הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

עדכון הגדרות: החשיבה במכבי חייבת להשתנות

מכבי ת"א עברה התקדמות משמעותית, אבל חייבת לשנות חשיבה כדי להשיג את קפיצת המדרגה הדרושה. לא להסתמך על החומר הישראלי הבינוני ובעיקר לייצר המשכיות לשם שינוי. אחרי הפרידה מיוקאנוביץ', הצהובים נמצאים בצומת דרכים קריטי עבור המועדון

עומרי אפק
עומרי אפק  28.12.15 - 15:10

(בוידאו: יוקאנוביץ' נפרד ממכבי ת"א)

סלבישה יוקאנוביץ' עוזב את מכבי תל אביב ומשאיר פער עצום בין הישג ההעפלה לליגת האלופות לבין היכולת הבינונית על הדשא, מאזן של 14 הפסדים בכל המסגרות בפחות מחצי עונה וחוסר יכולת לייצר את טביעת האצבע שלו במשחק של הקבוצה. למעט דור פרץ ואלי דסה, אף שחקן לא התקדם העונה ואין אף משחק שזכור לטובה בזכות הכדורגל שלו למעט משחק הפרידה.

הוא הגיע לישראל עם רזומה מצוין של שחקן ומאמן שהעלה קבוצה לפרמייר ליג ויכול להיות שבמקום אחר הוא יתאים יותר. מלכתחילה, למרות השבחים על הפאסון והכנות, לא היה באמת חיבור בינו לבין מכבי ת"א. יכול להיות שהסגנון פה לא מתאים לו, אבל הוא דאג לשדר את זה לכל אורך הדרך באמירות והתנהלות די מנותקת. לא מפתיע אותי בכלל שהוא רצה לעזוב, לא מפתיע אותי בכלל שהשחקנים לא התקדמו אצלו וישמחו לקבל מאמן אחר, הוא כבר מזמן חיפש שביל בריחה. פולהאם ולונדון הם פשוט מקום הרבה יותר נוח אחרי שהחתמת בדרכון את ליגת האלופות והיתר פה משעמם לך.

ברור לי שמאמנים עם פוטנציאל גדול רואים במכבי תל אביב תחנת מעבר של עונה וזה לגיטימי. עובדה שמכבי תל אביב התקדמה כמועדון למרות חילופי המאמנים - זכתה באליפויות, טרבל, צלחה שלב בתים בליגה האירופית והעפילה לליגת האלופות. זה קרה בעיקר בזכות הניהול המעולה והעוצמה של המעטפת. השחקנים שלה אפילו למדו לא מעט שיעורים חשובים מכמה סגנונות של מאמנים, אבל עם כל הכבוד יש גבול לתחנות המעבר. מכבי תל אביב היא לא קייטנה לחצי עונה ולא יכולה לקבל תדמית של קרש קפיצה בלבד. אם מכבי תל אביב רוצה להתקדם, היא צריכה לשנות פאזה.

התמונה היא הרבה יותר גדולה והיא שמה את מכבי תל אביב בפני צומת דרכים. מה המועדון הזה רוצה? לאן גולדהאר שואף להגיע? שלב א' באבולוציה שלה כמועדון הסתיים בהצטיינות. היא שינתה את המנטליות, התנתקה מהמחלות של הכדורגל הישראלי, דורשת הישגיות עונה אחרי עונה וצולחת משברים שהיו מרסקים מועדונים אחרים. גם הזרים שהביאה כדי לשנות את המנטליות הזו היו בחלקם מתאימים - חואן פאבלו השוער וקרלוס גארסיה הבלם הם דוגמאות לחינוך למקצוענות בחדר הלבשה יותר מאשר כוכבי כדורגל.

אבל, ויש אבל גדול. בשביל להתקדם לשלב ב' צריך לשנות הגדרות. אי אפשר להתבסס רק על שלד ישראלי, כמו שג'ורדי קרויף הצהיר לפני כן, כי הכדורגל הישראלי בירידה ואין בו מספיק איכות. כרגע מכבי תל אביב היא קבוצה בינונית ברמה של ליגה אירופית. היא חייבת להביא זרים שעולים כסף והיא חייבת לפגוע באחוזים הרבה יותר גבוהים בהשפעה שלהם, כאלה שמוסיפים פיזיות ואיכות שהיו כל כך בולטים לרעה בליגת האלופות. היא צריכה להביא מאמן לעונה וחצי לפחות כדי לייצר המשכיות קיץ אחד סוף סוף.
 
מכבי צריכה בעיקר להחליט אם זו תקרת הזכוכית שלה. להיאבק בהפועל באר שבע או להילחם על העפלה לליגת האלופות והליגה האירופית כל עונה. בתוך תוכם, גם גולדהאר וגם קרויף יודעים שאחרי היסודות צריך להתחיל לטפס למעלה וזה יכול להיות בדיוק השלב שמקבלים החלטות אסטרטגיות שונות כדי לעשות את זה.