רמון נגד כולם: "רק אני קובע, לבעלי המניות אין סמכויות"

אחרי הזעזועים בהפועל, רמון האשים את כולם חוץ מאת עצמו: "אסור להגן על הבריונים. יש כאלו שרצו שיחשבו שהם קובעים". על ברקוביץ': "הוא שרף את הגשר, היה מקבל ציון מושלם בלי קשריו בתקשורת". נאום שאסור לפספס

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  25.01.15 - 16:43
תחילת כתבה

כבר כמה שנים שאין רגע של שקט בהפועל תל אביב, אבל השבוע החולף היה סוער אפילו במונחים של המועדון ממתחם חודורוב. זה התחיל עם ההתפטרות של אייל ברקוביץ', נמשך עם התבטאויות חריפות של המועדון ושל יושב הראש נגד המנג'ר היוצא, והגיע לסיום (בינתיים) עם ההחלטה לבצע זעזוע בעמדת המאמן. וכמה ראוי לסיים שבוע סוער במסיבת עיתונאים סוערת, הצגת יחיד של אדם אחד, של חיים רמון. מבחינתו, הפועל היא רמון ורמון הוא הפועל.

אחרי שאלי כהן העביר את אימון הבכורה שלו בהפועל ת"א, אליה חזר לקדנציה שנייה (אימן בסוף שנות ה-90' והוביל את האדומים לזכיה בגביע), חיים רמון כינס היום מסיבת עיתונאים מיוחדת, שנמשכה מעל לשעה וחצי. מחזיק זכויות הניהול התייצב בפני כלי התקשורת לראשונה מאז האירועים האחרונים והתייחס למצב העגום שבו נמצא המועדון. מבחינת רמון, המצב ורוד, הניהול הוא תקין, הקבוצה היא הצלחה. הכישלון המקצועי, הסכסוך עם ברקוביץ' ובעיות הניהול הן פיקציה אחת גדולה. במשך יותר מחצי שעה רמון הטיף לעיתונאים וטען כי הפרסומים נגד המועדון הם בגדר קטנוניות ותו לא.

בתחילת מסיבת העיתונאים, חיים רמון, פתח במונולוג שבו טען כי אין בעיות ניהול כלשהן בהפועל תל אביב וכי מבחינתו כל הטענות נגד המועדון מופרכות: "הפועל מתנהלת כבר שנתיים וחצי בצורה מסודרת, לא הייתה תקלה אחת. השחקנים זוכים לתנאים מהטובים בליגה, יש צוות רפואי מעולה, השחקנים מקבלים את שכרם בזמן במשך שנתיים וחצי. קיבלתי מחלקת נוער מפורקת והשקעתי בה 5 מיליון שקלים. גייסתי כסף למגרשים סינתטיים שחוסכים בכל שנה מיליון שקלים, הצלחתי לחתום עם העירייה על הסכם ארוך טווח, לפיו מתחם חודורוב לא יפונה".

"ניהול הוא קודם כל לגייס כספים ולהשיג תוצאות בהתאם", הוסיף רמון, "היחיד שגייס כסף, היחיד שאנשים נתנו לו כסף בשנתיים האחרונות עבור הפועל ת"א הוא אני. גייסתי 25 מיליון שקלים, לא מכיר אנשים שיכולים לגייס רבע מהסכום הזה. קיבלתי קבוצה בלי חובות עבר, אבל עם התחייבויות של 25 מיליון ש"ח. אם לא הייתי מביא שחקנים כמו ורמוט ובן חיים, עדיין הייתי צריך לגייס 17 מיליון שקלים כדי לעמוד בהתחייבויות שהיו. ניהול זה להביא כסף. כדי שהפועל תל אביב תהיה קבוצה בינונית, צריך לגייס 15 מיליון ש"ח מדי שנה, וזה לא כולל את ההכנסות מכרטיסים ומנויים. אם יש מישהו שרוצה לתת את הכסף הזה למועדון, אני קם ונותן לו את המפתחות".

"הבאתי הישגים טובים יותר ממכבי חיפה"
"התמודדתי עם 4 המועדונים הכי כבדים בישראל - מכבי תל אביב, הפועל באר שבע, מכבי חיפה וקרית שמונה. הגעתי לגרעונות קטנים מהם והגעתי להישגים יותר גדולים מחלק מהקבוצות האלה. לפי תורת הניהול, התוצאות הן ביחס להשקעות. ביחס להשקעה, הבאתי הישגים טובים יותר ממכבי חיפה ובאר שבע וקצת פחות מקרית שמונה. בשנתיים האחרונות נשארנו קבוצת צמרת, הגענו פעמיים לאירופה".

