מי צריך להיות הג'וקר של מכבי חיפה העונה?

וגם: כדי לתת פייט אמיתי על התואר, הירוקים יהיו חייבים לחזק את ההגנה

רותם בארי
רותם בארי  22.09.14 - 13:19
ראיוס, הג'וקר של חיפה? (אלן שיבר)
ראיוס, הג'וקר של חיפה? (אלן שיבר)
תחילת כתבה

מי לא משווע לשיוויוניות ותחרותיות. הרי לספורט אין תוחלת בלי יצר התחרות. וגם האוהדים השרופים ביותר של מכבי תל אביב, בסתר ליבם, מייחלים לכך שמכבי חיפה תיתן להם פייט. שיהיה להם עניין, מתח, תחרותיות, ולא עוד טיול כמו בעונות האחרונות.

אחרי שלוש שנים שחונות מכבי חיפה היא לא רק מועמדת על הנייר, אלא באמת קבוצה שיכולה לשבור את ההגמוניה של הצהובים. אך אחרי צפייה של מספר פעמים במשחק מול בני סכנין - ויסלחו לי אוהדי חיפה הרבים - נדמה כי הדרך עוד ארוכה ומפותלת, עד שחיפה תוכל לדגדג את מכבי ת"א. אמנם ארבעה שערים כבשה מכבי חיפה בשבוע שעבר, אבל שלא יעבדו אליכם - למעט 20 דקות במחצית השנייה הירוקים הציגו משחק בינוני, וזה עוד מול קבוצה חלשה שתיאבק נגד הירידה.

הבעיות של מכבי חיפה מתחילות כבר מאחורה, שכן אייל משומר וטאלב טוואטחה לא עשו את השנוי המחשבתי ונשארו בעונה הקודמת. ההגנה באגפים שלהם היתה פרוצה ולא אגרסיבית. המרחקים והמרחבים שהיו לחלוצי סכנין ינוצלו עד תום נגד קבוצות טובות יותר. אם חיפה רוצה להוציא ניצחון הערב בטדי מול בית"ר ירושלים, משומר וטוואטחה יהיו חייבים לשפר את הפן הזה במשחקם באופן דרמטי.

נעבור לצד היצירתי. חן עזרא ורובן ראיוס יהיו חייבים לצופף את הבור הגדול שנפער באמצע ולבצע סגירות לאמצע ובקו לאורך כל המשחק. מדהים לראות את הפערים בין ההגנה לקישור, דבר שהיה נראה לפרקים כמו משחק אימון של ליגה לאומית עם מינימום כושר גופני. נכון שראיוס ועזרא הם החלק היצירתי אבל הם חייבים לתת מעצמם בצד ההגנתי כדי לעזור בבורות שהיו באמצע המגרש של הירוקים בשני האחרון בסמי עופר. כדי לתת פייט אמיתי על האליפות חיפה תהיה חייבת לעשות ולתת את כל הכלים להגנה חזקה, צפופה ונסוגה - ורק אחר כך לצאת (מהר) קדימה עם הכלים שברשותם (בנוסף לבניון שיחלים).

עד 0.71 ממוצע שערי חובה למשחק יהוו ללא ספק איום אמיתי על הצמרת, ולשם כך צריך לזכור שגם בבית לא בושה לעלות עם מערך קישור הגנתי וצפוף (ביתי הוא מבצרי) - מה שימנע ספיגת שני שערים מקבוצה כמו סכנין. זה אולי נשמע מופרך, אבל אלכסנדר סטנוייביץ' יהיה חייב להשתמש בראיוס כשחקן 12 (אחרי שבניון יחזור) בהרבה משחקים העונה ודווקא לתת לעזרא את חולצת ההרכב, שכן האחרון יכול לשחק בשני הכנפיים ולהחליף עמדות במהלך המשחק. שיטה של 4-5-1 תגרום לחיפה אולי להיראות פחות אטרקטיבית לעין, אבל תסדר יותר נקודות בקופה.

הניצחון על סכנין הוא ניצחון על קבוצה חלשה ולא זאת הדוגמא ממנה אפשר או ניתן להסיק משהו. הדרך לפסגה ארוכה ורק עבודה נכונה בחלק הדפניסיבי יכולה לקרב את הירוקים לעבר הנפת צלחת האליפות. ומשפט לסיום על האווירה והמתקן האירופי שנבנה בחיפה: אומרים שחלומות מתגשמים, אז למה לא ללכת הכי רחוק איתם ולפנטז שבעונה הבאה בסמי עופר נראה על כר הדשא את ניימאר ומסי בשלב הבתים של ליגת האלופות?