מחיר הגזענות: שניים ממקללי ראדי הורחקו לשנתיים וחצי

עונשים כבדים לאוהדי מכבי ת"א על הקריאות נגד הקשר. האוהד השלישי הורחק מהמגרשים ל-15 חודשים. השופט כתב בהחלטתו: "הגיע הזמן שבית המשפט יפסיק לגמגם. מספיק כבר עם כרטיסים צהובים, צריך לשלוף פה אדומים"

רועי זריהן  24.11.14 - 14:21
על גזענות משלמים
על גזענות משלמים
תחילת כתבה

הנה זה קורה, הנה בתי המשפט מייצרים הרתעה. שופט בית משפט השלום בת"א, שמאי בקר, הטיל היום (שני) עונשים כבדים במיוחד על שלושת אוהדי מכבי תל אביב שנעצרו לאחר שקראו קריאות גזעניות לעברו של הקשר מהראן ראדי. שניים מהאוהדים הורחקו לשנתיים וחצי ממגרשי הכדורגל, כולל מאימונים ומשחקים של נבחרת ישראל. אוהד נוסף הורחק ל-15 חודשים מהמגרשים.

חשוב לציין כי השלושה כבר ריצו שלושה חודשי הרחקה, כך לשניים הראשונים נותרו עוד 27 חודשים מחוץ למגרשים ואילו האוהד השלישי יצטרך לחכות עוד שנה עד שיוכל שוב לצפות מקרוב במשחק כדורגל בישראל.

לאחר שהתביעה ביקשה הרחקה ל-3 שנים ממשחקי מכבי ת"א, השופט פתח את דבריו ואמר: "הגיע הזמן שבתי המשפט יפסיקו לגמגם בענייני ספורט ויתחילו להפעיל את חוק האלימות בספורט כפי שקבע המחוקק. מספיק עם הכרטיסים הצהובים, הגיע הזמן לכרטיסים האדומים". עו"ד מורן סטרול, פרקליטם של המקללים, הגיב בקצרה: "אנחנו מצרים מאוד על ההחלטה, הכוונה היא לערער לבית המשפט המחוזי".

במהלך הדיון עצמו, עורך הדין מטעם ההגנה פתח את דבריו ואמר כי הוא מודה בנוגע לראיות המיוחסות לחשוד מספר 1, שקרא קריאות שאינן הולמות לעברו של ראדי, אבל שלא מדובר בקריאות גזעניות. בנוגע לחשוד 2 ההגנה הודתה כי החשוד קרא "איך ההריסות בעזה?", אבל שבדומה לחשוד מספר 1 גם כאן לא מדובר בקריאות על רקע גזעני. בנוגע לחשוד 3 טענה ההגנה שאין מספיק ראיות נגדו.

התביעה מצידה, ביקשה להציג ראיות נוספות בנוגע לחשודים, מעבר לקללות באותו אימון ספציפי שבגינו נעצרו. בין היתר הגישה התביעה קטעי וידיאו שבהם רואים את שלושת החשודים פורצים לכר הדשא בשני מקרים שונים (אימון מכבי ומשחק אימון מול הפועל פתח תקווה במהלך טרום העונה) ומקללים את ראדי ושחקנים נוספים. עורך הדין מטעם התביעה הציג מקרים נוספים דומים שעליהם ניתן עונש קטן בהרבה מהעונש שדרשה התביעה.

כזכור, בחודש אוגוסט האחרון עצרה המשטרה חמישה אוהדי מכבי תל אביב בחשד לקריאות גזעניות ואלימות מילולית נגד השחקן. על פי המשטרה, הם תועדו במספר אירועים שונים, במשחקי אימון ובמשחק גביע הטוטו של הצהובים, כשהם קוראים לעבר השחקן ואף מאיימים עליו. שלושה מתוכם היו מוכרים למשטרה עוד לפני הקריאות נגד ראדי.