"כל המועדונים האלה פותרים את גרעונות הענק שלהם בצ'ק מהבית, אני צריך לשלם הוצאות מימון על הלוואות שאני לוקח", הוסיף רמון, "אף אוהד לא שם שקל בעונה הראשונה. הבטיחו לי הרים ונפלאות עבור גילי ורמוט, אבל מחוזה ששווה 4 מיליון שקלים, הביאו רק 100 אלף ש"ח. הבטיחו לי 1.4 מיליון שקל עבור אלמוג כהן וקיבלתי רק 300 אלף שקל. ועדיין, אם לא היינו מביאים את השחקנים האלה, היינו יורדים ליגה".

רמון טען שוב ושוב שרק הוא קובע בהפועל תל אביב וכי לבעלי המניות האחרים אין סמכות לקחת החלטות מקצועיות: "בעל מניות יכול לפנות למאמנים ולשאול אותם אם הם רוצים לאמן את הפועל, אבל אין לו סמכות ואין לו משמעות. רק אחרי שברקוביץ' התפטר אישרתי לברר מה קורה עם אלי כהן". על מעמדו של מני ויצמן במועדון אמר רמון: "מני מנסה לעזור, אבל הוא לא קובע שום דבר. אני מודה לו על המאמצים".

"לאייל מגיע ציון 8, בלי התקשורת הציון היה 10"
מחזיק זכויות הניהול בהפועל התייחס למערכת היחסים שלו עם אייל ברקוביץ': "אייל מונה לתפקיד בתקופה שעידו חג'ג' ניהל את המועדון ואני סמכתי על זה. הוא עשה עבודה טובה בהרבה נושאים. הוא גייס חצי מיליון שקלים מספונסר לקבוצת הנוער והיום רואים את הפירות. אולי אפילו נקבל מזה קצת כסף בחזרה. אחרי שעידו הלך בעקבות הפגנת הביריונים, ואני מבין אותו ואת משפחתו, בא אייל ואמר שהוא מוכן לקחת את הצד הניהולי. הוא קיבל את כל הסמכויות הניהוליות והמקצועיות. הוא עשה עבודה טובה. הייתה פעם אחת שהוא לא רצה שדמארי יעבור למכבי וחתם על הסכם שהיה מסבך אותנו מבחינת תקציב ומבחינת מכבי פ"ת וביטלתי את זה. הייתה עוד פעם אחת שהייתה חריגה, בעסקה עם מכבי חיפה בסך חצי מיליון ש"ח ואני לקחתי את זה על עצמי. יש הרבה שעוזרים בפה, אבל לא מעשית".

"לא הייתה לי טענה אליו בנושא המקצועי, הוא היה הפתעה להרבה מאוד אנשים", הוסיף רמון, "ציפו שהוא יתפוצץ וזה לא קרה. הייתה בעיה אחת - הקשר שלו עם התקשורת. אחרי הדרבי הוא הודיע שצריך להעניש בחומרה את שתי הקבוצות. אמרתי לו שהוא לא פרשן, אלא עובד במועדון וצריך שהעונש יהיה כמה שיותר קטן. אמרתי לו שלא יגיד כלום. רצו לפטר אותו והתנגדתי לכך. הציון של אייל 8, בלי התקשורת הציון 10".

רמון סקר את האירועים שהובילו לעזיבה של ברקוביץ': "לפני חודש וחצי אייל ישב איתי בישיבה והעביר ביקורת מקצועית על אסי דומב. אמרתי לו שאני לא מפטר את אסי, הוא עובד שלך. הוא לא טוב? תפטר אותו. הסכמתי עם הביקורת שלו. הוא לא היה מרוצה, הוא ניסה לשכנע את אסי לקבל את עמדותיו ואסי לא קיבל. אחרי המשחק מול בית"ר הוא אמר לי שצריך לפטר את אסי, עניתי לו שאני מגבה אותו, אבל אמרתי לו שצריך קודם ליידע אנשים מסוימים. השבעתי אותו שלא יצא עם זה לתקשורת, כי אז יהיה לא נעים. בבוקר הייתה לי ישיבה עסקית, לא יכולתי לענות לו מיד לטלפון, אמרתי לו "עוד מעט" ומיד אחר כך הייתה הדלפה לתקשורת ואז הגיע ה-SMS. הוא החליט לעזוב ושרף את הגשר. הוא עשה כמיטב יכולתו ויכולתו הייתה גבוהה. אני מעריך אותו ואפילו אוהב אותו. לא כועס עליו. חבל שהוא עזב".

