידי המועדון ועם דרישותיו הבלתי לגיטימיות. הכל, תוך שהדברים נעשים סמכה שקרית של 'שיקולים מקצועיים'".

בסעיף 8 מוסיף השוער: "כל זאת בשל סירובי לקצץ למעלה מ-50 אחוזים משכרי ו/או לחתום על הסכם חדש בתנאים נחותים משמעותית מהחוזה הנוכחי שלי".

הרוש, שטוען בתצהיר שבית"ר מלינה את שכרו לתקופות משמעותיות ביותר, ואף יותר מכך לאחר שהפסיקה חד צדדית את תשלום שכרו, דורש בסעיף 12: "אני חושב שהתנהגות המועדון מחייבת פסיקה חד משמעית על פיה אני משוחרר ללא תנאי ובאופן מיידי לכל מועדון כדורגל, תוך כדי הבטחת מלוא שכרי ומניעת פגיעה בזכויותי הכלכליות".

הקפטן לשעבר טוען שבמהלך עונת המשחקים האחרונה נשלח אליו מכתב בו נטען שבשל החלטה מקצועית הוא אינו יוכל להתאמן עם יתר חבריו. הרוש הגיש ראיון שנערך עם המאמן מנחם קורצקי בו סיפר המאמן על רצונו לראות את השוער עומד בין הקורות של בית"ר ואף ציין שקורצקי אמר: "הרוש הוא השוער הטוב ביותר בארץ".

בסעיף 23 מצהיר השוער: "הנהלת המועדון נתנה הוראה חד משמעית 'לייבש' אותי אך ורק בגלל עלות שכרי והעובדה שהחוזה שלי מסתיים בעוד עונה. הפכתי, בנסיבות אלה, ל'מוצר לא כדאי' עבור המועדון בגלל הנתונים הללו ובשל סירובי לחתום על חוזה חדש בתנאים נחותים". סעיף 24 ממשיך את אותו הקו: "המועדון יודע שדברים אלה פסולים ולכן הוא מנסה לתת תירוץ 'מקצועי' להתנהגות. הניסיון הזה, שנכשל באופן טוטאלי, בהיותו בלתי אמין ובלתי הגיוני בעליל, מלמד על חוסר תום ליבו של המועדון ועל התנהגותו כלפי".

בסעיף 29 מספר הרוש על האימונים שלו שלא במסגרת הקבוצה הבוגרת: "כל האימונים מתנהלים ללא פיזיותרפיסט, רופא או מעסה וכאשר בתווך אני 'זוכה' לאינספור ימי חופשה. מביך אותי לציין שאפילו מי שתייה אני צריך להביא בעצמי כי המועדון לא מספק לי אותם, זאת כאשר שחקני הקבוצה הבוגרת מתאמנים פעמיים ביום, בצורה מסודרת, יצאו למחנה אימון ונערכים לעונה הקרובה".

בסעיף 35 ו-37 הוא מוסיף: "בית"ר משתמשת באמצעים פסולים כדי לשבור את רוחי ולשכנע אותי לוותר על החוזה ה'כבד' שלי לעונת המשחקים הקרובה... זוהי כוחניות והתעמרות וההתנהלות הזו בלתי מתקבלת על הדעת ולדעתי ראויה לכל גנאי".

הרוש, שמציין בהמשך את הפגיעה הכלכלית בו מצד המועדון, הציג את תלושי השכר שלו וטען בתצהיר: "כאשר הלנתי על כך מסר לי בעלי המועדון בנוכחותי ובנוכחות אבי כי 'אתה מרוויח מספיק כסף, אני לא משלם את הסכום הזה ואתה יכול לתבוע אותי'".

לסיכום הרוש דורש לקבל את תביעתו במלואה אחרי שההסכם בינו לבין בית"ר הופר על ידי טביב. "המועדון סבור כי יכול להפר את ההסכם, למנוע ממני לבצע את עבודתי ולנסות לחסל לי את הקריירה באמצעים כאלה ואחרים. טעות קשה ומרה בידי המועדון (שממילא גם את השכר אינו משלם)".

שוער חדש לבית"ר

בוריס קליימן חתם היום רשמית בבית"ר ירושלים. השוער סגר לעונה אחת עם אופציה לשנתיים נוספות. הפועל תל אביב תקבל חצי מיליון שקלים עבור 75 אחוז מכרטיס השחקן שלו. בית"ר תנסה להעביר את חוזהו בבקרה, כמו את חוזהו של זאב חיימוביץ'. לעומתם, חנן ממן עדיין לא חתם על החוזה ולא יוכל לשחק בשבת.