"טביב משקיע, אז ראוי שיהיה מעורב. בחיפה וב"ש זה גם כך"

עידן גיא לוי בבית"ר יצא לדרך. המאמן הוצג במסע"ת והתייחס למעורבות הבעלים: "יכול לדרוש ולקבל דין וחשבון, למה אנשים מתפלאים? כל אחד יכול לעמוד על דעתו, השאלה היא איך זה נעשה. שמח מאוד שהגעתי לכאן"

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  29.01.15 - 10:25
תחילת כתבה

בית"ר ירושלים ספגה אמש (רביעי) עונש כבד בבית הדין, שעשוי להפוך את העונה הקשה שלה לקטסטרופאלית. הדיין עמנואל סלע הפחית נקודה בפועל ממאזנה של בית"ר ופסק גם על משחק בית מול סכנין ללא קהל ומשחק רדיוס מחוץ לטדי מול מכבי ת"א. בצל העונש הזה, בית"ר פתחה היום את עידן גיא לוי. המאמן ערך מסיבת עיתונאים ראשונה ואחר כך הוציא לדרך את האימון הראשון. השחקנים יצטרכו להתרגל מעתה לגיא לוי, שחוזר למרכז הבמה בליגת העל אחרי התקופה הלא מוצלחת בבני סכנין בפתיחת העונה. האוהדים עדיין מצפים מטביב לחיזוק, אך יתנו כנראה למאמן החדש מספר ימי חסד. לוי, שהעביר היום אימון ראשון, אסר על טלפונים במתחם בית וגן ושם דגש גדול על איחורים

"באתי לבית"ר כדי לעבוד, יש לי הרבה דברים בראש. אני שמח שהגעתי, כי זה מועדון גדול וזו זכות עבורי לאמן כאן", אמר המאמן החדש גיא לוי, "מודה לטביב שבחר בי לתפקיד. צר לי על מנחם קורצקי, הוא אמנם לא היה מידידיי הקרובים, אך כשכל מאמן מפוטר זו לא הרגשה טובה ואני מכיר אותה. אנחנו צריכים להחזיר את השמחה, ששחקנים יהיו בטוחים בעצמם. יש כאן שחקנים מוכשרים מאוד ואני משוכנע שיש למועדון הזה עתיד ורוד. אנחנו ניצמד למטרות של אלי טביב, שמדברות על הגעה לפלייאוף העליון. חשוב לי גם שהקהל ייהנה מהכדורגל שלנו".

לוי נשאל כבר בפתיחת המסע"ת על שיתוף הפעולה שלו עם אלי טביב, לאור העובדה שפיטוריו של קורצקי נבעו עקב חילוקי דעות מקצועיים בין הצדדים. "אני מכיר את טביב כבר הרבה מאוד שנים, הוא משקיע כסף מהבית ולכן ראוי שיהיה מעורב. זה לא שונה מאף קבוצה, גם לא מהפועל באר שבע ומכבי חיפה", אמר לוי, "טביב יכול לדרוש דין וחשבון על דברים מקצועיים, אני לא מבין למה אנשים מתפלאים. הוא לא בכדורגל מאתמול, הוא בענף הרבה שנים ויודע טוב מאוד מה הגבול. אני לא רואה בעיה בנושא הזה".

כשנשאל אם הוא הגיע לבית"ר מכיוון שהתדמית שלו היא של "נייס גאיי", השיב: "עד לפני כמה שנים אם היו אומרים עליי שאני יס מן או בחור נחמד, אז אפשר היה לחשוב שזה לא במקום בכלל. כל אחד יכול לעמוד על דעתו, השאלה היא איך עושים את זה, אם אתה מתלהם או לא מתלהם. זכותו של כל אחד לחשוב בצורה שונה, אבל המילה האחרונה היא עדיין של בעל הבית, כך זה בכל מקום. אלי ואני רואים את התמונה בצורה זהה, יש קבוצה טובה, אבל ברור שיש לאן להשתפר".

