הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

פרשת הקללות: קורצקי זוכה אחרי שלא ניתן היה לדון בעניינו

מאמן בית"ר, שהיה מעורב פעיל בשיחה רוויית אלימות מילולית עם אוהד, לא ייענש. הסיבה: לבית הדין אין יכולת לפעול נגדו בנושא חופש הביטוי בסיטואציה כזו. הדיין: מקרה זה אינו נופל בסמכות בית הדין, אך ראוי לגנאי

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  06.11.14 - 15:02
"הסטיואציה קשה לי". קורצקי (אלן שיבר)
"הסטיואציה קשה לי". קורצקי (אלן שיבר)

פרשת הקללות של מנחם קורצקי, במהלכה קיים עימות מילולי חריף וקשה עם אוהד בית"ר, הסעירה רבות את הכדורגל הישראלי, אך בסופו של דבר מתברר כי מאמן בית"ר יצא ללא עונש. כפי שפרסמנו כבר אמש, הדיין גיורא לנדאו החליט היום (חמישי) כי אין זה מתפקידו של בית הדין של ההתאחדות לכדורגל לדון בעניינים שמחוץ לכדורגל, דוגמת שיחת טלפון בין אוהד למאמן. "עקרונות הדין הכללי בדבר החדירה לפרטיותו של אדם ופגיעה בזכותו לחופש הביטוי, כפי המקרה שבפני, מחייבות לעניות דעתי זהירות יתר בהעמדה לדין ושימוש בכלים משפטיים מדויקים וספציפיים יור מאשר סעיף סל של "התנהגות בלתי הולמת"", כתב לנדאו בהחלטתו.

"היותו של הנאשם איש מקצוע מתחום הכדורגל והשפה בה הוא עושה שימוש שלא במסגרת פעילות קבוצתו ו/או באירועי הכדורגל, אין בהם לכשעצמם לפתוח לבית הדין את הצוהר והמרות על אירוע זה ודומיו", נכתב עוד בהחלטה, "סבור אני כי אם מבקשים אנו להחיל את מרות התקנונים על הפעילים גם בגין מעשים ופעילויות הנעדרים זיקה ישירה וברורה למהלך ההתנהלות המקובל של ענף הכדורגל, הן מבחינת תוכן הפעילות והן מבחינת מיקום וזמן ההתנהגות, אין לעשות כן בטרם יותוו בקווים ברורים לכך על ידי ההתאחדות, שכן "אין מענישים בטרם מזהירים"".

ולבסוף כתב לנדאו: "לאור האמור לעיל, הגעתי למסקנה כי מקרה זה (אף כי תוכן השיחה מעורר שאט נפש) אינו נופל בגדר סמכותו של בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל ועל כן אני מזכה את הנאשם". הדיין גם הוסיף הערה לקורצקי עצמו: "כפי שהנאשם עצמו הודה, מדובר בהתנהלות פסולה הראויה לכל גנאי וטוב יעשה הנאשם, בלא קשר להחלטתי זא, אם ימצא את האופן הראוי לתקן ולו במעט את הנזק שגרם לשמו הטוב וכפועל יוצא, לשם הטוב של הסובבים אותו".

אגב, מאמן בית"ר בחר שכלל לא להגיע לוועדת המשמעת: "לקחתי את המקרה באופן קשה. אני מצוי בסערת רגשות קשה ומעוניין להשאיר את המקרה מאחוריי. הסיטואציה מאוד קשה לי ואני לא מעוניין להמשיך בפסטיבל התקשורתי המלווה אותה. הדברים שאמרתי לאותו אוהד נאמרו בסערת רגשות ולא התכוונתי אליהם. חשוב לי לציין שהיה מדובר בשיחת טלפון פרטית ומעולם לא התכוונתי שדבריה יתפרסמו. אותו אדם שהטריד אותי ודאג להקליט את השיחה העביר אותה הלאה ודאג שהיא תתפרסם".

בתגובה להחלטה לזכות אותו בבית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל, אמר קורצקי: "בכוונתי לתרום סכום כסף לאחת העמותות המטפלות באלימות ובנוסף אעביר מספר הרצאות למאמנים צעירים כדי להעביר מסר חד וברור נגד אלימות והתנהלות תקינה".

ובשבת: הפועל חיפה
עומר נחמני ייעדר מהסגל של בית"ר ירושלים במשחק בשבת מול הפועל חיפה. הקשר יעבור בדיקת אולטרסאונד בעקבות מתיחה בשריר האחורי, ויחזור להתאמן באופן מלא רק בשבוע הבא. בשל כך, המאמן מנחם קורצקי מתלבט בנוגע למחליפו בהרכב, בין אופיר קריאף לדני פרדה. מצבו של עומר אצילי ייבחן היום, לאחר שאתמול הקשר קיבל זריקה כיוון שטען שאינו יכול לדרוך על הרגל. ההערכה היא שמדובר בדלקת בכף הרגל, ורק מחר יידעו בבית"ר אם השחקן יוכל להיות בסגל למחזור הקרוב של הליגה.

בשיחה עם שחקניו התייחס קורצקי לתיקו מול קרית שמונה: "ידענו שהם יפתחו חזק בדקות הראשונות, ולהוציא כמה הזדמנויות בפתיחה הם לא סיכנו אותנו. מצד שני יכולנו, וגם היינו חייבים, להניע כדור ולא לפחד. לא חשוב באיזה מגרש אנחנו משחקים אי אפשר לחיות על כדורים ארוכים". לאחר מכן עבר קורצקי לדבר על היריבה הבאה הפועל חיפה: "בשבת יהיה משחק דומה למה שהיה לנו מול אשדוד. הפועל חיפה חיה פצועה, הם יסתדרו מאחור וינסו לצאת למתפרצות. חשוב שבסגנון משחק כזה נדע להיות סבלניים".