משבר זהות: בית"ר ירושלים מנסה לבנות את עצמה מחדש

למרות שהם סוגרים כבר חמש שנים ללא תואר, בבית"ר ירושלים אפילו לא חולמים על אחד כזה. לאחר שלא פחות מ-16 שחקנים עזבו בקיץ, כולל סמלים כמו הרוש וברוכיאן, טביב וקורצקי רוצים רק דבר אחד: מקום בפלייאוף העליון

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  17.08.14 - 12:45
תהיה להם סיבה לחגוג? (עודד קרני)
תהיה להם סיבה לחגוג? (עודד קרני)
תחילת כתבה

כבר כמעט חמש עונות שלמות שבית"ר ירושלים לא זוכה בשום תואר, מאז גביע הטוטו בעונת 2009/10. מאז אותה שנה, הכיוון של הקבוצה הוא אחד – כלפי מטה. כבר תקופה ארוכה שאחד המועדונים הגדולים בארץ מבחינת קהל, אם לא הגדול ביותר, מוצא את עצמו עונה אחר עונה נאבק בתחתית. השנה השאיפות שונות. אלי טביב שהגיע למועדון במקומו של ארקדי גאידמק רוצה להחזיר את בית"ר לצמרת, אבל מודע לכך שזה יהיה תהליך ארוך והשאלה הגדולה היא האם לאוהדים תהיה הסבלנות.

בית"ר נפרדה הקיץ מ-16 (!) שחקנים, מספר בלתי רגיל ומבין כל קבוצות ליגת העל שינתה את פניה בצורה הכי מאסיבית. בנוסף צוות מקצועי חדש בראשותו של מנחם קורצקי הגיע ויחד עם אורי אוזן וגיא סלומון ינסה המאמן לצלוח את שנת המבחן החשובה בקריירה שלו.

קורצקי לא שלם בכלל עם הסגל שבנה מאחר והיה רוצה לראות עוד שני שחקנים לפחות: קשר וחלוץ. שמו של ניקולה מיטרוביץ' עלה אבל אם מכבי ת"א - שם מחזיק הסרבי בחוזה לעוד עונה - לא תשתתף בשכרו, הוא לא יגיע לבית וגן. עד עכשיו טביב הוציא 10 מיליון שקלים מהכיס. בית"ר סוחבת גירעון של שמונה מיליון שקלים והתקציב יעמוד על 32 מיליון, הסכום הגבוה ביותר בחמש השנים האחרונות שכולל בתוכו חובות העבר והניהול השוטף של מחלקת הנוער שהתרסקה ונבנית כעת מחדש.

בית"ר איבדה כמעט לחלוטין את הזהות שלה ומבין כל קבוצות ליגת העל, יש לה את מספר שחקני הבית הנמוך ביותר בסגל. כמו בעונה שלפניה גם בעונה האחרונה עזבו לא מעט שחקני בית כשהבכירים אריאל הרוש, שי חדד ואבירם ברוכיאן עזבו בטעם רע ומחפשים קבוצה. למעשה, הקהל יכול להזדהות השנה רק עם אופיר קריאף, אלי דסה וטל כחילה, כשלא מן הנמנע שלשניים הראשונים זו תהיה העונה האחרונה מאחר וחוזיהם מסתיים בקיץ 2015 וטרם הוצע להם חוזה חדש. מקצועית טביב הצליח איפה שנגע, אך בנוגע להתנהלות הוא יהיה חייב להשתנות כדי שנוק-אאוט כמו שקיבל מאריאל הרוש לא יחזור.

הנתק בין ראש העיר ניר ברקת לאלי טביב נמשך. ברקת, שסייע לבית"ר כל השנים, מרגיש שטביב "מנצל" אותו עבור הסיכוי שיצליח לגייס למועדון תורמים - אבל הוא עצמו, כך טוענים בעירייה, לא מוכן להשקיע כדי להחזיר את בית"ר לימיה הגדולים ומסרב להכניס איתו שותף. איש העסקים אלדד פרי כבר הגיש הצעה לרכוש 50 אחוזים מהמועדון אך טביב שכבר חווה שותפות לא טובה בעבר עם מוני הראל, סירב בטענה כי לא ייתכן שלאיש העסקים יהיה זכות וטו על כל החלטה כשמדובר בשותפים.

עבור בוריס קליימן שהודה שנכנס לנעלים הגדולות של אריאל הרוש, מדובר בשנת מבחן רצינית. בגיל 23 הוא היה בטוח שהוא יהיה במקום אחר בקריירה, אבל רק עכשיו הוא מקבל את כפפות השוער הראשון. העובדה שכל כך הרבה שחקנים התחלפו מגדילה עוד יותר את סימני השאלה סביב היכולת של קורצקי להצליח לחבר את כולם ליחידה אחת. גם חנן ממן שחזר מבלגיה על תקן הליגיונר הבכיר יהיה חייב להוכיח ששדרג את עצמו באירופה, אך עדיין לא חתם סופית על החוזה.

במחנה האימונים בגרמניה הדברים נראו מצוין והאווירה בבית וגן טובה. הבעיה היא שקשה לדעת איך שחקנים שלא חוו את טדי רועש וגועש יעמדו בזמני לחץ אם יהיו כאלה. בית"ר פותחת את הליגה בשני משחקים קשים בווסרמיל ובטדי מול מכבי חיפה. שני הפסדים והקהל לא ייתן לאף אחד מנוחה. אם בית"ר לא תפסיד התמיכה תהיה אדירה והמומנטום יכול להביא לכך שהיא תעמוד בציפיות של עצמה - פלייאוף עליון ואם יהיה קצת מזל ורכש נוסף אולי גם התמודדות על כרטיס לאירופה.

עזבו: אריאל הרוש, אוהד סיידוף, שלומי אזולאי (מכבי חיפה), שי חדד, אבירם ברוכיאן, ג'ונתן וילה, אנדראס טונייס, פאבלו ברנדאן, מושיקו לוגסי, ניסו קפילוטו, ברק משה, סנטיהו סולליך, דור מלול, בראיין ז'ונס, לאנדרי מולמו, צחי אליחן.

הצטרפו: חנן ממן (עוד לא חתם רשמית), לידור כהן, ססאר ארסו, זרקו קוראץ', קלאודימיר פריירה, שמוליק מלול, שלומי אזולאי (ראשון לציון), מור שקד, בוריס קליימן, זאב חיימוביץ', בן רהב.

מתנדנדים: מתן בראשי, ניקולה מיטרוביץ', שלומי אזולאי (מכבי חיפה), תומר סוויסה.