"ברור שאנחנו צריכים ורוצים חלוץ"
הסיבה המרכזית לסכסוך בין קורצקי לטביב הייתה החיזוק שדרש המאמן. גם גיא לוי התייחס לסוגיה: "הקבוצה לא תיפול אם לא יהיה חיזוק, אבל ברור שאנחנו צריכים ורוצים חלוץ, אבל כרגע אף קבוצה לא ששה לשחרר חלוצים. נביא שחקן כשזה יתאים לנו. ברור שחסר חלוצים בסגל כי כרגע יש רק שניים כאלה ואנחנו לא רוצים להיתקע בלי חלוץ. אם נמצא מישהו טוב, אז נביא. יש לנו קבוצה טובה, כשהבעיה כרגע היא שיש קושי לנצל את השליטה במגרש להבקעת שערים, צריך לפתור את זה". על עתידה של בית"ר אמר: "בטווח הארוך, אפשר להאמין שיש לקבוצה הזו בסיס ללכת חזק בצמרת הכדורגל הישראלי, באמת. בנו בקיץ קבוצה מההתחחלה ולוקח זמן עד שזה מביא פירות. בטווח הארוך הקבוצה הזו תגיע לאן שאלי רוצה. בטווח הקצר אני יודע שצריך להביא תוצאות מיידיות ולכן אנחנו מחפשים חלוץ".

על הקשר בין בית"ר לאוהדיה, שאמש עלה לגיא לוי בנקודה בפועל, במשחק בלי קהל בטדי ובמשחק רדיוס, אמר המאמן החדש: "כדורגל לא שווה בלי קהל, בית"ר בנויה על האוהדים שלה ואנחנו צריכים לקחת את הקהל למקום שבו הוא יהיה פקטור חיובי. אני מאמין שאם נשחק כדורגל טוב, אז הכל יהיה בסדר. הקהל צריך להבין עד כמה הוא משמעותי ועד כמה הוא יכול לדחוף את השחקנים".

בית"ר שוקלת פנייה לבית משפט חיצוני
הבעלים אלי טביב הנחה את כל יועציו המשפטיים להכין בהקדם ערעור נגד העונש החמור לדעת, כאשר גורמים במועדון איימו שאם הערעור לא התקבל הם ייפנו לבית משפט חיצוני. "אין מידתיות" אמרו בבית"ר, "לא ייתכן שמכבי חיפה תקבל עונשים מצחיקים ואותנו יענישו קשות בגלל שאנחנו בית"ר ירושלים".

גיא לוי יקווה לקבל חיזוק עם כניסתו לתפקיד בדמותו של מרקו שצ'פוביץ'. לאתר ערוץ הספורט נודע כי לחלוצה של מאיורקה הוגשה הצעה רשמית, לאחר שזה שוחרר מהקבוצה הספרדית שנמצאת בליגה השניה. סוכניו של השחקן התבקשו להודיע לטביב עד מחר על החלטת השחקן. ההצעה שקיבל שצ'פוביץ' עומדת על 20 אלף יורו לחודש עד תום העונה עם אופציה לרכישה בסוף השנה. "הוא מתלבט כי הוא מחפש הצעות אחרות מאירופה", אמרו במועדון. במקביל, גם לגליינור פלט הוצע חוזה בסכום זהה, אך החלוץ ההולנדי דורש סכומים גבוהים יותר בשלב זה. גיא לוי ביקש למנות עוזר מאמן לצידו ויחליט על כך ביחד עם טביב, האם להביא עוזר ירושלמי או אדם מבחוץ. מאמן הכושר דרור שמשון ומאמן השוערים, גיא סולומון, אותו טביב מעריך מאוד, ימשיכו.

שחקנים בבית"ר שלחו אמש הודעות למאמן המפוטר מנחם קורצקי ואיחלו לו בהצלחה בהמשך הדרך. "רק אנחנו אשמים", כתבו השחקנים למאמן, "אם היינו צוברים יותר נקודות היית כאן איתנו". קורצקי הסכים לוותר על משכורת אחת ויקבל שתי משכורות כפיצוי על פיטוריו. עוזר המאמן אורי אוזן יעמוד לשימוע רשמי בשני ויסיים בכך את דרכו. בחוזה בין הצדדים ישנו סעיף לפיו במקרה של פיטורים מגיעה לאוזן משכורת בגובה שלושה חודשים. בית"ר תטען כי אוזן ביקר את המועדון בתקשורת וההערכה היא שהצדדים ייפגשו בבוררות. עו"ד ניר ענבר ייצג את אוזן בשיחת השימוע.