הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

איכות הסביבה: ההבדל בין בן חיים לעזרא

כשטל בן חיים לא טוב זה נבלע בתוך ההצלחה של מכבי תל אביב, אצל חן עזרא זה הופך לסמל הכישלון של מכבי חיפה. עומרי אפק על הבעיות שבגללן הירוקים לא יהיו השנה בצמרת של ליגת העל, וגם: ומה הופך את הפועל באר שבע לטובה יותר מהאלופה בצהוב?

עומרי אפק
עומרי אפק  02.11.15 - 10:28

1. יודעים מה ההבדל בין חן עזרא לטל בן חיים?
ההבדל הוא הסביבה. המשחקים הלא טובים של טל בן חיים נבלעים בתוך ההצלחה של מכבי תל אביב, אלה של חן עזרא הופכים אותו לאחד מסממני הכישלון של מכבי חיפה. אין מי שיחפה על זה. הרי שניהם שחקנים עם יכולת אישית מדהימה, מתובלת בקבלת החלטות רעה. שניהם - במהלכים מסוימים - משאירים אותך עם פה פעור, אבל רוב הזמן גורמים לך לשאול מה עבר להם בראש. שניהם אוהבים את הכניסה מקו שמאל עם רגל ימין. בן חיים אתלט טוב יותר, בנוי בצורה יותר "אירופית" ויש לו רגל שמאל יותר טובה, מה שמעצים את תחושת הפספוס. הוא הרבה יותר מוחצן ופרובוקטור, רק שזה בא על חשבון הפוקוס.

כל קבוצה צריכה שחקנים שייקחו סיכונים ויעשו את ההבדל. כשאתה לוקח סיכונים אתה לפעמים טועה, וזה לגיטימי. אצל שניהם זה קורה יותר מדי. ברגע הכי חשוב, אחרי שהם בונים בעצמם את המהלך, הם לוקחים את הפניה הלא נכונה במוח (ובמגרש) ומבזבזים את הכישרון בפעולות סרק.

הנה המספרים שלהם משתי העונות האחרונות בליגת העל -
עונת 14/15:
חן עזרא: 8 גולים, 11 בישולים
טל בן חיים: 8 גולים, 5 בישולים

עונת 13/14:
חן עזרא 5 גולים, 4 בישולים
טל בן חיים 4 גולים 5 בישולים

כשיש לך קבוצה חזקה שמחפה על החסרונות שלך, הקריירה שלך יכולה ללכת למקומות מנוגדים. בסוף העונה הזו טל בן חיים יכול למצוא את עצמו בקבוצה בחו"ל בעוד שחן עזרא עוד עלול לחזור להיות המושיע של מכבי נתניה.

2. יודעים למה מכבי חיפה לא תתרומם העונה לצמרת הגבוהה?
כי מקצועית, אין לה שום פתרונות במשחק מסודר, אבל מנגד היא לא יכולה להרשות לעצמה לשחק כמו קבוצה קטנה - כזו שמצופפת ויוצאת למתפרצות. היא מכבי חיפה. היא קבוצה עם תקציב של 70 מיליון שקל. היא מארחת בסמי עופר מול 25 אלף איש. היא צריכה לבוא וליזום ופשוט לא יודעת לשחק מספיק טוב בצורה הזו. היא שבלונית, לא לוחצת באיבוד כדור וחשופה למתפרצות.

לדעתי, רוני לוי חייב לזנוח את עקרונות ההתקפה המקורים שלו ולחפש משהו אחר ומרענן יותר כי המשחק בפתח תקווה הוא תיקו משקר. מכבי חיפה שיחקה גרוע עד ההרחקות ואח"כ זה היה פשוט לשחק כמו קבוצה קטנה ולגנוב תיקו בחסות השופט. יכול להיות שהשחקנים לא מתאימים לתפישה של המאמן אבל זה אומר שמכבי חיפה צריכה שוב מהפכה ושההכנה לעונה הזו הייתה רעה. אנחנו במחזור העשירי ועדיין לקבוצה הזו אין דופק. גרוע מכך, מתעסקים רק במלחמות העצובות של יוסי בניון והקהל.

כשאמרתי את דעתי בעונה שעברה, שבניון גדול מדי בשביל להתעמת עם אוהד בסכנין או לשחק ולא להשפיע, היו כאלה שנעלבו, אבל זו האמת. יוסי בניון היה ראוי וצריך להיות במקום אחר עכשיו. חבל שקבלת ההחלטות של כולם במערכת של מכבי חיפה גורמת לעונה הזו להיראות ככה.
3. יודעים למה באר שבע מדאיגה את מכבי ת"א?
כי בפעם הראשונה בשנים האחרונות מכבי ת"א משקיפה על קבוצה שמשחקת יותר טוב ממנה. הפועל ב"ש דורסת בחודש האחרון. מבקיעה בממוצע שלושה שערים למשחק, משחקת בקצב גבוה וככה מתישה יריבות - גם בהנעת כדור וחילופי מקומות בהתקפה, וגם בלחץ מהיר ואגרסיבי באיבוד כדור.

מזכיר לכם משהו? אלה בדיוק המאפיינים שהביאו את מכבי לשלוט בכדורגל שלנו. אלה הפרמטרים שהיו חסרים לב"ש בשנתיים האחרונות למרות שהייתה בצמרת הגבוהה. זה הדבר שאלונה ברקת ראתה אצל ברק בכר בקרית שמונה. קבוצה תוססת, רעננה, רעבה ולוחצת.

יש לה עד סוף הסיבוב שלוש יריבות מהתחתית כך שהיא יכולה לסיים את הסיבוב הראשון במומנטום מצוין. כרגע, מניצחון לניצחון, היא מייצרת כוח הרתעה משמעותי על הליגה עם קישור עוצמתי ופיזי וחלק קדמי בכושר מדהים. המשברים עוד יגיעו, בוזגלו ושהר יצטרכו לחזור לקבוצה ולהשתלב מחדש, יהיו גם ירידות ביכולת אבל בפעם הראשונה בעידן אלונה ברקת - הפועל באר שבע משחקת כדורגל שמצדיק את המיקום שהיא חולמת עליו - מובילת הטבלה.