השעון המעורר של יעקב שחר סוף-סוף צילצל

התצוגות המביכות בחודש האחרון גרמו לנשיא לבצע מספר מהלכים נכונים. החתמתם של שכטר ואלירן עטר היא רק צעד ראשון בדרך של מכבי חיפה בחזרה למקום אליו היא שואפת, ועומרי אפק מסמן לבוס מטרות חשובות להמשך

עומרי אפק
עומרי אפק  02.02.15 - 13:05
תחילת כתבה

אנחנו עדים לאחד השבועות הגרועים ביותר של מכבי חיפה בעידן יענקל'ה שחר. לפעמים צריכים לקרות דברים קיצוניים, כמו בועה שתתפוצץ בפנים, כדי להתעורר ולהתחיל שינוי. סמי עופר הפך השבוע - באופן סופי - מחלום לסיוט עבור חיפה, הקהל שלה וגם הבעלים.

מצד שני, בפעם הראשונה מזה מספר שנים, נדמה שמכבי חיפה עושה צעד ראשון בכיוון הנכון. צעד אחד מתוך מסע לא פשוט שיענקל'ה שחר צריך לעשות. השעון המעורר של הנשיא צלצל חזק חזק בחודש האחרון. המשחק הגרוע נגד קבוצת ליגה שנייה כמו עירוני רמת השרון, דרך שרשרת הכשלונות בליגה ובגביע. מה שהוביל לשתי החתמות חשובות מבחינת הירוקים. אלירן עטר וגם איתי שכטר.

המטרה של קבוצה בסדר הגודל של הירוקים היא להביא בסיס של שחקנים ישראלים מובילים בגיל בשל (25-28). ברגע שאפשר להביא אותם בחינם - או בסכום נמוך - אז בהחלט מדובר הזדמנות.

לכל אלה שמתחילים לספור כמה משחקים עטר ושכטר שיחקו העונה כדאי לבדוק גם את האלטרנטיבות. כמה שחקנים ישראלים כאלה יש בשוק? משחקים, מובילים ופנויים. רפאלוב יחזור? חמד יחזור? קל מאוד להגיד מי לא מתאים - אבל השאלה הכי חשובה היא מי כן. אולי ייקח להם קצת זמן להוריד חלודה, אבל בעקרון מתחילים לבנות את העונה הבאה. היום, על המגרש, אין רכש ישראלי אחד שהוביל קבוצת צמרת לפני שהגיע לירוקים - למעט יוסי בניון, בגיל 34, שצריך להיות התוסף לדלק כמו שראובן עטר הגיע בזמנו לסיים את הקריירה.

עכשיו מגיע סימן השאלה הגדול - האם חיפה מסוגלת להמשיך את המהפכה הנכונה. המהפך בעמדת המאמן לא הצליח בלשון המעטה ואין ברירה אלא להכניס למערכת מנהל מקצועי למועדון, ואלו הפעולות הראשונות שיהיה חייב לעשות:

1. לבחור עם יענקל'ה את המאמן הנכון.
2. להשלים את המהפך בשחקני קישור והגנה ברמה שמתאימה לחיפה המקורית. גם ישראלים וגם זרים.
3. לבנות מערך סקאוטינג ראוי.
4. להחזיר את הצעירים המוכשרים שהושאלו כדי שיהיו שחקנים משלימים בסגל ויתנו חיבור לקהל.
5. שיבנה אסטרטגיה מקצועית ארוכה למועדון.
6. שיהיה שם בשביל המאמן שעובד ולא תמיד מוצא פתרונות.
7. שיהיה שם בשביל יענקל'ה שלא תמיד עושה את הבחירות הנכונות.

גם מאמנים מוכחים ואיכותיים כמו רוני לוי תמיד יכולים להיעזר במנהל מקצועי, שיבודד עבורו רעשים, כי מאמן צריך לעבוד תחת קו מנחה של מועדון. אי אפשר להחליף כל כך הרבה שחקנים וקווי מחשבה כל פעם שמוחלף מאמן. בטח לא בתוך מועדון שמתיימר להיות מוביל דרך. לא כל מנהל מקצועי הוא מתכון להצלחה אבל זה בוודאי עדיף על המציאות ששחר ואוהדי חיפה מתעוררים אליה בשנים האחרונות.

אז רק כדי לסכם ולהסיר ספקות, עטר ושכטר הם לא המשיח של הירוקים ולא יעשו לבד את ההבדל. ללא קישור והגנה הרבה יותר איכותיים זו אפילו לא חצי עבודה. הם רק חלק מתוך פאזל חדש שצריך להרכיב ויש בו עוד כמה חלקים משמעותים אפילו יותר. יכול להיות ששחר עדיין מאמין שהוא זה שיעשה את ההחלטות הנכונות עבור המועדון, למרות השנים האחרונות שבהן שפך עשרות מיליוני שקלים והליגה נגמרה אחרי עשרה משחקים. ואולי, אולי משהו אחר מתחיל להתבשל אצלו.