טביב נזרק מבית הדין: "בושה, אי אפשר לשמוע את השקרים"

בית"ר ירושלים עמדה לדין בגין קריאות גזעניות במהלך המשחק מול ק"ש. הבעלים תקף את המשקיף וסולק. אב בית הדין שמעוני לטביב: "תלמד להתנהג". תובע ההתאחדות: "כולם שמעו קריאות, בית"ר צריכה להיענש"

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  11.02.15 - 16:55
שוב בבית הדין. טביב
שוב בבית הדין. טביב
תחילת כתבה

בית"ר ירושלים עמדה הערב (רביעי) לוועדת משמעת בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל בגין אירועי המשחק מול קריית שמונה. מלבד הבעלים אלי טביב, לוועדת המשמעת הגיעו גם עורכי הדין של המועדון, אלעד אייזנברג ורוני מוזסון, הדובר אושרי דודאי, איש המשק מאיר הרוש ומנהל האבטחה בטדי אלון אפגין. לבקשת בית"ר הוזמן גם המשקיף אמיר נבון, מאחר שבמועדון טוענים כי נבון לא ראה את המקרה בו ירקו אוהדי בית"ר לכאורה לעברו של אחמד עאבד, אך עדיין ציין זאת בדוח.

בית"ר עומדת לדין על סעיפים של קריאות גזעניות והתפרעות אוהדים וכן עבירה על תקנון ההתאחדות מאחר שגיא לוי עמד על הקווים מול ק"ש לפני שעבר בבקרה. נציגי המועדון סירבו להודות באשמה בסעיפי התפרעות אוהדים וקריאות גזעניות, בעוד המשקיף אמיר נבון אישר כל מילה שכתב בדוח המשחק. "כל מה שרשמתי היה מהזיכרון. למיטב זכרוני, פגשתי את דובר בית"ר בתום המשחק והוא שאל אותי אם היה משהו, אז פירטתי בפניו את עיקרי האירוע. הדוח מפרט מספר אירועים מצומצם, חלק מהאירועים ראיתי וחלק שמעתי".

בסופו של דבר, התובע עו"ד רשף סיכם: "אף אחד לא חלק על כך ששמע קריאות גזעניות. לגבי נושא היריקות, יש גם לקבל את עדותו. כי לפי הסרטון, יש קטע פרוץ בגרם המדרגות שהוא לא חלל אטום. אני סבור שיש להרשיע את הנאשמת בעבירות".

באשר לעונש, הרי שלבית"ר עונש על תנאי של הפחתת נקודה ומשחק ללא קהל. על כך אמר התובע: "מכיוון שמדובר באירוע מינורי, אבקש להאריך את התנאים. זה אירוע מגעיל, דוחה ומכוער אבל בוצע ע"י אוהד או שניים. סבור שיש להטיל קנס בלבד על הקבוצה לשיקול דעת ביה"ד. אני ממליץ על עונש של עשרים אלף שקל". עו"ד איזנברג טען לגבי העונש: "אם נורשע, גם אני חושב שהעונש המתאים הוא קנס, אך קנס קטן לאור המאמצים שלנו שהוזכרו".

מי ראה מה?
על המקרה הספציפי עם עאבד אמר: "בזמן המקרה הסתובבתי באזור, כאשר בשלב מסוים זכור לי שאחמד עאבד עשה את דרכו החוצה. פניתי למעלית כדי לעלות לתא הכבוד ובדרך לשם שמעתי קללות מהיציע המערבי המאכלס את אוהדי בית"ר. כשזה התגבר חזרתי אחורנית לעבר המגרש, התחלתי לעלות במדרגות וראיתי את עאבד מסתכל לכיוון היציע המערבי. שמעתי את האוהדים מקללים אותו - "ערבי מסריח וערבי זבל" וראיתי גם שניים שיורקים לכיוונו. בקהל של בית"ר אמרו לי שהשחקן ירק עליהם. יכול להיות שזה קרה, לא ראיתי".

בית"ר הציגה צילום של המדרגות בטדי וטענה כי אם עמד המשקיף שם, הוא לא יכול היה לראות את האירוע. במועדון הציגו גם קטע וידאו שתומך בטענותיהם. בשלב זה התפרץ הבעלים אלי טביב בקריאת ביניים: "אמרו לך לכתוב שראית יריקה, אז רשמת. אל תגיד שראית כי לא יכולת לראות". ההערה הזו גרמה לדיין להוציא את טביב מהמשך הדיון. "זו בושה, אי אפשר לשמוע את השקרים האלה", המשיך טביב לפני שיצא. אב בית הדין ענה לו: "זה בית דין, תלמד להתנהג".

בהמשך, עורך הדין אייזנברג ביקש להחזיר את טביב לדיון. הדיין הסכים אך ביקש ללמד את בעלי בית"ר נימוסים בבית הדין. עורך הדין יצא מהאולם על מנת לקרוא לטביב בחזרה, וגילה כי האחרון עזב את המקום. "הוא כנראה נפגע ולכן הלך", אמר אייזנברג לדיין בחזרתו לאולם. הדיין השיב: "תבהירו לו שזה לא משהו אישי".

אושרי דודאי, דובר בית"ר, קיבל אף הוא את זכות הדיבור ואמר: "כחצי שעה לאחר שריקת הסיום אמיר אמר לי שעמדנו בכל ההתחיבויות לתקשורת. אמר לי שהיה משהו מינורי עם אחמד עאבד, אולי אוהד אחד. שאלתי אותו אם הוא יכניס את זה בדוח, והוא ענה 'זה מינורי, אז כנראה שלא'". אלון אפגין, מנהל האבטחה בטדי, הוסיף: "נבון לא אמר לי כלום על האירוע. בדרך כלל אם יש אירוע של קריאת גזעניות או יריקות מעדכנים אותי. פה זה לא קרה. הייתי כבר במשחקים אחרים בהם נכח אמיר כמשקיף ולא היו אירועים חריגים".

"אני לא רואה אתכם מנסים להילחם בלה פמיליה. זה לא חייב להיות פיתרון כוחני, אבל אתם לא עושים כלום", אמר הדיין לאנשי בית"ר. עו"ד אייזנברג הגיב: "במשחקי הבית אנחנו מצליחים. במשחקי חוץ זה לא קשור אלינו. אני יכול לעדכן שהגשנו תלונה נגד אוהדים שלנו וכבר זימנו אותם לחקירה. יש הנחיה של טביב לפעול בכל האמצעים נגד אוהדים שגורמים נזק למועדון. בבית הגענו להצלחה. בחוץ קשה. אי אפשר לא להתחשב בזה". הדיין הגיב: "בשבוע שעבר עמדו פה עשרות אוהדים של בית"ר ש'בירכו' את ההתאחדות והדיינים. אני אפילו חששתי לצאת לרכב, אז אל תספרו שהאוהדים שלכם מדהימים".

בהמשך, עו"ד אייזנברג טען: "אסור לנבון להיות משקיף. הוא מנהל האגף המשפטי בהתאחדות. יש לו ניגוד עניינים. אני אביא את זה במסגרת טיעוני הסיכום. בעייתי מבחינתי לחקור אותו. צריך לבטל את כתב האישום בגלל התפקיד של המשקיף והאינטרקציה שלו עם בית הדין. הוא לא יכול להיות משקיף".