בית ספר לניהול: למכבי יש עוד מה ללמוד מק"ש

בזמן שג'ורדי מייעץ לגולדהאר לרכוש את בן בסט ואייגיבור במיליונים, שירצקי בנה בק"ש קבוצה צנועה משחקנים שאף אחד לא רצה. משה פרימו בטוח שלקהת יש מקום במכבי ת"א ומסמן שלוש בעיות שעלולות למנוע אליפות נוספת מהצהובים

משה פרימו
משה פרימו  25.11.14 - 11:00
שחקנים אלמוניים ומאמן אחד שמנצח על הכל (דני מרון)
שחקנים אלמוניים ומאמן אחד שמנצח על הכל (דני מרון)
תחילת כתבה

אחרי ההפסד בקריית שמונה, או יותר נכון בעקבותיו, למכבי תל אביב יש כמה בעיות לא פשוטות. הראשונה, היא מתחילה לרדוף אחרי קריית שמונה – כשהפער כבר 6 נקודות – וק"ש זו קבוצה שממעטת לאבד נקודות. גם לפני שלוש שנים אמרו שהיא לא תצליח לסחוב עד הסוף בקצב הזה, אך היא לא מעדה וסיימה עם אליפות היסטורית. מכבי פגיעה, עם שני הפסדי ליגה כבר, ואם איזי שירצקי יראה שזה המצב בינואר הוא יביא חיזוק לא פחות ראוי משל הצהובים.

הבעיה השנייה של פאקו – ההגנה. החלק האחורי חלש מאוד ומפתיע איך שלושה שחקני הרכב של נבחרת ישראל הובכו שוב ושוב מול דוד מנגה. הבעיה השלישית היא נוסא אייגיבור. כל דקה של הניגרי על המגרש נראית מיותרת, הוא לא תורם בשני צידי המגרש, ומעניין האם הסיבה שהוא משחק היא בגלל שהביאו אותו בהמון כסף, בזמן שהיה למכבי ביד שחקן בית כמו רועי קהת שהוכיח שוב כמה הוא טוב.

במשחק עצמו ראינו שהשילוב בין ערן זהבי לברק בדש הוא הטוב ביותר של מכבי. השניים האלה הופכים את הצהובים למסוכנים כי כשראדה פריצה משחק הוא מאוד סטטי, ואילו אצל עדן בן בסט הבעיה אחרת וחמורה יותר. צר לי להגיד זאת, אבל אין יותר מה להסתכל על הפרצופים שהוא עושה – פאקו לא רואה בו שחקן הרכב וצריך לכבד את החלטת המאמן.
 
למרות שהפסידה, מכבי הוכיחה שהיא קבוצה טובה וגם שלטה ברוב שלבי המשחק, אבל מישהו במועדון יצטרך לתת את הדעת על כך שהאלופה שולטת, ולא מצליחה לנצח – ולא בפעם הראשונה העונה. גם מול ב"ש, מכבי הייתה הרבה יותר טובה, אבל הפסידה – ושני ההפסדים הללו הן ליריבות למאבק האליפות. שוב הוכח שמכבי תלויה יותר מדי בערן זהבי, להבדיל מק"ש שלא תלויה באף שחקן – אלא מציגה קבוצה טובה ומערכת משומנת. התלות בזהבי יכולה להיות בעוכרי הצהובים.
לג'ורדי עוד יש מה ללמוד
בשנים האחרונות החמאנו לג'ורדי קרויף רבות על הניהול המקצועי שלו. ג'ורדי, מהבחינה המקצועית, הוא יד ימינו של גולדהאר, וכשהוא שם את העין על שחקן, הבעלים הקנדי מוציא את היד מהכיס ומביא לו אותו. אבל גם אם השחקנים שהוא מביא עולים מיליונים, לא תמיד הרכש מוכיח את עצמו. בעונה הזו יש שתי דוגמאות טובות – איגייבור ובן בסט – אך גם העבר מלא בזרים שלא הצליחו: איגנסיו פידלף, סטיב גורי, מאנה, גונסאלו גארסיה וגם רוברט ארנשאו.
 
לעומת זאת, בק"ש, אין מנהל מקצועי – יש בעלים/מנג'ר/סקאוט – בשם איזי שירצקי. בהרבה פחות כסף, איזי עושה עבודה טובה בהרבה. חיימוב שגדל במכבי ולא מצא את מקומו לא נופל מחואן פאבלו, קהת שלא קיבל הזדמנות אמיתית בצהוב הוכיח שיש לו מקום במכבי, פינאס שלא היה רצוי בנתניה, וובה בראון ומנגה שירדו עם הפועל ר"ג, חן דילמוני מבית"ר ת"א/רמלה ועוד רבים טובים. כמו ששירצקי רצה את מנגה יותר מכולם, ואף הביא אותו, כך אנחנו עשויים לראות אותו מביא בינואר את  נוואקמה או לארי קאיודה, שני חלוצים מהטובים בליגה שלא נופלים מאף חלוץ במכבי, ומעמיק את הבור שבו נמצאים הצהובים.
 
כל מי שמסתכל על קריית שמונה והמאמן שלה ברק בכר, לא יכול שלא להתאהב. זו הקבוצה הכי צנועה והכי פריפריאלית בליגה, ונעשית שם עבודת קודש. שחקנים מליגה שנייה מקבלים הזדמנות ומצליחים, ומנגד, שחקנים שחלמו לעזוב את החממה הצפונית לא ממש פורחים, למעט איתן טיבי.
 
כשהיא במינוס שש נקודות מהמקום הראשון, מכבי נכנסת לסדרה של שלושה משחקי רדיוס. כשהצהובים מחוץ למבצר הביתי, זאת ההזדמנות לגנוב להם נקודות, ואם במקביל ק"ש תמשיך במומנטום ובשקט תמשיך לחבר ניצחונות, למכבי כבר לא יהיה פשוט לזכות באליפות.