"אני מנהל את הפועל ולא אף אחד אחר"
רמון טען בתוקף כי אין בעיות ולא היו בעיות מעולם בהפועל: "הסכסוך בין אייל לעידו השפיע על משהו? דיברתי עם שניהם וזה נגמר. החוזה של דמארי? אייל טעה, אני תיקנתי. זה קשור לניהול, תיקנתי דבר שהיה יכול להביא לנזק גדול. אחד מבעלי המניות חשב שרוני לוי צריך לאמן, זה נכון, אז מה? יש לו סמכות? יש לו רשות ממישהו? אם אני לא יודע, אז הגורם הוא כלום. הגורם היחיד בהפועל הוא הדובר, שלא יכחיש דבר שהוא אמת. כל אחד אחר רצה להרגיש חשוב ולחשוב שהוא קובע, זה גורם לכך שיש אי סדר וירטואלי במועדון".

"אני מנהל את הפועל, אף אחד אחר לא. לכל בעלי המניות הודעתי על הפיטורים והמינוי לפני שהוצאתי הודעה", הוסיף מחזיק זכויות הניהול, "יש את מני ויצמן שתורם לי ועוזר לי. מה ביקשתי? כמה שעות של נימוסים כדי להודיע לו. מגיע לאנשים שתרמו מכספם ומזמנם להפועל לדעת מה קורה, לא דרך התקשורת. לא שאלתי את בעלי המניות על אסי, אלא רק רציתי להודיע. כך היה גם על אלי כהן. זה ניהול".

"המצב של הפועל עכו ורעננה טוב יותר"
ניכר כי המצב הכלכלי הקשה בהפועל ת"א משפיע על רמון, שנשמע מודאג לגבי העתיד של האדומים: "מה יהיה איתנו? נהיה כמו כל הקבוצות שאין להם כסף, המצב של הפועל עכו והפועל רעננה טוב יותר משל הפועל. עכו מקבלת 10 מיליון שקלים מהעירייה, לרעננה אין הוצאות כמו שלנו, אנחנו מותג ענק. כיף להיות בהפועל תל אביב כשיש הרבה כסף. אם הייתי איש אמיד עם 200 מיליון שקל בבנק, הייתי משקיע וזה למרות כל הבריונים שביציע".

רמון יצא נחרצות נגד קבוצת אוהדים בהפועל ת"א והאשים אותה במחירי המנויים היקרים: "המנוי של הפועל ת"א הוא היקר ביותר כי האבטחה שלנו היא היקרה ביותר. למה? תשאלו במחוז תל אביב למה צריך אבטחה כזו. האבטחה למשחק נגד כפר סבא תעלה לנו 120 אלף שקלים. בשערים 4 ו-5 יש לי אבטחה מוגברת ולכן משלמים יותר כסף, הנזקים שנגרמו לי מהשערים האלה היו 1.2 מיליון שקלים ברדיוסים, סגירת יציעים ואובדן הכנסות. וזה קורה במועדון שנלחם על חייו. יש קבוצת אנשים שהיא לא מייצגת את הפועל וצריך להילחם בה, אלה לא אוהדים. כדי לממן את הנזק משערים 4 ו-5 אני צריך לייקר את כל יתר המנויים".

"אסור להגן על הקבוצה הקטנה והקיצונית הזו", הוסיף רמון, "אני לא מקבל את השלט ש"הפועל מייצגת את הפועל ולא את ישראל", הפועל תל אביב כן מייצגת את ישראל, אנחנו לא מטימבוקטו".

"לא רוצה לחשוב מה יקרה בעונה הבאה אם לא יבוא רוכש"
רמון גם פתח את הקלפים בכל הנוגע לסאגת הרוכשים: "כבר היה לנו סיכום וזכרון דברים עם סאני קאהן תמורת 12 מיליון שקלים ומימון החובות בגובה 28 מיליון שקלים. אפילו השגנו החלטה לפיה הפועל לא תשחק בשבת. ואז בא פואד. אני כל הזמן מנסה לחפש רוכשים כי אני לא רוצה לחשוב מה יקרה להפועל בעונה הבאה אם לא יבוא רוכש. אני אוהב את הפועל יותר מכל הבריונים שצועקים "הפועל" וגם יותר מכל מי שכבד בכסף וחרד לעתידה של הפועל".

ומה לגבי העתיד המקצועי העונה של הפועל תל אביב? "אני רוצה שהפועל תהיה בפלייאוף העליון, אפילו בידיעה שזה עלול לעלות לנו יותר כסף. נפגוש שם את מכבי ת"א, הפועל ב"ש וקרית שמונה ולדעתי גם את מכבי חיפה. מול ק"ש אני מפסיד כסף, נגד מכבי עלויות השמירה והשיטור שוות להכנסות, נגד ב"ש וחיפה אולי ארוויח 200 אלף שקל. מענקי המיקום הם יחסית קטנים ויש יותר משחקים בפלייאוף העליון ולכן יש יותר הוצאות. ועם כל זה, אני עדיין מקווה שנגיע לפלייאוף העליון, אפילו אם יהיה עוד גירעון של חצי מיליון שקל".